Erasmus+ a další: Jak studenti VŠE objevují svět
Program Erasmus+ a další stipendijní nabídky otevírají dveře studentům VŠE do celého světa. Od studijních výjezdů na prestižních univerzitách po pracovní stáže v mezinárodních firmách – studenti objevují nové kultury, jazyky a získávají cenné zkušenosti, které obohacují jejich akademickou i osobní dráhu. Ať už se rozhodnou studovat v Kodani, pracovat v Paříži nebo zkoumat exotickou kulturu v Buenos Aires, jejich cesta je plná dobrodružství a příležitostí. Erasmus+ a další programy jsou klíčem k otevřeným dveřím světa, který studenti VŠE s nadšením objevují. V uplynulém roce 2023 vyjelo do zahraničí přes 1200 studentů VŠE a my jsme pro vás vybrali pět inspirativních příběhů, které postupně představí některou z možností, jak strávit část svých studií v zahraničí.
Program Freemover & Paul Robitschek Scholarship
Individuální mobilitní program Freemover je určen studentům, kteří si sami vyhledají zahraniční vysokou školu dle svého studijního zaměření. Nejedná se tedy o výměnný program, který je zajišťován na úrovni VŠE, nýbrž je zcela v kompetenci každého studenta. Pokud byste o této možnosti uvažovali, pak je třeba si vyhledat zahraniční vysokou školu ve svém studijní oboru, oslovit tuto instituci a zároveň svou domácí fakultu a ve shodě s oběma stranami si svůj studijní pobyt samostatně zajistit. Některé fakulty VŠE zároveň nabízí možnost získání finanční podpory.
Více informací k programu Freemover naleznete zde.
Stipendijní program Paul Robitschek Scholarship je určený talentovaným českým a slovenským studentům, který jim umožní strávit až dva semestry studia v zámoří. O přijetí rozhoduje výsledek výběrového řízení, v němž uchazeč prokáže potřebnou úroveň znalosti angličtiny, akademické předpoklady, zkušenost s vedením týmů a cílevědomost pokračovat v akademické či profesní kariéře v České republice.
Přihlášky do programu se podávají jednou ročně, obvykle z kraje kalendářního roku.
Více informací naleznete také na webu univerzity zde.
Příběhy studentů
Tereza Snitková (FMJH, University of Nebraska–Lincoln)
„Rok v USA som mala možnosť zažiť vďaka Robitschek scholarship, ktoré každý rok vyberá 3 ľudí z Česka alebo Slovenska a hradí im takmer všetky náklady. Toto štipendium je priamo viazané s Univerzity of Lincoln Nebraska, no nemusíte sa báť, že váš rok strávite len obrastený kukuricou. Samotná univerzita je rozlohovo porovnateľná k menšiemu mestu, skladá sa z 3 campusov, pričom každý z nich má špecifické zameranie.
Tento výjazd je určite vhodný pre študentov bakalárskej úrovni štúdia, nakoľko ekonomicky zamerané predmety sú postavené na úplných základoch a je jednoduché ich zvládnuť a ešte jednoduchšie uznať :). Ja osobne som bola už na stupni inžinierskom a tak som si namiesto týchto úplne základných predmetov v mojom obore zvolila úplne náhodne predmety z iných oborov, ktoré by som doma na VŠE nemala šancu vyskúšať. Tento rok mi nepomohol rozšíriť svoje obzory len v akademickom prostredí ale aj v osobnom živote. Stretla som veľké množstvo zaujímavých ľudí, ktorí sa ku mne správali ako k súčasti ich vlastnej rodiny a bolo pre nich úplne bežné zaplatiť vstupenky na futbal, hokej či dokonca vás vziať na týždennú dovolenku do Colorada. Čo sa samotného cestovania týka, tak som videla všetko na čo som mala čas a peniaze, či už od mesiaca stráveného na Hawaii, výletov do národných parkoch po celom Utahu a Arizone až po LA, Las Vegas či New York.
Tento rok bol pre mňa ešte stále absolútne neuveriteľným dobrodružstvom, z ktorého sa ťažko spamätáva do reality. Ak by ste mali o toto štipendium záujem a chceli sa ma na čokoľvek opýtať, rada odpoviem na všetky dotazy, prípadne prezradím všetky tajomstvá ako zvládnuť prihlášku.„