Erasmus za časů korony (ZS 2020)

Semestrální výměnné pobyty pokračují i v akademickém roce 2020/2021. Výměnné pobyty v zimním semestru již začaly a většina studentů je už v zahraničí na prestižních partnerských univerzitách.

Po celém světě jsou platná různá preventivní opatření a na mnohých partnerských univerzitách probíhá výuka alespoň částečně online. Řada studentů musela zahájit svůj výjezd povinnou karanténou. To však neznamená, že výměnný pobyt není přínosný nebo že si ho studenti nemohou užít. Právě naopak! Jsme rádi, že ze zahraničí dostáváme převážně dobré zprávy a doufáme, že to tak i zůstane. Jak komentují svůj výměnný pobyt v době pandemie sami studenti se můžete podívat níže.

Příspěvky, postřehy a fotky od našich studentů na výměnném pobytu pravidelně zařazujeme také na náš Instagram vse_studyabroad a Facebook VSE Study Abroad, tak nás nezapomeňte sledovat!

 

Barbora Nováková (FFÚ), University of Turku

„Výuka probíhá online, ale můžeme chodit do školy například studovat do knihovny a společných prostor. Také zkoušky probíhají v budovách školy. Výuka je především o skupinových pracích, takže se setkáváme i s ostatními a nejsme distancováni.

Finové jsou, co se týče koronaviru, velmi opatrní a zodpovědní. Proto, i když jsou tu minimální přírůstky ve srovnání s ČR, jsou doporučené roušky v MHD a na místech s vyšším výskytem lidí.

Nějak výrazné omezení tu však nepociťujeme, a dokonce nám (většinou) přeje i počasí!“

[říjen 2020]

 

Egor Nefedov (FPH), Technological University Dublin

„V Dublinu jsem už déle než měsíc a každý den si uvědomuji, že jsem se nikdy necítil tak šťastným, jako tady. Nejvíc si užívám komunity studentů z celého světa, do které jsem se dostal, neustále potkávám nové lidi, kteří mají velice zajímavé a odlišné názory na všechno kolem, divím se tomu, jak odlišné jsou kultury. Mám velikou radost, že jsem se rozhodl vyjet navzdory všem omezením a jsem velice vděčný, že jsem takovou skvělou možnost dostal.

Co se týče samotné školy, tady je všechno v pořádku. Nejsem úplně spokojený s jejími organizačními schopnostmi a tím, jak dlouho trvá vyřizování všech administrativních záležitostí. Ale předměty jsou skvělé a nejvíc se mi líbí to, že skoro všichni profesoři jsou lidé z praxe a přednášení je pro ně většinou koníčkem. Myslím si, že je tento pobyt pro mě velice užitečný.

Samozřejmě, ve značné míře nás tady ovlivňují omezení spojená s covidem, nesmíme vyjíždět mimo město Dublin, restaurace a hospody jsou uzavřené a ani nesmíme mít oslavy doma. I přesto je to tady moc skvělé a máme spoustu možností cestovat po okolí Dublinu, což děláme moc aktivně.“

[říjen 2020]

 

Veronika Voldřichová (FMV), Universidad País Vasco

„První týden nám škola dala na vyzkoušení si různých předmětů, je to trošku hektické, nikdo moc pořádně nevěděl, kde a v kolik máme být, ale poprali jsme se s tím. Další týden se budeme registrovat. Nakonec spousta předmětů je v prezenční formě, tak snad se situace nějak rapidně nezhorší. Zatím musím říct, že i přes covid a různá opatření to náš pobyt nepoznamenalo, snad to tak zůstane i na dále. 😊  

Tento týden výuka na UPV funguje dobře, zapsali nás do systému, tak už konečně vidíme všechny změny a není to hektické 😊. Musím říct, že naladit se na španělskou vlnu vůbec není těžké, moc se mi tu líbí! Hlavně počasí nám zatím velice přeje, snad deštivé dny přijdou co nejpozději.“

[září 2020]

„ESN mělo zrušené eventy na 14 dní, protože nás byla většina v karanténě. Učitelé nám naštěstí vyšli vstříc, takže u předmětů, které byly jen prezenčně, zavedli bimodální výuku.  Od příštího týdne by už měly akce probíhat zase normálně. 😊 Jinak se vše daří, akorát počasí už začíná být sychravé, tak snad se ještě dočkáme aspoň pár slunečných dnů. …

Jinak vše je stále v pořádku, čas utíká jako voda, akorát nám omezili shromáždění z 10 na 6 lidí, tak se to nejspíše dotkne i kapacit barů&restaurací. Nicméně ESN zde vždy něco vymyslí a snaží se i přes opatření se situací poprat, což je opravdu moc hezké, velice se snaží. …

Přestože situace není standardní, stále za to ty zážitky opravdu stojí! A možná motto: ,,exchange your life” platí v těchto semestrech i o něco  více, protože člověk má pocit (o to víc po půlroku stráveném doma), že se zase posouvá a objevuje nové věci.“

[říjen 2020]

„Nakonec jsem se rozhodla ve Španělsku zůstat, přes Vánoce až do ledna, jak je psáno v Learning Agreement. Situace se v Česku nevyvíjí moc dobře a mám trochu strach, jak by to nakonec v lednu s vysokými školami bylo, tady je to jistější. Také přes Vánoce umožnili cestovat v rámci Španělska, tak se aspoň zajedeme někam podívat s ostatními studenty, co zde zůstávají.“

[prosinec 2020]

 

Jaroslav Lubas (FIS), Umeå University

„Ze začátku jsem se obával, jak to bude s Covidem. Po událostech v ČR si říkám, že jsem měl neuvěřitelnou kliku, že jsem odjel a jsem zde nesmírně rád. Všichni dodržují veškerá pravidla – zákonem nejsou nařízená žádná pravidla, vláda vydává pouze doporučení. Krom toho, že se dodržují rozestupy a dezinfekce je úplně všude, zde zatím nejsou žádná výrazná omezení.

Výuka je ovlivněna jen lehce, přístup na univerzitu máme 24/7 a není nijak omezen. Jeden předmět máme online přednášky, ale kdykoliv můžeme do školy na konzultace a do učeben s počítači.
Výukový systém je zde zcela jiný, mám vždy dva předměty na půl semestru, což mi naprosto vyhovuje. Nemusím se soustředit na mnoho věcí najednou a práce je mnohem lépe rozvrstvena v průběhu semestru. Učitelé zde chtějí předat maximum vědomostí, posílají nám odborné články, prezentace, všechno co bychom jen mohli náhodou potřebovat. Kvalita podkladů od učitelů a výstupy studentů tu jsou na úplně jiné úrovni. Cílem není vyhodit od zkoušky, ale vyprodukovat co nejlepší výsledek a vysvětlit a obhájit svůj postup i když výsledek není dobře.

Buddy program je lehce přizpůsoben covidu. Jsme ve skupinách zhruba po 25 lidech a máme společné akce od párty, přes společné učení až po treking v horách a raftování na divoké vodě. Příroda je zde nádherná, všichni se o ní neuvěřitelně starají. Je zde obrovské množství míst ke kempování, rozdělání ohně a všude je neuvěřitelně uklizeno. Cestou sem jsem navštívil spoustu měst, několik památek UNESCO a 5 národních parků a mnoho přírodních rezervací. Švédové milují přírodu, můžete v podstatě kamkoliv a vždy najdete místo k přenocování.
Mám zde výbornou partu kamarádů z celé Evropy a společně jezdíme chodit do hor a lovit polární záři. Lovci jí nazývají „Dancing lady“. Když má člověk štěstí je to nezapomenutelná show.“

[listopad 2020]

 

Karolína Kapounová (NF), Seoul National University

„Před cestou do Koreje jsem měla značné pochybnosti, zejména kvůli povinné 14 denní karanténě. Dále jsem také již před cestou věděla, že výuku budeme mít rovnou od začátku online a bohužel i úvodní seznamovací akce byly kvůli koronaviru zrušené. Rozhodnutí, nakonec do Koreji odjet, však rozhodně nelituji a i karanténa za to 100% stála! I když výuka probíhá online, situace v Koreji je momentálě, co se týče koronaviru, jedna z nejlepších ve světě a opatření se naopak uvolňují, proto podnikáme i s ostatními studenty různé výlety a akce. Sama jsem také jela na výlety mimo Soul a určitě v tom plánuji i pokračovat. 🙂 Kultura v Koreji je naprosto odlišná od té naší a jsem ráda, že díky výměnnému pobytu jsem tuto zkušenost získala. Přiznám se ale, že už se zpátky do Česka trochu  těším 🙂 “

[říjen 2020]

 

Jakub Zíka (FM), University of Porto

„Co se školy týče tak vše v naprostém pořádku. Výuku mám prezenční, za což jsem rád, tak doufám, že to i vydrží.

Obecně je však erasmus covidem poznamenán, protože například dochází k rušení výletů od studentských organizací, či se vůbec nepořádají hromadnější akce (v Portu je zakázáno shromažďování více jak 10 lidí). Přesto jsem však velmi rád, že jsem sem vyjel. Jelikož už jsem jeden erasmus absolvoval, tak z toho můžu hodně těžit tak, abych si i přes momentální covidovou situaci svůj pobyt dokázal užít naplno.

Jediný problém, co jsem tu zatím měl, byl s ubytováním, které jsem si domluvil z ČR. Když jsem přijel do Porta a dorazil na adresu ubytování, dotyčný člověk se mnou přestal komunikovat a posléze se ukázalo, že se jednalo o podvod. …

Podvod s ubytováním byl sice nepříjemný a určitě to byla komplikace, ale člověku to minimálně přinese cenné zkušenosti do budoucna. Vždy se snažím vidět věci pozitivně, takže tímhle bych si určitě pobyt zkazit nenechal. Situace ohledně covidu se momentálně moc nelepší. …  Zatím to má však dopad jen na společenské akce a eventy, a jeden ze tří předmětů, které tu mám přešel na online výuku. Jinak žádná další omezení zatím od fakulty nepřišla.“

[říjen 2020]

„Ke zpřísňování proticovidových opatření tu poslední dobou dochází poměrně často, ale abych pravdu řekl, tak „na papíře“ to vypadá mnohem hůř, než to nakonec je ve skutečnosti. Přijde mi, že smýšlení lidí je tu nastavené jinak než v ČR – většinou se lidi snaží být zodpovědní a opatrní hlavně vůči sobě. Tím mám na mysli, že když vejdou do nějaké budovy (supermarket, posilovna, škola), tak si automaticky dezinfikují ruce (všude je dezinfekce k dispozici), pokladny v obchodech jsou dezinfikovány cca po max. třech zákaznících, stoly a židle v každé restauraci po každém zákazníkovi atd… Na druhou stranu se ale snaží fungovat a žít normálně. Zákaz vycházení (kromě práce, školy, nákupů a nutných případů) platí vždy od 23 do 5 hod ráno ve všední dny a od 13 do 5 hod o víkendu (to je novinka z minulého týdne na 14 dní zatím), jinak je to pouze doporučeno. Přesto jsou otevřené restaurace, sportovní zařízení, školy (část výuky stále probíhá prezenčně), bary nebo kavárny a když se po městě pohybujete, tak by člověk ani neřekl, že je doporučeno být doma, takže vlastně tím vším dávají najevo, že chtějí, abyste ven šli a mohli žít normálně v rámci možností. Takže ač se to na papíře může jevit jako částečný a nepříjemný lockdown, skutečnost je mnohem přívětivější. 🙂

Situaci zvládám velmi dobře a pobyt zde si v rámci možností užívám naplno. Mám tu spoustu přátel, se kterými se pravidelně vídám a když máme možnost, podnikáme společné výlety napříč Portugalskem. Člověk sice nepotkává takové množství lidí, které by potkal, nebýt pandemie koronaviru, ale o to intenzivnější a bližší vztahy má s lidmi, které vídá pravidelně.“

[listopad 2020]

 

Alexandra Krejčí (FMV), Corvinus University of Budapest

„Píši Vám ze slunečné Budapešti. Všechno proběhlo hladce a nyní čekám na Orientation Day, který bude ve čtvrtek. Ve škole jsem zatím nebyla a upřímně nevím, kdy tam budu moct jít. Všechno se zatím zdá být online.“

[srpen 2020]

„Všechno probíhá v pořádku a mám se dobře. Mám pořád kombinovanou výuku, dva předměty face-to-face a dva předměty online. Aktivity a eventy tady jsou, nicméně nenavštěvuji všechny. Jde vidět, že se Corvinus a ESN Corvinus snaží, aby erasmáci zažili plnohodnotný pobyt.“

[říjen 2020]

 

Richard Hajdúk (FFÚ), HHL Leipzig

„Práve prebieha orientation week a imatrikulácie. Zatiaľ je tu skvele, poukazovali nám školu, kampus a aj mesto. Neskôr nás čaká teambuilding a za dva týždne by mal začať semester hybridnou formou (online/prezenčne).“

[září 2020]

„Momentálne je všetko v poriadku, COVID-19 situácia sa v Nemecku zhoršuje, ale Lipsko je zatiaľ v poriadku. Škola taktiež začala zavádzať striktnejšie obmedzenia týkajúce sa príchodu na kampus.  …

Semester už naplno začal, skoro všetky predmety máme s full-time študentmi. Pokiaľ máme skupinovú prácu, tak sa nás snažia rozdeliť tak, aby sme vždy spolupracovali s inými ľudmi.“

[říjen 2020]

 

Pavla Bořková (FMV), University of Ljubljana

„Situace v Lublani (potažmo v celém Slovinsku) není příliš dobrá, alespoň co se týče restrikcí a nařízení. Situace se změnila v podstatě ze dne na den a některá nařízení jsou přísnější než u vás (ČR). Není téměř možné opouštět Lublaň, což znemožňuje podnikat jakékoliv výlety, jsou zavřené všechny bary a restaurace, je zákaz vycházení po 9 hodině večerní a stýkat se s ostatními je možné pouze ve velmi omezeném počtu osob. Toto vše a další nařízení dost komplikují jakékoliv druhy socializace. I tak se stále snažíme zachovat v rámci možností dobrou náladu. Spousta erasmáků z ostatních zemí se rozhodla odjet domů, já jsem zatím rozhodnutá zde zůstat, odjezd domů by bylo jako přejít z deště pod okap, alespoň v tuto chvíli. A uvidím, jak se bude situace vyvíjet dál.“

[říjen 2020]

 

Eliška Straková (FPH), University Pompeu Fabra

O zkušenostech Elišky Strakové ze studijního pobytu na University Pompeu Fabra v ZS 2020 se dočtete přímo na jejím blogu.

 

Iveta Hušková (FMV), Technische Universität München

„Výuka na TUM je online. Přednášky jsou synchronní přes Zoom a asynchronní přes Moodle. Často jsou do přednášek zváni odborníci z praxe. Pak mám cvičení z angličtiny a z němčiny, které jsou přes Zoom. Je to interaktivní a výuka je velmi kvalitní. Knihovna TUM je otevřená, jsou otevřené obchody a školy. Co se týká opatření, tak teď člověk může stýkat jen se členy domácnosti.

Ještě před těmito opatřeními jsem se stihla seznámit s výměnnými studenty a také s pár místními Mnichovany prostřednictvím Buddyho a cestovali jsme společně a poznávali jsme Mnichov a okolí. Podnikli jsme první turistiku na horu Herzogstand (1831 m), kde byl krásný výhled na hory a jezera Walchensee a Kochelsee. Druhou turistiku jsme podnikli na horu Kochel (1342 m) s výhledem na Oberaammergau a tam jsme vyzkoušeli Alpine Coaster Rodelbahn. Také jsme byli s exchange studenty v zahradě Hofgarten u Mnichova a navštívila jsem i Olympijský park v Mnichově a Starnbergské jezero.“

[listopad 2020]

 

Jakub Matějka (FIS),  Wrocław University of Economics 

„Semestr začal online, jak bylo předem avizováno. …“

Více info o Jakubově Erasmu je na jeho blogu.

 

Jan Zvoníček (FMV), Université Nice Sophia Antipolis 

„… školu (my erasmáci) máme ve škole. Normálně je to tak, že je třída rozdělená na třetiny a vždy 2/3 jsou ve škole a 1/3 distančně. Akorát vždy trvá, než to učitel nastaví a pak to vypadává během hovorů, myslím si, že to máme lépe udělané.. Nicméně my jsme vždy přítomni ve třídě, protože by byl další problém nás tam připojit a vysvětlit nám jak to funguje atd. ( I když dneska nám řekli, že některé části kurzů budeme mít taky online – používají Zoom). Škola je trochu více chaotická …

Jinak jsem ale strašně moc rád za možnost vycestovat, poznat kulturu, jazyk a vše!“

[říjen 2020]

„Určitě nelituji svého rozhodnutí se zúčastnit Erasmu ve Francii během koronavirové situace. Rozhodně necítím žádná velká omezení a dle mého názoru je situace v celé Evropě podobná. Za dva měsíce, co jsem tady, jsem stihl procestovat celý jih Francie od Nîmes až po Itálii. Jsem velmi spokojen s místem mého pobytu. Nice je opravdu velice krásné a rozmanité místo obklopené mořem a horami s příjemným počasím. Našel jsem si zde spousty kamarádů, a tudíž můžu zdokonalit své vědomosti v cizím jazyce. Většinu výuky mám ve francouzštině a jsem ve třídě s rodilými Francouzi, takže jsem obklopen jen a pouze francouzštinou.“

[listopad 2020]

 

Jan Přerovský (FIS), Zurich University of Applied Sciences (ZHAW)

„Vše je ve Švýcarsku v pořádku. Škola je online a bude tak až do konce semestru, ještě se ale řeší způsob zkoušek… to je stejné jako na VŠE. S ostatními se setkáváme především o víkendech nebo na sportovních akcích přes týden. Situace ohledně covidu tady ve Winterthuru zatím není tak hrozná, takže jsou otevřené i restaurace atd. ESN stále pořádá akce, takže těch se také účastníme.“

[listopad 2020]

Jan vytvořil i nádherné video, které určitě stojí za zhlédnutí! 🙂

 

Jana Rohlíková (FFU), Johannes Kepler Universität Linz

„Předchozí týdny byly naprosto skvělé. Tolik nových zážitků, setkání s úžasnými lidmi, možnost fyzicky navštěvovat nádherný kampus JKU, to vše se ani nedá vyjádřit slovy. Řekla bych, že tyto téměř dva měsíce jsme si ani nemohli užít lépe. Ačkoliv tento Erasmus není úplně stejný, jako by byl v minulých letech, tak jsem nadmíru spokojená. …

Od dnešního dne v Rakousku začala platit nová opatření, která mimo jiné zavádí online výuku pro všechny univerzity. Řešila jsem, zda zůstat na koleji nebo se vrátit zpět do ČR. Nicméně po rozhovoru s kolegyní … jsem se rozhodla zde zůstat a doufat, že online výuka bude jen během listopadu a v prosinci se vše vrátí alespoň částečně do starých kolejí.“

[říjen 2020]

Karolína Martínková (FFU), Johannes Kepler Universität Linz

„Uplynulý měsíc a půl jsem si užila na maximum, výuka probíhala kombinovanou formou. Byl omezený počet lidí na hodinách, ale protože místní studenti o prezenční výuku zájem téměř neměli, mohla jsem chodit na všechny předměty. Poslední tři dny přinesly velké změny a nervy spojené s Lockdownem a uzavřením univerzit. …

Doufám, že si i přes tyto změny užijeme zbytek semestru a budeme se moci vídat alespoň venku. Pořád věřím, že na konci listopadu Lockdown skutečně skončí. Také Vám přeji hlavně hodně zdraví a pevně věřím, že se situace v České republice konečně začíná obracet k lepšímu.“

[říjen 2020]

 

Hana Fikrová (FMV), Sogang University 

Jak si užívá svůj Exchange semestr Hana zachytil na videu její korejský kamarád. (Video 1, Video 2)

 

Marta Slaninková (FMV), Universidad de Navarra 

„Do Pamplony jsem dorazila v pořádku, mobilita zatím probíhá bez problému, škola je velmi důrazná, co se hygienických opatření týče a jsme o všem dobře informovaní. “

[září 2020]

„Situace se ve Španělsku nijak zvláště nelepší a Navarra je tuším snad po Madridu a Barceloně nejhůře zasaženou oblastí… I přes to nemohu říct, že by se tato skutečnost nějak zásadně dotkla mého pobytu. Ve škole stále probíhá prezenční výuka – nadále je doprovázená všemi opatřeními, jako je neustálé nošení roušek a dodržování rozestupů. Zpřísnily se podmínky pro scházení se na veřejných prostorách, ale vzhledem k tomu, že opatření byly podobně nastaveny již předtím, opět, nešlo o nic zásadního. Mohu tak snad říct, že alespoň co se mě týče, všechno je v pořádku a nenarazila jsem naštěstí zatím na žádný problém. …

Region je momentálně ve 14 denním „lockdownu“, kdy nesmíme vycestovat mimo hranice regionu a nikdo nesmí přicestovat dovnitř. Dále jsou také zavřeny všechny restaurace, kavárny a podobné podniky, a také je stanovena hodina, po níž se večer nesmí vycházet ven. Škola však i nadále funguje prezenčně.“

[říjen 2020]

 

Tereza Kalousová (NF), Wrocław University of Economics (online z domova)

„Musím říct, že jsem velice spokojená s tím, jak funguje online výuka v Polsku, zatím jsem se nesetkala s žádným problémem. Učitelé jsou velice vstřícní a snaží se udělat tuto formu výuky tak zajímavou, jak jen to jde. Myslím si, že tato forma mi dokonce v určitých věcech vyhovuje více, tak například mám v pátek rozvrh do 18:15 (jsou to tři hodiny hned po sobě) a já jsem velice vděčná, že nemusím kvůli nim běžet do školy a být tam až do tmy, ale že se připojím z pohodlí domova a udělám si k tomu kávu. 🙂 Mrzí mě, že jsem Polsko nenavštívila a neměla možnost se seznámit s jejich zemí, kulturou, místními a také jinými studenty z Erasmus programu, ovšem zpětně toto své rozhodnutí hodnotím kladně, protože situace s covidem v Polsku rozhodně není ideální. Tím hlavním důvodem pro mé přihlášení se k Erasmu byla možnost zlepšení mé úrovně angličtiny a tento můj cíl se naplňuje, a přestože nejsem v Polsku fyzicky přítomna, měla jsem zatím možnost poznat se s několika velice zajímavými lidmi na mých online hodinách.“

[listopad 2020]

I Tereza má fotku ze svého Erasmu 🙂

 

Linda Waisová (FFÚ), ESCE International Business School 

„S klidným srdcem musím říct, že jsem si celý Erasmus užila naplno a jsem neskutečně vděčná za takovou příležitost… děkuji VŠE. První polovinu jsem strávila spíše venku poznáváním. Dokonce se mi poštěstilo a výuka probíhala původně zcela prezenčně, takže jsem měla šanci lépe poznat mé mezinárodní spolužáky a nyní i přátele. Nicméně následně přes hybridní výuku se francouzské školství přehouplo na online formu, která nakonec přetrvala až do konce semestru.

Na skoro všech hodinách se nám nakonec učitelé svěřili, že prý mají moc rádi tyto mezinárodní hodiny se studenty z mnoha koutů světa. Pojetí výuky je tu z podstaty jiné, na které jsem v takové míře nebyla zvyklá: valná většina „case studies“ a skupinových projektů. A další výhoda Erasmu: semestr tu máte hotový už před Vánoci! 🙂

Ve Francii nyní něco málo přes měsíc funguje striktní omezení vycházení pouze s „atestací“. Nicméně to nám ale nebrání chodit ven na procházky či proběhnutí do pěkných okolních parků ve volném času.

Závěrem, i přes současnou sanitární situaci rozhodně nelituji mého výjezdu! Stala jsem se v průběhu dokonce i, jak by tu místní řekli, „nunu“ – hlídala jsem pravidelně česko-francouzskou holčičku! I když jsem nepotkala tolik lidí, co se týče kvantity, o to víc jsem se sblížila s přáteli, se kterými Erasmus prožívám každý den.“

[prosinec 2020]

 

Richard Bernát (FPH), Konkuk University

„Človek sa tu v Kórei nenudí, som zaneprázdený či už školou alebo spoznávaním nových miest a ľudí.

Situácia ohľadom COVID-19 je tu dobrá, omnoho lepšia ako v Európe. Medzi nariadenia patrí jedine nosenie rúšok a social distancing, čo sú veci, na ktoré sme si už zvykli a nejako extrémne nás neobmedzujú.

Výuka je online a bude aj online do konca semestra. Je vidno, že tu na to boli pripravení, keďže to prebieha hladko. Je tu jedna spoločná online platforma eCampus, kde nájdem všetky svoje kurzy, online prednášky, zadania, dochádzku, sylabus – proste všetko, čo potrebujem vedieť.

Kórejská kultúra či kuchyňa je úžasná a aj ľudia sú veľmi milí a nápomocní (aj v prípade, že neovládajú anglický jazyk).

Čo sa týka zahraničných študentov, tak je nás tu menej ako býva zvykom, ale aj napriek corone a nariadeniam, sme sa dokázali všetci spoznať a podniknúť rôzne výlety.“

[říjen 2020]

 

Vendula Benedová (FIS), ISM University of Management and Economics

„Od 25. října byla karanténa ve Vilniusu a nyní od 7. listopadu je karanténa pro celou Litvu. Chtěla jsem Vám kvůli tomu tento týden psát, protože jsem se rozhodla, že se budu vracet do České republiky o trochu dřív. Zatím plánuji odjezd na 27. listopadu, místo původního 11. prosince. Nejdříve jsem odjezd vůbec nezvažovala, ačkoli jsme dostali nabídku od místních koordinátorek, že pokud bychom se rozhodli odjet, zařídí, abychom mohli dostudovat tento semestr online. Hlavním důvodem odjezdu je, že jsem si erasmus tady moc užila a byla bych nerada, abych si svoje zážitky zkazila tím, že budu zavřená sama na bytě daleko od rodiny. Momentálně se cítím dobře, pořád se můžeme navštěvovat s ostatními, ale nemyslím si, že je to vzhledem k pandemii vhodné. Proto více zůstávám na bytě a mám čas přemýšlet o odjezdu. 😄 A musím říct, že jsem neskutečně vděčná za sociální sítě, díky kterým můžu být v kontaktu s kamarády a rodinou, protože bez nich by to bylo momentálně opravdu těžké. Hodně mi pomáhají tuhle situaci zvládat a cítím se díky nim jako doma.

Musím se Vám ale přiznat, že když jsem se rozhodla odjet a napsala o tom Lauře, která mi pronajímá byt, rozbrečela jsem se, protože jsem si Vilnius opravdu zamilovala a bude mi chybět. Jak jsem ale psala výše, mám podporu rodiny a kamarádů, takže už plánujeme dovolenou, abych se sem mohla zase alespoň na chvíli vrátit. ❤

Teď bych ale ráda zavzpomínala na všechno, co jsem v Litvě zažila, protože jsme měli možnost zažít skvělé dva měsíce pravého erasmu bez jakéhokoli pocitu, že je pandemie. Jsem neskutečně šťastná, že jsem se rozhodla vyjet i v této době a rozhodně nelituji! 🙂

Po příjezdu jsem musela do karantény, ale ta mi utekla jako voda. Myslím si, že když člověk ví, co má před sebou a jaké ho čekají zážitky, karanténa ho tolik netrápí. Čas jsem věnovala hledáním míst, které chci v Litvě navštívit a čtením zajímavostí, které jsem pak mohla s ostatními eramáky sdílet. Hned první den po karanténě jsem vyrazila na trip do regionálního parku u Kaunasu, seznámila jsem se tam s erasmáky z mojí i Vilniuské univerzity. Díky tomu jsem se s nimi pak podívala i na další místa jako je Klaipeda, Hora křížů, Palanga nebo Nida. Nejvíce se mi ale líbila Kurská kosa. Nevěřila jsem, že jsem pořád v Litvě! Krásné písečné duny, borovicový les a Baltské moře. Spolu s novými přáteli z celého světa jsme si to opravdu užili a byl neskutečný zážitek.

Moc si užívám bydlení ve Vilniusu. Je to hodně zelené město, kde se dá téměř všude dojít pohodlně pěšky. Autobus jsem využila pouze jednou, opravdu to není potřeba. A pokud se vám pěšky nechce můžete tu využít boltoběžky, ty jsou na každém rohu a jsou hodně populární. Litevci v mém věku víceméně nic jiného pro dopravu nepoužívají. 😄 Další možností by byl horkovzdušný balon, těch je tu také hodně. Vzlétají z Vingis parku, kde se mi povedlo je jednou vidět. 🙂  Na Vilniusu se mi také líbí, že místní parky vypadají jako české lesy, příroda mi tu rozhodně nechybí. Do již zmíněného Vingis parku to mám patnáct minut pěšky a poté jsem schopná tam klidně tři hodiny jen tak chodit, protože je opravdu veliký. Historické centrum Vilniusu je sice menší, za den si ho určitě projdete, ale je tak nádherné, že se tam vracím často.

Od začátku semestru jsme si mohli vybrat, zda budeme na předměty chodit na kampus nebo se připojíme online. Všechny předměty se totiž museli vysílat i přes MS teams, aby se studenti, kteří jsou v karanténě, mohli výuky účastnit.

V říjnu jsme měli období midterms. Kvůli pandemii nám na tuto dobu přerušili výuku, abychom mohli při psaní testů dodržovat opatření. Jsem za to ráda, protože jsme se díky tomu mohli i lépe připravit. Já jsem teda ještě tou dobou byla nachlazená, takže mi pomohlo, že jsem se mohla soustředit pouze na testy a nemusela při tom ještě docházet na hodiny.

Teď už máme vše jen online, ale na kvalitě výuka neztrácí. Pokud teda není zrovna pro ISM přerušena dodávka elektřiny, to je při online výuce docela velká komplikace. 😄

Ještě jednou bych chtěla říct, že jsem opravdu moc ráda, že jsem vyjela i přes počáteční komplikovanou situaci. Rozhodně nelituji! Dokonce si myslím, že díky pandemii jsme se na erasmu potkali jen s lidmi, kteří opravdu hodně chtěli vyjet, a proto si všichni hodně rozumíme. 🙂  “

[listopad 2020]

Z výletu na Kurskou kosu existuje i krátké video.

 

Soňa Drenovacová (FMV), Universidad de Málaga

„Co se týče covidu, tak upřímně žádné změny či potíže od té doby co jsem přijela nepociťuji. Nosíme téměř všude roušky, ale jinak je vše otevřené a víceméně bez omezení (až na noční život, diskotéky jsou zavřené a bary mají otevřeno do 1 hodiny ráno). Myslím, že v Česku je to v tomhle ohledu teď bohužel podstatně horší. Organizace školy ještě stále není 100%, ale výuka některých předmětů již probíhá. …

Největší novinka je asi dvoutýdenní zákaz nočního vycházení od 23 do 6 hodin v celém Španělsku. Ještě se teď diskutuje o omezení cestování, ale z Andalusie jsou na tom špatně hlavně Granada a Sevilla. Jinak tu vše stále funguje tak jak má.

Situace s univerzitou je stále všelijaká, řekla bych že on-line forma výuky asi ještě více snižuje kvalitu univerzity, ale nedá se nic dělat. Některé hodiny jsou i nadále prezenčně.

Nemůžu říct, že by úplně všechny předměty byly špatné, mám dva z ekonomické fakulty, které se vyučují vcelku kvalitně, ale s druhými dvěma z fakulty turismu nejsem moc spokojená.  …

Když se ale člověk obrní nervy vůči místnímu školskému systému, tak si není nač stěžovat a je to přesně takový erasmácký život, jaký jsem si představovala. “

[říjen 2020]

„Ve Španělsku máme zatím opravdu jen ten noční zákaz vycházení, takže jsem moc ráda, že jsem tady, když vidím, jak ve spoustě evropských zemí je už opět lockdown… Teď už zbývá jen doufat, že Španělsko to mine, protože nových případů tu taky není málo…

O škole už jsem psala hodně a to ostatní – erasmus je skvělá zkušenost. Poznáte spoustu lidí z celého světa, procvičujete cizí jazyky, zjistíte spoustu faktů o kultuře ostatních států…pořád něco děláme, večerní posezení, international dinners, výlety do okolních měst i přírody, člověk nemá vůbec čas se tu nudit. Už teď se těším na další erasmus.😄  “

[listopad 2020]

„Ozývám se po delší době z Malagy. V zásadě žádné velké novinky nejsou. Škola bude pravděpodobně až do konce semestru on-line, u zkoušek se zatím neví. Od příštího týdne se zde uvolní některá opatření – otevírací doby obchodů a restaurací a také bude možné cestovat v rámci Andalusie. Přes Vánoce tu zůstávám, zůstávají tu i někteří moji kamarádi a také nevím, zda by to pak nebylo složité s návratem.“

[prosinec 2020]

 

Jiří Doležal (FMV), University of Vaasa 

„Na to, jak jsme se tu měli od začátku krásně nám tu minulý týden vypukla covidová epidemie ve velkém a ze všech exchange studentů je téměř půlka ne-li více pozitivní. Nemocných je i pár lidí v našem úzkém kruhu a všichni tu jsme povinni více méně držet karanténu. Naštěstí, alespoň co víme, to není u nikoho vážnější, a tak jen čekáme, až se všichni uzdraví a budeme moc zase něco podniknout. Bojíme se však, že veškerý program, který se pro nás chystal ze strany tutorů (něco jako naši buddíci 🙂 ) bude zrušený a do konce prvního semestru nás již od školy nic čekat nebude, ale to ještě uvidíme. Nicméně snažíme si to tu udělat hezké jak to jen jde.“

[říjen 2020]

„Karanténu již mají u nás ve Vaase ze studentů již všichni nějakou dobu za sebou, a tak jsme po ní stihli už i pár výletů.

Skupina super lidí nám zůstala až doteď a pár fotek je pak z našeho nedávného říjnového výletu do Laponska, kde jsme navštívili národní parky Oulanka a Korouoma, viděli nespočet sobů a ubytovali se ve skleněném iglu v Northern lights village Levi. Polární záři jsme zde však díky vysoké oblačnosti neviděli :(. …

Protože je koronavirová situace ve Finsku jedna z nejlepších, neměli jsme během prvního měsíce ve Finsku žádná omezení a mohli jsme si užívat otevřených klubů až do 4 do rána. Školu jsme však měli již od začátku semestru online, a tak bylo zprvu složitější poznat nové lidi. To se však během chvíle změnilo a poznali jsme zde super partu lidí se kterými trávíme veškerý čas doteď.

Po měsíci se však situace ve Vaasa zhoršila a po jedné tzv. Covid party bylo pozitivně testováno nad půlku exchange studentů :(. Byli jsme tedy zhruba po 2-3 týdny zavření a doufali, že se nám vrátí náš studentský život zpět. Nyní již jsou všichni zdraví a situace ve Finsku je stále velmi dobrá, a tak již zase jezdíme na výlety a pořádáme různé akce na našich apartmánech.

Vztah s profesory je zde z našeho pohledu mnohem více osobní než v ČR, což naznačuje i fakt, že se vzájemně s profesory oslovujeme křestními jmény.“

[listopad 2020]

Na fotkách je Jiří i s Jitkou Melníkovou (FMV), která také strávila ZS 2020 na University of Vaasa.

Ngan Vu (FPH), University Consortium of Pori

„Zdravím z krásného poklidného Finska! Výuka tu zatím probíhá bez komplikací a především on-line, vlastně díky tomu tu můžu i více cestovat a zatím to nemá vliv na omezení studentských aktivit, takže jsem tu spokojená. Neustále tu objevuju místní přírodu – lesy, jezera, pláže a samozřejmě jsem si tu i zamilovala místní sauny. Takže je to vlastně celý takový meditační pobyt a jsem hrozně ráda, že tu i za současných okolností můžu být. Koronavirová situace je tu zatím mírná, takže tu vše funguje celkem normálně a taky jsem se mohla na chvíli podívat i do Stockholmu.“

[říjen 2020]

„Zvládám to tu skvěle, jsem nadmíru spokojená a finští tutoři se tu o nás starají pěkně. Rozhodla jsem se tu zůstat i přes Vánoce, jak se mi tady moc líbí 🙂 Předměty tu zvládám bez problému, všechny budu dokončovat během Vánoc. Jen jeden předmět budu zakončovat až v únoru. …

Posílám ještě fotky z našeho posledního výletu na severu Finska, kam nás pozval k sobě domů náš finský tutor. Už tu máme i sníh a zimu!“

[listopad 2020]

 

Tamara Mlýnková (FMV), Wirtschaftsuniversität Wien

„Pobyt ve Vídni probíhá dobře, město samotné je krásné a stejně tak i prostory školy. Měli jsme možnost začít některé kurzy prezenčně, bohužel zhoršování situace se nevyhnulo ani Rakousku, a tak od dnešního dne přecházíme na plně distanční výuku a do částečného lockdownu.

Neštěstí jsme měli dva měsíce na to si užít různé výlety a poznat ostatní spolužáky z celého světa. S ohledem na aktuální situaci uvažuji, že se v průběhu listopadu vrátím do ČR, tedy o měsíc dříve, než byl původní plán.

Přesto Vám musím jedině poděkovat za zprostředkování této možnosti, protože i přes všechny nejistoty je to jedinečná zkušenost.“

[listopad 2020]

Prohlédněte si fotky od Tamary i s Veronikou Vyoralovou (FPH), která také studovala v ZS na WU Wien.

 

Polina Burkova (FPH), Umeå University 

„Zhruba před týdnem se vláda regionu rozhodla o zpřísnění opatření ohledně koronaviru. Ale jsou to spíše doporučení, restaurace a obchody jsou stále otevřené. Nicméně, výuka teď probíhá online a jsou zrušené veškeré aktivity od Buddy Program. Ale i bez toho se mi tu v Umeå hrozně líbí. Severská báječná příroda a čistý vzduch, les a jezero přímo vedle kolejí, a ještě k tomu polární záře – když o tom přemýšlím, tak opravdu sama sobě závidím. Ve městě je vše uděláno pro studenty. Koleje jsou blízko budov univerzity, také poblíž je obrovské tělocvičné centrum s bazénem, velkou posilovnou, skupinovými lekcemi, a navíc zvýhodněné studentské ceny. Líbí se mi i výuka, přístup učitelů a způsob vyhodnocení studentů. Písemné zkoušky jsou zcela anonymní. Každý student dostává číslo, ke kterému pak vyučující přidělí výsledek. Buddy program nabízí spoustu aktivit jako třeba rafting nebo losí farma. Bohužel jsem se nikam nedostala, protože zájemců bylo více než dost.

Poznala jsem tady spoustu nových lidí a mám teď kamarády po celém světě. Přála bych si jenom užít ten Erasmus před nebo po době covidové, aby ten zážitek byl v plné míře. Ale i tak jsem moc vděčná, že tu vůbec jsem a dostávám nejen spoustu zážitků, ale i nové zkušenosti a dovednosti. “

[listopad 2020]

 

Chcete se s námi také podělit o vaše zážitky a zkušenosti z výjezdu? Napište nám na ozs@vse.cz, na náš FB nebo IG a příspěvky nám zašlete, rádi je budeme sdílet s ostatními studenty!

A pokud vás zajímá, jak Covid-19 ovlivnil výměnné pobyty v minulém semestru, podívejte se na příspěvky studentů z LS 2020.