Evropa

Richard Steigauf (FIS) – Özyeğin University, Turecko

„Na OZU mám všetky predmety vyučované hybridne, takže mám možnosť sa zúčastniť online alebo aj prezenčne. Priebežné testy a prezentácie projektov prebiehajú/prebiehali face-to-face formou. Univerzita je veľmi moderná a dokáže zaistiť výuku veľmi kvalitne obidvoma spôsobmi, ale záverečné skúšky budú pre mňa prebiehať prezenčnou formou, takže celkovo mi ešte ostáva nejaký ten mesiac v Turecku. S akademickou  náplňou som spokojný aj keď je trocha iná ako na VŠE. Veľký dôraz sa kladie na samostatné a tímové projekty a taktiež na eseje. Takže takmer všetky moje záverečné skúšky majú max váhu 30/100.

Začlenenie medzi medzinárodných študentoch nebolo vôbec problematické a už po 3 dňoch strávených v Istanbule sme spoznali veľa študentov s ktorými počas semestra cestujeme. Zároveň ma prekvapilo, že na OZU je asi len celkovo okolo 22 Erasmus študentov, čo je v porovnaní s ostatnými univerzitami malé číslo, takže interakcia so študentami z ostatných univerzít je rozhodne vyššia ako z tej našej.

Musím povedať, že od začiatku pobytu v Turecku nepociťujeme takmer žiadne obmedzenia v súvislosti s COVID až na to, že musíme nosiť rúška na kampuse a v interiéroch. Takže sme sa s viacerými Erasmus študentmi zhodli, že z tohto dôvodu Istanbul bola pre nás asi najlepšia voľba počas COVID pandémie. Istanbul je veľmi dostupne cenová destinácia, takže napríklad aj  stravovanie v reštauráciách je možné každý deň aj kvôli slabej tureckej líre. Ešte pred pár dňami sme si tu užívali príjemných 20 stupňov napriek tomu, že je December.

Celkovo Istanbul precenil všetky naše očakávanie a s pobytom aj školou som veľmi spokojný a bude sa nám z tadeto odchádzať naozaj ťažko.“

[prosinec 2021]

 

Alexandra Miklóssyová (FMV) – Universidad de Málaga, Španělsko

„Na Universidad de Málaga je výuka od začiatku semestra prezenčná, musím povedať, že všetci profesori aj žiaci sú veľmi zodpovední, a všetci všade dodržiavajú opatrenia. Čo sa týka všeobecne obmedzeniami súvisiacimi s Covid, tak jedine je nosenie rúška, čo prakticky už až tak nevnímame ako na začiatku pandémie. Španielsko ma veľmi dobrú situáciu a všetko je otvorené, dá sa cestovať bez problémov, nepociťujeme nejaké prísne opatrenia.

Čo sa týka výuky na škole, tak tá je veľmi zameraná na skupinové a individuálne práce, ktoré mame na každom predmete a väčšinou to je tak, že jednu dokončíme a už mame ďalšie na zadané na vypracovanie, čo vidím ako veľký rozdiel oproti VŠE.“

[prosinec 2021]

 

Eliška Lichtenberková (FPH) – University of Manchester, Velká Británie

„Jsem v Manchesteru moc spokojená, je tady pořád co dělat! Výuku máme většinou ve škole, málokdy máme přednášky nebo semináře online. Liší se to týden od týdne, ale celkově jsem s výukou spokojena, i když je to občas náročnější – hlavně v tomto období odevzdávání esejí, kdy se moc nezastavím. Přesto se ale snažíme alespoň o víkendy s ostatními studenty cestovat a poznávat další města.

Situace je tady podobná jako v Česku, ale nemáme tu žádná omezení, pouze roušky ve škole. Kvůli Brexitu tu není už tolik nových mezinárodních studentů, takže většina výměnných studentů bydlí jen s Brity. Včetně mě, ale o to jednodušší je se s nimi blíže seznámit. Moc hezky mě mezi sebe přijali a cítím se tu jako doma.“

[prosinec 2021]

 

Veronika Kolářová (FMV) – Lomonosov Moscow State University, Rusko

„Abych řekla pravdu Moskva mě naprosto uchvátila. Myslím, si že je Rusko hodně podceňované ze strany nás Čechů. Když jsem přijela byla jsem fascinovaná, jak je tu vše obrovské – budovy, vzdálenosti. Studentský spolek nám naplánoval hodně aktivit, a tak jsme měli možnost každou neděli jezdit na různé exkurze, což bylo skvělé, protože jsme měli možnost se seznámit se spoustou zajímavých lidí a samozřejmě i místy. To je asi rozdíl mezi Erasmem v Rusku a Evropě. Poznala jsem tady holky z Turkmenistánu, Uzbekistánu, Kazachstánu a bylo hodně zajímavé naučit se o jiné kultuře.

Co se týká výuky, oficiálně má být kombinovaná. Ve finále chodím do školy jen na ruský jazyk, jinak je vše online hlavně kvůli některým studentům, co nemohli přijet. Přestože, jsem si zvolila kurzy v angličtině, v některých se mluví jen rusky a jsou tam jen ruští studenti. Na jednu stranu mi to nevadí, rozumím jim dobře, akorát mi občas trvá se vyjádřit. Je pro mě nepředstavitelné, jak to tu dělají lidé, kteří neumí rusky. Rusové nechtějí mluvit anglicky, většina z nich ani neumí (obchody apod..) a jsou dost netrpěliví. Ze začátku pro mě byla trochu výzva zvyknout si na to, že jsou v komunikaci víc „od rány“, což nám může přijít jako, že jsou protivní a ne moc přátelští. Ale už to tak nevnímám. Ve skutečnosti je tu spousta milých lidí, co jsou ochotni pomoci.

Trochu vzpomínám na náš školní systém. Co se týká administrativy přijde mi tu vše strašně chaotické. Ruští studenti mi řekli, že ani oni se v tom nevyznají. U nás máme jeden rozvrh, který se nemění, jasně dané podmínky a deadline, a to mi tak nějak vyhovuje víc než tenhle zmatek, kdy se všechno mění za pochodu.

Co se týká covidu – nosí se tu jen roušky, respirátory ne. Jsou povinné v MHD a vnitřních prostorách, opět ale polovina lidí je stejně nenosí. Lockdown byl 10 dní, pak se vše vrátilo do normálu. Akorát při návštěvě kulturních míst, jako jsou muzea, divadla atd., chtějí QR kód s očkováním. Evropské očkování samozřejmě neakceptují. To jsem četla, že přijde až v únoru.

Jinak se tu sama necítím. Hodně jsem se spřátelila se svojí spolubydlící na koleji, která je z Německa, ale má rodiče z Kazachstánu, tak mluví dobře Rusky. Ze začátku mi pomohla, pokud jsem něco potřebovala zařídit. Postupně jsme si tady vytvořily takovou naši skupinku a přijde mi, že jsme si blízké, tak to člověku dost usnadní kulturní šok. Už jsme tu prošly tolik míst, ale stejně je pořád co objevovat. Až mě mrzí, že to je jen na semestr.“

[prosinec 2021]

 

Pavlína Müllerová (FPH) – Talinn University of Technology, Estonsko

„V Tallinnu všechno funguje tak, jak má. Většina předmětů probíhá hybridní formou a 1 ze 4 předmětů máme online úplně, ale to jen proto, že si to vyučující takto sám rozhodl. Do minulého týdne museli nosit ve škole roušky jen neočkovaní, teď už to platí pro nás všechny, ale jiná opatření se zatím neplánují, vzhledem k tomu, že se celkově situace v Estonsku zase pomalu zlepšuje. Celkově je přístup TalTechu v tomto ohledu perfektní a jsme pravidelně místní koordinátorkou (Kerti) informováni o veškerých změnách a možnostech, jako je například zajištění 3. dávky očkování pro všechny studenty zdarma hned u školy.

Co se samotné výuky týče, tak já osobně jsem nad míru spokojená. Moc se mi líbí přístup učitelů a ve většině prakticky zaměřená výuka. I když v porovnání s VŠE mi připadá, že se vše probírá pomaleji a méně do detailu, než jsem, vzhledem k 16týdennímu semestru, očekávala. Týmové práce jsou náplní všech předmětů, které mám, a je to moc fajn. I když se bavíme s ostatními studenty, tak mají na školu většinou podobný názor.

Snažím se tu využít možnosti cestování po Estonsku i okolních zemí na maximum (Helsinky, Stockholm, Riga, …). Bohužel se nám zatím nepodařilo najít cestu, jak se v této době získat víza do Petrohradu, ale pracujeme i na tom! 🙂

Celkově jsem s pobytem i studiem tady strašně moc spokojená a budu Tallinn i TalTech všude vychvalovat!“

[listopad 2021]

 

Štěpánka Jónová (FPH) – University of Porto, Portugalsko

„Vše probíhá podle představ. Jediné, co mě mrzí, je, že stále nemám výsledky již napsaných testů, od kterých uběhlo klidně 3 týdny. Výuku jsme začínali v hybridním režimu, nicméně velice brzy – asi po 2 týdnech se změnila na zcela s fyzickou přítomností s rouškami neustále na obličeji, ale jsem za tuto možnost chodit normálně do školy neskonale vděčná.

S akademickou náplní jsem spokojená – učím se nové věci, nebo opakuji staré, což se vždy hodí. čitelé podávají velmi dobré výkony.

Omezení související s koronavirem nepociťuji, rouška se stala samozřejmostí, a to je vše, co by mě teoreticky mohlo v Portu omezovat. Díky vysoké proočkovanosti je situace velice rozvolněná. Se začleněním mezi studenty jsem neměla problém také díky své komunikativní povaze. Z ČR jsem na FEP potkala pouze bakalářské studenty.

Všeobecně se mi v Portu moc líbí, počasí je stále krásné, i když už chladnější. V úterý 23.11.2021 budu reprezentovat školu na mezinárodním veletrhu příležitostí na FEP, doufám, že se mi podaří někoho přilákat k nám do Prahy. 🙂 Vedle školy zvládám i cestovat, což bylo také jedním z mých cílů.“

[listopad 2021]