Střední a Západní Evropa
Eliška Pravencová (FM) – Carinthia University of Applied Sciences / School of Management, Rakousko
„Příjezd a covid:
S příjezdem v únoru jsem to docela vychatala, protože jsem přijela asi týden poté, co se otevřely obchody, tak jsem byla po měsících lockdownu v ČR vděčný člověk, že si můžu jít fyzicky koupit ponožky. A z ČR jsem odjela asi 3 týdny před uzavřením okresů, takže se mi tyto nepříjemnosti vyhnuly. Pravda, restaurace a bary tady byly dál zavřené, ale já podstatu erasmu nezakládala na popíjení piva do ranních hodin, takže jsem s tím bez problému zvládala žít. Pro příjezd v tu dobu byla potřeba online registrace pro příjezd (Travel Pre-clearance), potvrzení v AJ nebo NJ o negativním testu a po příjezdu buď karanténa na 10 dní, nebo se po 5 dnech mohlo jít na test. Já zvolila tu druhou možnost, protože jsem chtěla jít prozkoumávat okolí co nejdřív. Překvapilo mě v zimě, jak tady covid lidé brali, venku nikdo respirátory nosit nemusel, ale líbilo se mi, že třeba přes výlohy lidé koukali, jestli v obchodech není víc lidí, než je povoleno, případně pak stáli frontu venku. Oproti ČR mi tady ale přišel život normální.
Škola:
Škola bohužel probíhala online, původně se mluvilo o tom, že bychom se do školy mohli vrátit po Velikonocích, ale bohužel to nedopadlo. Výuka probíhala na platformách, na které jsme zvyklí z ČR – převážně Teams a v některých případech Zoom. Musím říct, že výuka na této škole byla naprosto odlišná od té naší. Hned první poznatek byl, že jsme nedostali rozvrh na celých 13 týdnů, ale kalendář v aplikaci, kde jsme měli zaznamenány rozvrhové akce. Stalo se tak, že jsme někdy měli třeba školu jen jeden den v týdnu, ale ten další byl plný (mně například výuka skončila až 30.6., tak jsem Čechům lehce záviděla). Některé předměty jsme měli třeba jen 3x, hned poté byl závěrečný projekt, nebo zkouška, takže díky tomu jsem měla nějaké předměty uzavřené už třeba v březnu, což zase beru jako výhodu. Výuka tady nemá jen hodinu a půl jako u nás, ale záleží na povaze předmětu, jednou je to jen povídání s učitelem na dvě hodiny, jindy to zas byl pětihodinový blok, což mi občas přišlo náročně pro soustředění, kor když byla škola například i v sobotu. 😀 Bylo super, že předměty nemívají často zkoušky, ale všemožné projekty, prezentace, cvičení, grading papers apod., například v rámci jednoho předmětu bylo předmětem hodnocení 40 minutové vyjednávání, jinde zase 24 hodinová výzva, kde jsme museli dělat výzkum trhu. Je to tu tedy hodně praktické a o aktivitě studentů. Je ale také pravda, že ke konci semestru bylo těch seminárek opravdu velké množství.
Studenti:
Ze studentů jsem tu byla trochu zklamaná, teď po konci školy se to ale zlepšilo. Měli jsme společnou skupinu, kde jsme si navzájem radili, dávali tipy, pomáhali se školou a podobně, takže pro nás, výměnné studenty, to bylo super, že jsme mohli alespoň nějak se studenty komunikovat a hned jsme měli ve studentech oporu, když jsme něco ohledně školy potřebovali. Vždy někdo poradil. S organizací volného času to však bylo horší. Škola měla zakázáno organizovat různé akce, takže volný čas byl individuální záležitostí, a z místních jsem během semestru neměla pocit, že by chtěli/byli ochotni něco podniknout. Po asi 4 dotazech ve skupině ohledně společného programu, na který mi nikdo neodpověděl, jsem úsilí o seznámení vzdala. Přesto se však našly výjimky, kdy jsem strávila hezké odpoledne nebo den se spolužáky, viz cestování. Národnostní složení je tady poměrně zajímavé – od Rusů a Francouzů až po Pákistánce, Íránce, Indy nebo lidi se Súdánu či Keni.
Cestování:
Jak už jsem zmínila, během semestru ochota studentů nebyla moc velká, což mě ale nezastavilo. Mně osobně cestování samotné nevadí, navíc jsem celou dobu vnímala, že jsem tady na omezenou dobu a je škoda toho nevyužít. Rakousko je naprosto překrásná země. Kromě krásných a historických měst nabízí především krásy přírody, kterou je Villach obklopený. Byla jsem tak nakonec ráda, že jsem v době pandemie vyrazila zrovna sem, protože tady vůbec nevadí, když je všechno zavřené, prostě si vyrazíte do přírody. V okolí jsou nádherná jezera Faaker See, Silbersee, Ossiachersee nebo největší jezero Rakouska Wörthersee, na kterém leží historické a krásné město Klagenfurt, kde je hlavní kampus CUAS. Z Villachu je dobré vlakové spojení do známějších měst, takže jednodenní výlet do Salzburgu na Mozartovy koule, nebo do Innsbrucku není vůbec nic nereálného, dobré spojení bývá i do Itálie, čehož jsme po otevření hranic využili, a jeli se projet na gondoly do Benátek, včera jsem se vrátila z jednodenního koupání u moře. Teď po konci školy tady sbírám spoustu zážitků a i spontánních akcí, kdy mě spolužáci večer oslovují, jestli další den nechci na výlet. Vyzkoušela jsem si tak ferraty, které jsem si přála vyzkoušet už dlouho, a poprvé jsem si vyzkoušela originální rakouský hiking, kdy jsme 9 hodin chodili jen po hřebenech hor. Také by mě nenapadlo, že někdy půjdu na výšlap hory v 9 večer na západ slunce. Teď už je to tedy s cestováním ve větším počtu lepší a jsem s více kamarády. Užívám si teď rakouské prázdniny na 100 %.
Shrnutí:
I z VŠE už jsem měla problém s koncentrací při online výuce, která je bohužel demotivující, a ani tady tomu nebylo jinak. Je to však situace, za kterou nikdo nemůže, a já jsem teď zpětně neskutečně vděčná za to, že jsem tuhle možnost využila a opravdu vyjela. I ve školní oblasti mě jistě posunulo vidět jiný styl výuky a procvičovat cizí jazyky, nicméně si myslím, že mi to dalo daleko víc do života – člověk se tady musí ze začátku spolehnout sám na sebe, musí se umět o sebe postarat a být samostatný, sbírá zkušenosti a odvahu do dalších let. Vůbec svého výjezdu nelituji, připadám si, jako když se vracím jako úplně jiný člověk, který si uvědomil co je v životě důležité a přemýšlí jinak než před odjezdem. Děkuji za tuhle možnost!!“
[červenec 2021]
Nikola Trúchlá (FPH) – Sciences Po Bordeaux, Francie
„Jsem moc ráda, že jsem měla možnost vycestovat a poznat místní kulturu a krásy Bordeaux.
Situace je tu velmi dobrá, sice stále platí zákaz vycházení od 18:00 a všechny restaurace a bary jsou zavřené, ale jinak nepociťuji žádná velká omezení. I přes covid jsme stihli procestovat spoustu okolních měst a Erasmix skupina pro nás stále organizuje různé akce. Do školy a knihovny můžeme chodit kdykoliv, dokonce mám jednou týdně francouzštinu v prezenční formě.
Vláda studenty podporuje dvěma jídly denně v menzách jen za 1€ a i různé restaurace mají o víkendu menu za 2€ pro studenty, což znamená více peněz na cestování a víno.
Neznám lepší způsob jak poznat tolik lidí z celého světa, než odjet na Erasmus! Všichni jsme tu jedna velká parta, takže se tu vůbec nenudím a po této zkušenosti mě mrzí, že jsem nejela na Erasmus už v rámci mého bakalářského studia.
Už teď vím, že mi Francie bude moc chybět.“
[březen 2021]
Kristýna Mlčochová (FPH) – EM Strasbourg Business School, Francie
„Přestože situace nevypadala nijak příznivě, 3. ledna jsem přijela do Štrasburku a zahájila tak svůj erasmus za časů korony. Situace ve Francii nebyla úplně nejlepší a během ledna se i začala zhoršovat a byl zaveden zákaz vycházení mezi 18-6. Momentálně stále platí tento zákaz vycházení, veškeré restaurace, bary, sportoviště, obchodní centra atd. jsou zavřená a je potřeba samozřejmě dodržovat veškerá hygienická opatření. Ale pokud člověk nevychází po zákazu vycházení, v celém Štrasburku není skoro poznat, že by zde byla nějaká omezení.
Škola nám začala online, ale vzhledem k mnoha protestům ze strany studentů máme od února většinu předmětů prezenčně ve škole. Ovšem pokud se z jakéhokoliv důvodu nemůžeme dostavit, je vždy také možnost se připojit online přes Zoom. Od února také můžeme využívat veškeré prostory školy, včetně knihovny, která byla přístupná i v lednu. Co se týče rozvrhu, ten se mění každý týden, většina cvičení trvá 3 hodiny, ale ani 5hodinová cvičení nejsou výjimkou. Nemáme žádné přednášky, ve třídě je nás většinou maximálně 20 a předměty jsou založeny primárně na týmových pracích a čtení odborných textů.
Erasmus v této době má své světlé i tmavé stránky, ale v každém případě je to nezapomenutelný zážitek. Přestože nás přijelo méně než v „normální“ době, podařilo se nám potkat mnoho mezinárodních studentů z různých koutů světa. Díky ESN, která se i v této době snaží pořádat výlety po okolí či online hry skrze Zoom. Co je naprosto neocenitelné v této době, je bydlení na koleji. Jelikož je vše zavřené a po 18:00 není možné vycházet, scházíme se s ostatními studenty alespoň v kuchyňkách na koleji a poznáváme další mezinárodní i místní studenty.
Administrativní záležitosti ve Francii jsou velmi zdlouhavé a člověk si musí zvyknout, že vše trvá neuvěřitelně dlouho a zahrnuje mnoho byrokracie. Musím ale vyzdvihnout péči o studenty ve Francii v této době. Všichni studenti nyní mají obědy a večeře v menze za 1 euro, jednou týdně je možné si vyzvednout mnoho jídla zdarma a škola stále nabízí psychologickou, či jakoukoliv pomoc.
Cestování do okolních zemí je nyní samozřejmě velmi komplikované, ale Francie sama o sobě nabízí mnoho. Cestování a ubytování v hotelích či penzionech ve Francii zakázané není, takže se nám i podařilo s dalšími mezinárodními studenty procestovat kus Francie během týdenních prázdnin.“
[březen 2021]
Luisa Podařilová (NF) – EM Normandie (kampus Le Havre), Francie
„Mám se tady poměrně dobře, bohužel dost věcí zde kvůli covidu zavřeli. Naštěstí pořád můžeme cestovat! Čehož se snažím využívat, jak to jen jde. Největší problém je ale zákaz vycházení od šesti večer. Do kampusu můžeme chodit pouze na některé hodiny – především jazykové kurzy. Ale i to hodně pomáhá.
Přes všechno mám momentálně radost, že jsem zde a ne v Praze.“
[březen 2021]
Matěj Ježek (FMV) – Audencia Business School, Francie
„Dosavadní studijní program hodnotím nanejvýš kladně. I přes všechna opatření, jako je například uzavření restaurací, barů, zákaz vycházení po 19:00 (myslím si, že je platný od minulého dne, předtím byl zákaz vycházení po 6 hodině večerní) si stále udržujeme fyzický kontakt s ostatními studenty na výměnném pobytu. Snažíme se podnikat různé výlety a míst, které stojí za to vidět, rozhodně není v okolí Nantes málo. Doposud jsme měli všechny hodiny online, nicméně od příštího týdne bychom měli mít výuku vždy jeden den v týdnu prezenčně.“
[březen 2021]
Anton He (FPH) – Technische Universität Dresden, Německo
„Všechno je v pořádku, výuka je stále online, a to ve formě prezentaci, které se dají kdykoliv pustit. To je na jednu stranu dobře, protože mám možnost cestovat kdykoliv, na druhou stranu nevýhoda toho je, že chybí sociální kontakt se studenty a profesory. Jinak omezení se uvolňují, teď se otevřely například restaurace na terasách. Co se tyká cestovaní, tak mám Studentenausweiss, pomocí kterého můžu jezdit po celém Sasku vlakem zdarma.“
[červen 2021]
Dominika Jakubová (FMV) – University of Applied Sciences Upper Austria /School of Management, Rakousko
„Škola je tu zatiaľ super, prvý týždeň sme boli všetci zahraniční študenti aj osobne v škole, ráno sme si spravili testy a potom mohli mať “normálnu” výučbu. Do konca semestra máme online hodiny, ale je niekoľko predmetov – výnimiek, kedy pôjdeme aj do školy za účelom „business games“, ktoré sú súčasťou výuky a je potrebné byť tam osobne. Aj keď je škola online, je to stále veľmi zaujímavá skúsenosť, nakoľko môj rozvrh je každý týždeň iný. Sú tu predmety vyučované v blokoch, ale niektoré máme aj po celý semester. Dokonca máme školu aj v sobotu, čo bol pre mňa dosť šok. Hodiny sú veľmi interaktívne a orientované skôr na prax ako teóriu, čo veľmi oceňujem. Súčasne veľa miestnych učiteľov sú experti z praxe.
Ani online škola nám nebráni v tom, aby sme počas hodín nesedeli sami zavretí v izbe. Často sa stretávame s ďalšími medzinárodnými študentmi a trávime hodiny spoločne, napr. aj na našej slnečnej terase 🙂 Dokopy je nás tu 16 zahraničných študentov, takže sa poznáme všetci navzájom. Ale aj rakúski študenti sú veľmi priateľskí a stretávame sa s nimi, ako aj s medzinárodnými študentmi.
Škola nám ponúka testovanie každý týždeň bezplatne, čo častokrát preventívne využívame, aby sme mohli spokojne spoločne tráviť čas a cestovať v rámci možností. Rakúsko ponúka veľa možností, kde môžete objavovať krásy prírody, ako aj miest. Zatiaľ sme navštívili niekoľko jazier, či boli na túre v horách. Taktiež sme už stihli spoznať krásy miest, ako je Graz, Linz, Salzburg či menej známych miest, kde bývajú naši rakúski kamaráti. Aj keď tu buddy program nefunguje tak, ako na VŠE, tak nebol problém si nájsť kamarátov s ktorými si spoločne tvoríme program a zážitky.
Nakoľko sú v Rakúsku opatrenia miernejšie v porovnaní s Českom či Slovenskom, cítim sa tu veľmi dobre a mám pocit že život je ako tak „normálny“. Verím, že čoskoro otvoria aj terasy a hotely, aby sme mohli cestovať a spoznávať krajinu ešte viac než doteraz. 🙂 “
[duben 2021]
„Môj pobyt na FH v Rakúsku si neviem vynachváliť. Som tu veľmi spokojná, som veľmi rada, že ma osud nakoniec zavial sem. Od konca apríla sa tu razantne uvoľnili opatrenia, takže je super, že konečne môžeme ísť do reštaurácie alebo ísť na výlet a prespať niekde v hoteli, keďže Rakúsko má toho veľa čo ponúknuť v rámci turizmu.
Kvôli dobrému vývoju situácie dokonca máme aj niektoré hodiny v škole, povinne ideme všetci predtým na test a potom si užívame pobyt v škole. A keďže toto je môj posledný semester vôbec, kedy mám ešte nejaké predmety, tak si pobyt v škole dosť užívam. 🙂 Ale celkovo sú tu hodiny veľmi zaujímavé, učivo a učitelia sú „up to date“, takže som rada, že sa neučím len nejaké definície, ale rozoberáme súčasnosť a zdieľame svoje názory medzi sebou. Na jednom predmete sme dokonca simulovali celý proces výroby a snažili sme sa ho optimalizovať. Výsledkom našej výroby bol kúsok papiera zafarbený podľa objednávky, možno to je vtipné, ale predsa len nám to dalo dobrý inside (look?) na to, ako to reálne funguje a že to nie je ľahké. Môžem FH len odporúčať.
Tým, že Steyr je malé mesto, je to tu o to komornejšie a možno aj preto je pre nás ľahšie sa socializovať. Už dlhodobo tu mám svoj okruh kamarátov, ktorí sú buď ďalší Exchange študenti alebo aj domáci Rakúšania. Kvôli nim sa človek ani necíti byť „homesick“, keďže sme si tu spoločne vytvorili domov. Chodíme spolu na výlety, varíme si, hráme hry…čokoľvek, čo nám napadne. Buddy systém tu veľmi nefunguje, ale to nevadí, keďže si vieme výlety zorganizovať sami.
Taktiež oddelenie zahraničných vzťahov na FH sa o nás pekne stará, pýtajú sa nás, či je všetko OK, a taktiež nám dali nedávno milý balík s jedlom a maskotom školy, aby sme si kúsok Rakúska odniesli aj domov 🙂
Takže už si idem len užiť posledný mesiac, je mi celkom smutno, že to už končí, lebo je a bolo to tu veľmi super! Ale tak hurá naspäť do Prahy.“
[červen 2021]
Romana Urbanová (FMV) – Cracow University of Economics, Polsko
„Erasmus v Krakově… Nejdříve jsem si vůbec nebyla jistá, zda byla dobrá volba jet v dnešní době na Erasmus. Ještě na cestě do Polska jsem nevěděla, jestli se nemám otočit a jet zpět. 😃 Ukázalo se ale, že to bylo ta nejlepší možná věc, co se mi mohla v této době stát!!! Nejen, že si zde člověk – po dlouhé době zavřený doma – absolutně zregeneruje myšlenky, ale hlavně jsem tu navázala spoustu nových kamarádství a viděla spoustu krásných míst, což by se v ČR v dnešní době nestalo. Staré město v Krakově právem patří do seznamu Světového dědictví UNESCO. Je to nádhera. I přes covidové období zde organizace ESN pořádala na začátku poznávací meetingy, samozřejmě s rouškami a rozestupy. V rámci těchto aktivit jsem měla možnost ochutnat polské speciality, navštívit nejznámější kouty Starého města v Krakově, a když situace dovolí, pevně věřím, že vyjde v dubnu či květnu také výlet na Morskie oko v Tatrách. Čili jsme všichni měli možnost navázat kontakt s ostatními o něco lehčeji, což samozřejmě na začátku moc pomohlo především nám, kteří jsme jeli na erasmus úplně sami.
Je tu opravdu velké množství francouzských studentů, čili také většina mých nových přátel jsou Francouzi. 😃 Mám ale také kamarády z Moldávie, Rumunska, Malty, z Ukrajiny a samozřejmě Polska. Chodíme na procházky po městě, do kaváren, ochutnáváme speciality jako zapiekanki či pączki a hlavně povídáme, což zlepšuje naši angličtinu. Byli jsme se také podívat v několika muzeích a také v solném dole Wieliczka, který je kousek od Krakova. (PS: Foto z dolu Wieliczka, kde stojíme s kamarádkami pod velkým solným lustrem je tedy VÁŽNĚ z Polska, ačkoliv by se mohlo zdát, že vidíte Eiffelovu věž… Ne opravdu, je to z Polska a dodávám, že Francouzi jsou opravdu trpaslíci. 😃 )
V Krakově bydlím ve sdíleném bytě s třemi polskými studentkami. Vzhledem k tomu, že mám na Krakovské Univerzitě Ekonomie kurz Polština pro začátečníky, je můj dosavadní domov zároveň místem k procvičování tohoto jazyka – je to vážně sranda. Polština má kromě obrovské zásoby písmenek „č“ a „š“ pro nás Čechy spoustu lahůdek jako např.: borůvky se v polštině řeknou jagody, duben se řekne polsky kwiecień. 😃
I když je škola online přes Zoom, musím říct, že je to úplně jiné, než na VŠE – v tomto ohledu lepší. V programu Zoom lze vytvářet místnosti, takže když tvoříme nějaký projekt či úkol ve skupině, všichni studenti jsou o cvičeních rozděleni po skupinách do místností, máme zapnuté kamery, je to osobnější, můžeme se spolu smát a diskutovat naživo.
Všude po Krakově jsou desinfekce a jen málo koho při procházce po městě potkáte bez roušky. Každopádně, Poláci (což jsem do té doby netušila) jsou duší tak trochu „jižané“. 😃 Lockdown tady a v Čechách se nedá vůbec srovnat. Co začalo být hezké počasí, začíná člověk potkávat první otevřené zahrádky před hospůdkami. Fronty do otevřených kaváren či cukráren zde není tak těžké potkat i při tomto „stavu“. Hospody jsou večer stále přeplněné, takže jít „na blind“ na pivko nebo na vínko zde příliš nefunguje. 😃 Všude jsou nutné rezervace dopředu.
Je mi líto, že nenavštívíme při výuce vůbec školu, každopádně s jednou polskou kamarádkou chceme zajít po ukončení lockdownu alespoň do univerzitní haly na badminton, tak doufám, že tu krásu naší univerzity z fotek uvidím alespoň párkrát naživo.
Pokud jde tedy o situaci při lockdownu, rozhodně ji chcete trávit tady a ne v Čechách. 😃 Jsem moc ráda za tuto zkušenost, studovat v zahraničí, a i za to, že jsem se dostala právě do Krakova!! ❤“
[březen 2021]
Vít Zabloudil (FFÚ) – Cracow University of Economics, Polsko
„Tady v Polsku je všechno v pořádku. Během lockdownu i mimo něj je spousta možností vyžití a aktivit. Nejvíce jsem v kontaktu se zahraničními studenty. Veškerá výuka probíhá online, hodně skupinových projektů a aktivit. Víceméně vše bez jakýchkoli problémů. Kulturní šok jsem úplně neměl a moc věcí mě nepřekvapilo, tudíž nemohu hodnotit. Měl jsem jet původně do Číny a tohle pro mě byla jediná alternativa, která mi byla nabídnuta a rozhodně nelituji.“
[květen 2021]
Tomáš Martinec (FFÚ) – Kozminski University, Polsko
„Výuka je zatím online, ale od května by mohla být i prezenčně. Bohužel tomu moc nevěřím.
Předměty jsou vyučování úplně jinou formou, než jsem z VŠE zvyklý. Je to kombinace cvičení a přednášek, kdy nám vysvětlí nějakou teorii a hned ji jdeme zkoušet v praxi, což mi přijde skvělé! Jinak hodiny jsou zajímavé a přínosné.
Jsem na sdíleném bytě s Italem a Francouzem. Přes ně jsem v kontaktu s dalšími Italy a Francouzi. Bohužel si až tolik nerozumíme, co se týče trávení volného času a hlavně rozvržení dne. Oni žijí převážně v noci a já preferuji denní světlo. Nedávno jsem se seznámil i s jedním místním, potkali jsme se na lezecké stěně.
Kulturní šok je tu spíše v detailech. Celkově jsou více pobožní a patrioti. Snad na každém druhém rohu je vyvěšená polská vlajka. Taky jsem byl překvapen, když jsem byl v pekárně, poprosil jsem o chleba a paní prodavačka mi uřízla chleba na váhu. Varšava je zajímavé město, v centru jsou moderní mrakodrapy hned vedle starých ošuntělých paneláků. Občas je to komický pohled. Všechny ulice jsou široké a je zde hodně cyklostezek a cyklo-pruhů. Taky hodně cyklistů. Upřímně mi chybí kopečky, protože Varšava a okolí jsou šíleně placaté.“
[březen 2021]
Tereza Kučerová (FMV) – University of Lausanne / Faculty of Business and Economics (HEC), Švýcarsko
„Můj pobyt v Lausanne začal velkou výzvou v podobě 10denní karantény v pokoji o velikosti 9 m2.😄 O to lepší pak byly první dny „na svobodě“, plné uvítacích a seznamovacích aktivit, které pro nás pořádala místní ESN organizace. Díky Welcome weeku jsme tak měli možnost seznámit se, byť v menších skupinkách, s dalšími Exchange studenty z různých místních univerzit. ESN aktivity pokračují dále, organizace každý týden pořádá různé události, od sportovních aktivit, výlety po Švýcarsku, přes kulturní akce až po večerní zábavy a posezení. Skoro nestíhám sledovat, co všechno se děje.😄
Situace s covidem je poměrně stálá, na začátku března dokonce došlo k rozvolnění. Můžeme se nyní scházet ve skupinkách až 15 lidí venku i uvnitř, jsou otevřené všechny obchody, sportoviště a muzea. Bary a restaurace zůstávají zavřené, ale skoro všude mají take-away, takže to ani tolik nevadí. Švýcarsko nemá zavedený ani žádný noční zákaz vycházení, takže celkově tu žijeme v podstatě „normální“ život.🙂
Školu máme od začátku semestru v online režimu a bohužel to nevypadá, že by mělo dojít k nějaké změně. Kampus ale máme volně přístupný, takže se můžeme scházet v knihovně nebo chodit na obědy do kantýny. Kurzy probíhají v různě početných skupinkách (až 150 studentů) a jsou vyučované částečně formou přednášek a částečně prací v menších skupinkách. Překvapilo mě, kolik práce je vyžadováno nad rámec účasti na často velmi dlouhých hodinách.
Jelikož jsem přijela autem, hodně tu cestujeme. Podívali jsme se už do Bernu, Fribourgu, Neuchâtelu, Genevy, Montreux, Vevey, Zürichu, Lucernu, procestovali jsme i okolí Interlakenu a Thunu a další místa. Největší „zrada“ Švýcarska je ta různorodost jazyků. Popojedete pár kilometrů na sever a už vám francouzsky nikdo nerozumí.😄 Jinak Švýcaři jsou celkově až neuvěřitelně moc milí a příjemní, je tu všude hrozně čisto a všichni tu dost sportují – běhají a jezdí na kole, ta příroda k tomu prostě vybízí. My jsme se dokonce už březnu poprvé vykoupaly v Ženevském jezeře (Lac Léman) a byl to teda skvělý zážitek, když kolem chodili lidi v péřovkách.😄
Musím říct, že si pobyt ve Švýcarsku celkově moc užívám, jsem tu opravdu spokojená a už teď vím, že až mi skončí školní povinnosti, budu tu ještě asi nějaký čas zůstávat, abych stihla procestovat vzdálenější části země.“
[duben 2021]
Kemal Imeri (FFÚ) – Erasmus School of Economics (ESE), Nizozemsko
„Tak tie prvé týždne boli hektické aj čo sa týka školy aj samotného mesta, ale jak som sa zabýval a spoznal okolie a ľudí tak už je to super. ☺
Situácia s coronou je momentálne otázna. Rúško je potrebné nosiť len v interiéroch, vonku nie. Od utorka 2.3 zmiernili trochu lockdown, čo znamená že otvorili kaderníctva a podobné služby, a taktiež aj obchody ale len s predom dohodnutým termínom. Bary a reštaurácie sú zatiaľ stále zatvorené a je zákaz vychádzania od 21:00 do 04:30. Avšak dnes ma byť ďalšie zasadnutie vlády kde majú rozhodnúť ako to ďalej bude s lockdownom a či sa bude predlžovať zákaz vychádzania. Cestovanie po okolí a regiónoch nie je nijak obmedzené, avšak ešte som sa nedostal do ostatných miest keďže sme mali týždeň skúškového ale najbližšie dni sa určite chystám minimálne do Amsterdamu ak bude dobré počasie. A v samotnom Rotterdame okrem toho že sú zatvorené reštaurácie a bary tak na ulici je skoro každý deň plno ľudí. Nenatrafil som na žiadny incident či protest čo sa týka corony.
Výuka bola v blocku 3 aj teraz blocku 4 online, jak hodiny tak aj skúšky. Ich online systém skúšok sa dosť líšil od nášho čo sa týka požiadavkou, čiže v tomto smere to bolo trochu komplikované na prvej skúške, ale akonáhle som si to vyskúšal tak druha skúška už prebehla bez komplikácií. Uvidí sa či online výučba bude prebiehať aj v blocku 5. A hodiny by som povedal že sú v celku prínosné. Predmety sú dosť praktický zamerané a hlavne teraz v blocku 4 mám seminár kde ide skôr o diskusie medzi študentami a ich spoluprácu na rôznych zadaniach.
V kontakte som s viacerými ľuďmi. S Ritou, ktorá tu je tiež na Erazme z VŠE, sme sa zoznámili s 2 študentami, ktorí v nasledujúcom zimnom semestri majú vycestovať na Erazmus práve do prahy na VŠE, samozrejme ak to situácia s coronou dovolí. Poukazovali nám mesto a ako to funguje momentálne v Rotterdame. A ďalej sme v kontakte so všetkými ostatnými zahraničnými študentami. Sú tu rôzny, zo Škótska, Grécka, Nemecka, Egypta, Francúzska a z ďalších. Kultúrny šok som nepocítil žiadny asi, avšak čo ma veľmi milo prekvapilo bolo to ako veľmi sú tu ľudia priateľský.
Čiže s Erazmom som momentálne nadmieru spokojný, mesto je nádherné, počasie je väčšinu času príjemne slnečno aspoň na základe doterajších skúseností a hlavne som rád že som spoznal ostatných zahraničných študentov. ☺ Ak sa dočkáme aj ukončenia lockdownu, tak to bude dokonalé.“
[březen 2021]
Luong Quang Do (FPH), Rotterdam School of Management (RSM), Nizozemsko
„Jde to tu dobře, bez korony, můžeme chodit ven a jednou týdně se setkávám s někým novým.
Situace je rozhodně lepší než v ČR, pomalu se otevírají některé obchody, návštěva obchodu na rezervaci. Venkovní trhy fungují stejně jako před koronou. Chodím do coworking, kde klasicky servírují kafe, pivo, člověk si tu může sednout a pracovat (za poplatek samozřejmě, cca 3000 na měsíc). V pulce března snad zruší curfew, který je teď od 21:00 (když venčíte psa, tak trochu později ještě). Cestování je možné, není omezené.
Výuka probíhá online, hodně readingů na doma a pak diskuze a workshopy přímo na hodině. Break out roomy, MIRO collaboration. Píšeme eseje, týmové prezentace. Hodiny jsou přínosné, ale ne všechny. Je tu taky mnoho guest lecturers.
Nizozemci jsou strašně slušní. Někdy to je až nezvyk. Jak tu sněžilo, tak vůbec nevěděli, co dělat. Kontakt mám se spolky online, ale individuálně se spolužáky, s kamarády přes sociální sítě, a i někteří bývalí VŠE studenti tady studují. Fouká tady hodně vítr a jako chodec si musíte dávat hodně pozor na auta i cyklisty. Jinak to tady nestojí tolik, jak jsem čekal – mají tu trhy s 10 avokády za 1 euro, nebo 3 manga za stejnou cenu.“
[březen 2021]
Rita Kadlusová (FFÚ) – Erasmus School of Economics (ESE), Nizozemsko
„Co se týče opatření, tak je vše stále zavřené a došlo k zpřísnění některých opatření, nově je tu zavedený i zákaz vycházení po 9. hodině večer, což očividně z větší části vedlo k protestům. Vzhledem k tomu, že jsem tento týden ještě dodělávala poslední zkoušky z VŠE a snažím se opatření dodržovat, tak se mě protesty nějak přímo nedotkly, ani nějakého běžného fungování. Každopádně situace tady rozhodně není ideální a přímo tady v Rotterdamu to bylo opravdu šílené, rozbité výlohy včetně vyrabovaných obchodů, což se tedy rozhodně nedá nazvat nějakým opodstatněným a civilizovaným protestem. Abych pravdu řekla, dost mě to šokovalo, když vezmu sama v potaz, jak jsem nechápavě nahlížela podzimním demonstracím na Staroměstském náměstí, které bych oproti těm tady nazvala „poklidnými“. Vzhledem k situaci rozpadlé vlády a protestům alespoň doufám, že 10.2. by snad mohlo dojít k nějakým rozvolněním, protože číselně tu situace tak špatná není. Po registraci na radnici je zde i možnost nechat se oočkovat proti covidu.“
[leden 2021]
„Stále je tu vše zavřené, ale je už lepší a teplejší počasí, takže je i příjemnější někam cestovat. S dalšími mezinárodními studenty jsme navštívili město Kinderdijk, které je kousek od Rotterdamu, kde jsou větrné mlýny, či pláž Hoek van Holland. Z mého pokoje z koleje mám krásný výhled. Musím říct, že s ubytováním jsem měla opravdu štěstí. Chystáme se s ostatními cestovat i dál až bude lepší počasí nebo alespoň něco otevřené. Pokud bude možnost, určitě bych se ráda podívala i do Belgie/Francie, kde mám také kamarády na Erasmu a je to odsud vlakem kousek. Setkala jsem se s Kemalem (také student z VŠE) i se dvěma studenty, kteří pojedou na výměnu do Prahy příští semestr. Co se týče školy, 3. blok mám již za sebou. Hodně přínosný je pro mě systém vzdělávání, píše se hodně esejí, a i když to pro mě ze začátku byla trošku challenge, tak jsem si na to už zvykla. Určitě mi to hodně dalo i co se týče angličtiny a přípravy na bakalářskou práci včetně nových pohledů a práce s ostatními studenty. Překvapilo mě tu asi nejvíce to, jak tu všichni sportují, běhají, jezdí na kole a jak jsou všichni milí a snaží se vám pomoct. Celkově jsem tu moc spokojená.“
[březen 2021]
„Konečně se otvírají obchody a venkovní terasy v čase 12-18 a ruší se curfew od 22.00 do 4.30. S předplatným za 31 eur/měsíc je možné neomezeně cestovat vlaky přes celé Holandsko o víkendových dnech a státních svátcích, takže už jsme s ostatními studenty za minulý měsíc navštívili hodně různých měst včetně Amsterdamu, Haagu, Haarlemu, Tilburgu, Maastrichtu, Leidenu, Eindhovenu, Utrechtu a dalších… Opravdu si to tu užíváme, společně trávíme hodně času na pláži u jezera a podnikáme různé akce, procházky atp. Všichni máme kola, ty se tu dají půjčit za cca 15 euro/měsíc + jednorázový poplatek první měsíc cca 20 eur.“
[duben 2021]
Emma Katarína Halušková (FPH) – ESCP Europe Business School, Francie
„Ja som na výjazde dosť spokojná. Škola nám umožnila mať pár kurzov už aj na campuse, čo je príležitosť, ako viacej spoznať školu a spolužiakov. So školou som veľmi milí spokojná, učitelia sú veľmi milý a hodiny sú zaujímavé.
Taktiež nám ponúkli každý týždeň možnosť precvičenia našej francúzštiny, môžeme sa prihlásiť na individuálne polhodinové online konzultácie s učiteľom. Rovnako už od začiatku školská organizácia Schuffle organizovala rôzne stretnutia a mali sme možnosť stretnúť spolužiakov, čo bolo nesmierne super, pretože človek sa už necítil tak sám.
Podarilo sa mi už precestovať aj nejaké miesta vo Francúzsku ako Bretónsko, Normandiu, Étretat alebo Bordeaux a plánujem navštíviť ešte Provensálsko.
Tiež je super, že vláda vo Francúzsku ponúkla obedy v Crous reštauráciách na každý deň za jedno euro, čiže s financiami sa dá pekne vyjst a zostáva viacej na cestovanie.
Najväčšia škoda je, že sa to celé blíži už pomaly ku koncu, ale nič neľutujem a určite všetko predčilo moje očakávania.“
[březen 2021]
Vojtěch Macek (FFÚ) – Kedge Business School, Francie
„Od půlky února nám začaly předměty prezenčně, a tak máme spoustu příležitostí na potkávání dalších studentů. Sice se tu výměnných studentů kvůli Covidu nesešlo tolik, jako obvykle, o to lepší vztahy jsme si mezi sebou vybudovali. Francouzští studenti se k nám chovají, jako kdybychom byli zdejší a máme dobré vztahy i s nimi.
Na KEDGE se o výměnné studenty stará studentská organizace Interact, která pro nás připravuje velké množství aktivit. Učitelé kladou velký důraz na skupinové práce a různé případové studie, takže je potřeba se připravovat každý týden. Není to však nic, co by se nedalo lehce zvládnout.
V průběhu semestru máme také různé prázdniny a málokterý týden máme všechny předměty. Zbývá tedy dostatečné množství času na cestování. Do Marseille vede trať rychlovlaků TGV, což umožňuje cestovat v podstatě po celé Francii velmi rychle.
Myslím si, že Francie je dobrou volbou nejen v době pandemie. Zdejší opatření nejsou hektická, situace je stabilizovaná a vláda vypadá, že ví, co dělá.“
[březen 2021]
Otakar Svatoš (FMV) – Tilburg University, Nizozemsko
„Daří se mi tady vcelku dobře. I přes veškerá omezení si svůj čas tady užívám, a dokonce i sem tam studuju. 😊 Co se týče zmíněných omezení, je tu v platnosti víceméně kompletní balíček: Většina obchodů i služeb zavřená, od 9 večer do 5 se ven nechodí a samozřejmě se všude nosí roušky.
Cestování na druhou stranu zůstává celkem bez omezení.
Ohledně školy výuka tu probíhá zcela jinak, než jsem byl zvyklý doma. Přesněji řečeno probíhá tak napůl, většina “přednášek/cvičení“ se nese spíše v duchu konzultace s profesory, kde nám objasňují veškeré nejasnosti při řešeních domácích úloh. Přednášek v klasickém stylu tak, jak je známe, je zhruba třetina. Domácích úloh, jak už možná z předešlého vyplývá je mraky, zřídka se najde den, kdy bych neměl k vypracování aspoň jednu. Obtížnostně bych to zatím hodnotil spíše jako snadnější než VŠE, ale první velké testy mě čekají teprve z týden, tak to nechci zakřiknout 😊
Se zahraničními studenty samozřejmě v kontaktu jsem, jelikož bydlím na koleji. Asi 90 % lidí tady jsou také výměnní studenti, co tu zůstávají stejných 5 měsíců jako já, takže paráda.
Tady na koleji si žijeme tak trochu ve vlastním světě, moc důvodů chodit ven díky omezením není, takže kulturní šok se moc nekonal. Koneckonců Holandsko se kulturně, co jsem zatím zjistil se od České republiky tak zásadně neliší.“
[březen 2021]
Martin Ištoňa (NF) – Tilburg University, Nizozemsko
„Aj keď možno bude správa znieť negatívne, nie je to až tak strašné, asi je to len úplne odlišný Erazmus od posledného výjazdu a zase niečo nové. Som zdravý a v princípe nie je nič, čo by mi úplne znepríjemňovalo pobyt, takže nemôžem sa sťažovať + kombinácia „lockdownu“ a pravidelných sobotňajších trhov v meste spôsobila, že som posledný mesiac minul zhruba toľko, čo by som minul za normálnych okolností v Prahe.
Začnem asi zvláštnosťami, ktorými som započal tento pobyt. V princípe už v druhom týždni pobytu sme za bieleho dňa dostali, 8 ľudí z jedného householdu (spoločného poschodia, kde zdieľame kuchyňu a socky), všetci pokutu za nedodržanie social distancingu na prechode pre chodcov. Aj keď bola snaha vysvetliť policajtom, že sme jeden household a teda by mala platiť výnimka, oni sa opierali o platnú vyhlášku, ktorá nehovorí o householde, ale o adrese, a v Holandsku sa bohužiaľ adresy (aspoň naše) odlišujú číslom bytu/v našom prípade izby, a tým pádom sme všetci porušili platné nariadenie. Podali sme však oficiálne odvolanie na prokuratúru, v holandčine (!), bohužiaľ 2 z našich dopisov sa zrejme stratili na pošte (jeden z nich môj), takže čo sa pošty týka, ani v iných krajinách to nie je ružové 😊. Ubytovacia agentúra v tomto bola menej nápomocná než by jeden čakal. Ale po mesiaci nám poslali akési potvrdenie o tom, že v princípe všetci bývame spolu. Každopádne je na debatu, či je toto ubytovanie vyhovujúce v dobe pandémie, pretože udržať hygienický štandard pri 16tich ľuďoch zdieľajúcich spoločné priestory je v princípe nemožné.
Ďalšou pikoškou je opätovné navštevovanie našej budovy/adresy policajtmi. Pochopiteľne, tým, že je tu mnoho ľudí z rôznych krajín a s rôznymi názormi na pandémiu, tak sa tu vo veľkom konajú párty, kde sa stretáva viac cudzích ľudí (priamo z mesta, ktorí sú zvyknutí, že sa tu stále niečo deje), než ľudí, ktorí tú bývajú. To vyvrcholilo už do takého stavu, že sa v tomto angažuje mesto a policajti už majú povolenie k prehliadke, preto cca 2 týždne dozadu dorazilo 7 policajných aut a policajti vyrazili vchodové dvere o poschodie nižšie, pričom prehľadávali priestory, aby mohli niekomu udeliť pokutu, prípadne ho mohli rovno zobrať do väzby. Jeden študent bol už takýmto spôsobom vyhostený bez nároku na vrátenie peňazí. Aby toho nebolo málo, ubytovacia agentúra od nás chce, aby sme akékoľvek porušovanie inými obyvateľmi tejto budovy nahlasovali priamo na políciu, inak sa môže stať, že to spraví niekto iný a napr. v prípade party budeme tým pádom braní ako jej účastníci (aj keď budeme zamknutí na izbe), pretože sme nespravili nič, aby sme to oznámili. V skutku dobrý spôsob ako si vytvoriť Erazmus priateľstvá 😊.
Aby som dokonal holandskú trojicu nepríjemností, tak nemôžem opomenúť spoluprácu na assignmentoch pre jednotlivé kurzy. Pošťastilo sa mi a nebol som tak v žiadnom assignmente v skupine s inými národnosťami než Holanďanmi. A moja skúsenosť je taká, že „najľudskejšie“ správajúci sa Holanďania sú práve tí, ktorí sú x-tou generáciou prisťahovalcov v tejto krajine. Povedal by som, že som za posledný rok asi prvýkrát mal pocit, že je aj celkom škoda, že na niečom musíme pracovať online a nemôžme sa stretnúť. Bežne totiž naše zoom-cally nekončia dokončením poslednej úlohy, ale bavíme sa spolu aj zopár hodín po tom na rôzne témy. Koniec koncov, kvôli nočnému zákazu vychádzania tu aj tak nemá nikto nič lepšie na práci vo večerných hodinách.
Naopak, echt Holanďania sú arogantní, až to bolí spolupracovať s nimi. Takmer stále dostávam v spoločných chatoch podprahové narážky a arogantné správy, ktorými si potrebujú dokazovať akúsi nadradenosť a ukázať mi, že ja som tu iba ten menejcenný Exchange student. Vskutku utrpenie.
Skúsim k otázkam:
Čo sa týka opatrení, je tu lockdown, ale zrejme už jemnejší, ako je vidieť niekde ďalej na východ odtiaľto. Ale je to tým, že tu ten lockdown už nepretržite platí spred Vianoc, spolu s nočným zákazom vychádzania (mesiac dozadu sa naprieč celým Holandskom konali protesty voči opatreniam, ale zdá sa, že to relatívne utíchlo). Dnes sa dokonca otvorili kaderníctva, masážne štúdiá a podobné kontaktné profesie. Avšak keď sa človek prejde mestom, nemá pocit, že by vôbec bola vo svete nejaká pandémia, ľudia si chodia zahrať futbal, basketbal, športovci trénujú na ihriskách a desiatky detí chodia spolu na prechádzky (zrejme školy a škôlky). Cestovať by sme oficiálne nemali (povolené sú zrejme len nevyhnutné nákupy, návštevy prírody, resp. pobyt na čerstvom vzduchu – čo si každý môže vyložiť po svojom), ale tak z času na čas sa vezmú skupinky ľudí a navštívia nejaké mesto. Ja sám v tomto momentálne prínos nevidím, navštívil som iba susedné mesto Breda, keď bolo takmer 20°C, na cestovanie si však chcem vyhradiť druhú časť pobytu, keď bude teplejšie, opatrenia uvoľnenejšie a obyvateľstvo preočkovanejšie. Samotný Tilburg, ako užšie centrum, je zaujímavý možno tak pre typické uličky s nízkou zástavbou, avšak veľa dominánt tu nie je. Na druhú stranu som prekvapený, koľko prírody obklopuje toto mesto, čo ma príjemne potešilo a trávim tam veľa voľného času. Obzvlášť počas pandémie je práve takéto prostredie jednou z výhod. Za pomoci slečny z ESN Tilburg sa mi podarilo nájsť Pawlr – „startup“ jedného páru z Tilburgu, ktorý vytvoril akúsi obdobu Tinderu pre ľudí a psy. Tj. človek si vytvorí profil, pridá fotky, vypíše info a swipuje medzi psami. Ak je tam match, môže si daného psa vyzdvihnúť u majiteľa a ísť s ním na prechádzku do lesa, prípadne ho iba vyvenčiť v neďalekom parku. Perfektný nápad a skvelá stránka, plánujem ju využívať počas svojho pobytu tu.
Výuka je celá online pre tento blok, poznám iba jednu osobu, ktorá ma hodiny C2 angličtiny hybridne, teda aj v škole. Je však vidieť, že vyučujúci majú štruktúru týchto online hodín prepracovanú do hĺbky a všetko funguje bez ťažkostí, aj s diskusiou, ktorá často absentuje napr. u nás počas online hodín. Hodiny sú prínosné, avšak navolil som si predmety relatívne mimo odbor, takže je to ťažšie porovnávať. Jediný, ktorý mám v rámci odboru, sa tak trochu prelína s tým, čo už som videl na iných hodinách u nás. Je to však interaktívnejšie a omnoho viac času strávim samoštúdiom + prácou na assignmentoch, ktorých je niekedy až veľa.
Najčastejšie som iba s ľuďmi z nášho poschodia, stále sa snažím minimalizovať kontakt na nevyhnutný, ale samozrejme sa stretávam aj s inými zahraničnými študentmi z tejto či iných budov. Najviac času trávim so študentkou z Petrohradu, s ktorou sme si tak nejak vzájomne padli do oka (Erazmus love by som to ešte nenazýval). S miestnymi som nemal tú česť, resp. spoznal som zopár ľudí, ktorí tu študujú fulltime, no nie sú priamo z Holandska. Škola/ESN však organizujú rôzne online aktivity, ktorými sa snažia spájať aj ľudí, ktorí sem nemohli vycestovať, spolu s tými, ktorí sem prišli. Taktiež je tu možnosť pre ľudí zúčastniť sa breakfast session online každé ráno od pondelka do štvrtka a porozprávať sa s ostatnými. Škola dbá najmä o psychohygienu a všeobecnú pohodu študentov počas týchto online/pandemických časov, má dokonca linku pre študentov, ktorí pociťujú psychické problémy kvôli súčasnej situácii.
Kultúrny šok asi nepociťujem žiaden, po Rusku na Bc. štúdiu mi už Holandsko nepríde v tomto nijak šokujúce. Zaujímavosťou bolo počas obdobia keď napadal sneh, že mesto dávalo omnoho viac úsilia do čistenia ciest pre bicykle než pre chodcov. Na chodníkoch si mohol človek aj dolámať nohy, vyzerali nedotknuto a nikoho to zjavne netrápilo. Taktiež je relatívne nepríjemné, že po ceste pre bicykle môžu chodiť aj skútre.“
[březen 2021]
„Na konci marca zasvietilo slniečko a teploty okolo 27°C spôsobili, že sa ľudia z cca 3 budov odtiaľto rozhodli spraviť pred budovou koleje veľkú BBQ party. Krátko na to sa nám tu rozmohol covid vo všetkých budovách, a tak sme skúškové obdobie prvého modulu tohto semestra strávili v karanténe, resp. na PCR testoch. O to horšie, že s takou rozmanitou skupinou ľudí vzniká aj rozmanitý prístup ku slovu „karanténa“, „izolácia“, či vôbec čistota. Preto sa tu niekedy na našom poschodí stávali situácie, že nakazení sa rozhodli okupovať kuchyňu a ostatné spoločné priestory po dlhšiu dobu a tí doposiaľ nenakazení sa paradoxne izolovali na izbách v rámci ochrany vlastného zdravia. To občas viedlo aj k nezhodám a výmenám názorov.
Ja osobne som bol po celú dobu negatívny, asi aj preto, že som mal 3 skúšky a prakticky som nemal problém sa patrične izolovať. Avšak situácia s pozitívnymi prípadmi a online skúškami nenahrávala tomu, aby tu bol relatívny pokoj a priestor na učenie či vykonanie skúšky bez problémov. V niektorých prípadoch študenti z nášho poschodia dostali statement po skúške v reporte z Proctoria (systému na anti-cheatingovú kontrolu), že po zhliadnutí záznamov boli označení za potenciálnych podvodníkov, museli tak oficiálne obhajovať patričné úseky záznamov z online skúšky a keďže celý tento proces trvá dlho a nie je jasné, či bude známka uznaná, tak aj spraviť skúšku znova v opravnom termíne. Úseky v mojich nahrávkach zo skúšok, ktoré by takto mohli byť označené, som spomenul a odôvodnil v bezprostrednom dotazníku po skončení skúšky a vo všetkých prípadoch som kontrolou prešiel bez pochybenia. To aj napriek tomu, že v jednom prípade mi prestala fungovať kamera a už som tak nejak rátal s tým, že budem musieť ísť na opravný termín.
V druhom module sa trápim s dvomi predmetmi, oba sú vyučované iba online, no vyžadujú veľa samoštúdia a znalostí práce so štatistickými a programovacími softvérmi. Nakoľko na VŠE som sa za 5 rokov o nič také ani neobtrel v rámci svojho štúdia, tak sa popri ostatných študentoch, niektorých aj oveľa mladších, cítim ako úplný začiatočník. Z týchto dvoch predmetov však v OLA budem mať iba jeden, druhý som si navolil pre svoj vlastný rozvoj a prínos a účastním sa ho ako tzv. „listener“, tj. účastním sa všetkých povinností, ale záverečná známka sa neráta do transcriptu. Novinkou pre mňa bolo, že študenti TiU majú free access ku všetkému obsahu platformy DataCamp, ktorá pre bežného užívateľa stojí na rok cca 300€, taktiež free licenciu pre softvér STATA, ktorý v najzákladnejšej verzii stojí cca 80€ ročne. To sa pri školnom 2000€ na rok už pomerne vyplatí. Skúšky týchto predmetov už budú defaultne na kampuse, stále je však možnosť robiť ich online po vyplnení dotazníku s príslušnou žiadosťou a odôvodnením. Škola taktiež poskytuje zdarma home-covid kits, pre študentov, ktorí by chceli navštíviť kampus (resp. musia pri niektorých predmetoch) a zároveň, aby nešírili nákazu.
Čo sa týka opatrení – tie sa rozvoľňujú relatívne pomaly a povedal by som, že v iných krajinách by som sa už dočkal relatívne lepšieho života čo sa týka posledného mesiaca. Môj odhad a plán, s ktorým som sem šiel (viac skúšok v prvom module a v druhom module oddych a cestovanie s rozvoľnenými opatreniami) teda nevyšiel úplne podľa predstáv.
Podarilo sa mi precestovať niektoré z miest v Holandsku v rámci jedného dlhšieho tripu (Rotterdam, veterné mlyny v Kinderdijku, Delft, Haag, tulipány v okolí Lisse a Keukenhofu, Utrecht), no v čase ku koncu apríla tomu ešte opatrenia nepriali, a tak to bolo skôr o prechádzaní sa mestom a miestami bez navštívenia akejkoľvek budovy či občerstvovacieho miesta. Po tomto výlete som pracoval na skupinových assignmentoch a predvčerom sa vrátil z druhého tripu, ktorý sa začal v Maastrichte a pokračoval smerom cez belgické mestá Brusel, Antverpy, Gent a Brugy. V Belgicku to vyzerá akoby tam pandémia už vôbec neexistovala a mestá boli plné ľudí, záhradky barov a reštaurácií detto. Paradoxne však oproti Holandsku krajina stále vynucuje nosenie rúšok v centre a v „nákupných uličkách“, no to je z nariadení asi tak všetko. Oba tripy som absolvoval iba vo dvojici, ako som už minule naznačil o Erasmus love (už to tak môžem nazývať :)).
Funfact n1: Konzultácia s bežným lekárom stojí 33€
Funfact n2: Vytiahnutie niečoho z oka (zákrok trvajúci 1 min) stojí 228€
Funfact n3: Ak si niekto myslí, že nikdy nekončiace párty, ktoré eventuálne prinesú covid do budovy, sú to najhoršie, čo sa ohrozenia zdravia môže diať, tak je krátkozraký, pretože tieto „vyliečené“ osoby po covide majú pocit nesmrteľnosti a doposiaľ nenakazení ľudia tak majú ešte ťažší život
Funfact n4: Za celý pobyt som nevyužil (a ani si nekúpil/neprenajal) bicykel. Tilburg je relatívne malý a človek si vystačí aj s chôdzou, pokiaľ mu nie je proti srsti“
[květen 2021]