Lichtenštejnsko očima studentů VŠE

EEA grants
VŠE
Universität Liechtenstein

Na této stránce se můžete seznámit se studenty VŠE studujícími v LS akademického roku 2020/2021 v Lichtenštejnsku v rámci projektu financovaného z fondů EHP 2014-2021.

Prostřednictvím fondů EHP 2014-2021 přispívají Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy.

Více informací k projektu naleznete na stránkách zde.

Medailonky

Zkušenosti studentů

Jiří Gardoň (FMV)

„Proč jsem se rozhodl strávit 5 měsíců v Lichtenštejnsku? Celé bych to nejspíše uvedl tím, že jsem se vůbec rozhodl vyjet do zahraničí, což bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí, které přineslo celou řadu výzev, zážitků a zkušeností.

První polovina semestru byla bohužel poznamenaná končícími opatřeními kvůli Covidu, a tak výuka probíhala online. Nejprve jsem z toho měl smíšené pocity, nicméně se ukázalo, že Lichtenštejnská univerzita dokázala využít předností online prostředí. Kromě klasických přednášek, diskuzí, případových studií a skupinových projektů jsme měli celou řadu zajímavých hostů z řad investorů, managementu investičních společností či bank. Co se studia týče, nejvíce přínosné bylo pracovat v mezinárodním prostředí. Samostatnou kapitolou byl život na koleji, která je od školy jen pár kroků. Kvalita tamějších kolejí se těmi pražskými moc nedává srovnávat, čemuž taky odpovídá i cena.

Nejlepší částí výjezdu byly mimo studijní aktivity. Díky naprosto úžasné přírodě a poloze mezi Švýcarskem a Rakouskem se nabízí celá řada výletů – Curych, Luzern, Innsbruck, Milán nebo nedaleký Mnichov. Pro milovníky letních i zimních sportů se nabízí například nedaleký Pizol či Malbun, ze kterých jsou vidět krásná panoramata na údolí Rýnu.

Všem, kdo přemýšlí o výjezdu, mohu Lichtenštejnsko jen doporučit, zdejší univerzita nabízí celou řadu možností, atmosféra je rodinná a potkáte zde spoustu lidí z celého světa.“

Během svého semestrálního pobytu v Lichtenštejnsku v LS 2022 Jiří také přispíval na Instagram vse_studyabroad. Na shrnutí jeho IG stories se můžete podívat zde.

 

David Červinka (FMV)

Svůj typický den na výměnném pobytu v Lichtenštejnsku popisuje student David Červinka v článku na webu Domu zahraniční spolupráce. Shrnutí celého jeho pobytu si můžete také přečíst zde:

„Když jsme poprvé dorazili do Lichtenštejnska, situace nevypadala úplně příznivě. Museli jsme strávit deset dní v karanténě a nákupy základních potravin pro nás zprostředkovávali dobrovolníci z kolejí. Určitě, ale také stojí za zmínku, že univerzita nám poskytla bezplatné karanténní ubytování a místní international office byla během celého procesu velmi nápomocná. V této době bylo Lichtenštejnsko pod přísným lockdownem a zůstaly otevřené pouze obchody s potravinami. V květnu se však situace zásadně zlepšila a téměř všechno se znovu otevřelo.

Po absolvování povinné karantény jsme museli podstoupit COVID test a následně nám bylo dovoleno se přestěhovat na univerzitní koleje. Od té doby se pobyt začal výrazně zlepšovat. Začali jsme se setkávat s novými přáteli a trávit čas ve společných prostorách kolejí. Přestože během korona krize byla povolena pouze 1/3 kapacit kolejí, bylo tu stále spousta zajímavých lidí z celého světa. Během semestru jsme na kolejích organizovali různé večírky, výlety a účastnili se dalších aktivit.

Výuka zůstala bohužel celý semestr plně online. Doufali jsme, že na konci semestru budeme mít možnost poznat alespoň část školního kampusu, ale vedení univerzity nakonec rozhodlo jinak. (Přestože zkoušky jsou aktuálně naplánované prezenční formou ve škole.) Všichni se však aktivně účastnili online kurzů a díky četným skupinovým projektům jsme stále mohli potkat mnoho místních studentů a procvičovat tak i němčinu. Kurzy byly dobře strukturované a nabízely praktický přístup, který byl nesmírně užitečný. Profesoři na Lichtenštejnské univerzitě jsou skuteční profesionálové se spoustou zkušeností z praxe a byli také velmi vstřícní a nápomocní.

Poloha a krásná příroda jsou bezpochyby dvě hlavní výhody Lichtenštejnska. Švýcarské a rakouské hranice jsou doslova pár minut od univerzitního kampusu. I přes to, že výuka probíhala online a museli jsme trávit spoustu času v našich pokojích, bylo vždy skvělé trávit volný čas venku v horách. Příležitostí na turistiku a cykloturistiku tu je v okolí nespočet. Navíc díky finanční podpoře z fondů EHP byl pobyt v Lichtenštejnsku finančně dostupný a my jsme si ho tak mohli užít na maximum.

Závěrem pevně věřím, že bez ohledu na to, kam se vydáte na výměnný pobyt, vždy najdete něco, co vás bude bavit a strávených pět měsíců v zahraničí bude nezapomenutelným zážitkem. Jednoznačně bych tuto příležitost doporučil každému, i když by se měla výuka konat plně online. Jakákoliv mezinárodní zkušenost je nesmírně cenná a může vám v mnoha ohledech otevřít oči. Jsem zastánce názoru, že nikdy nevíte, co vás v budoucnosti čeká, a proto je nejlepší využít každou možnou příležitost na maximum…“

 

Markéta Pincová (FMV)

„Co mě přimělo jet do Lichtenštejnska v posledním ročníku bakaláře? Proč jsem se znovu rozhodla vyjet, navíc za časů korony? Díky své předešlé zkušenosti se studiem v zahraničí jsem se mimo jiné naučila, že bych měla vždycky využívat příležitostí, které se mi naskytnou. A tentokrát tou příležitostí byl 5měsíční pobyt v malinkém, ale nádherném Lichtenštejnském knížectví. Úžasná alpská krajina, strategická pozice mezi Švýcarskem a Rakouskem nebo přátelští místní obyvatelé představují jen pár z mnoha důvodů, proč by Lichtenštejnsko nemělo ujít vaší pozornosti.

Svůj pobyt tady jsem si moc užívala, ať už to bylo lyžování v Alpách, projížďky na kole kolem Rýna, horská turistika nebo denní výlety do Švýcarska. Také jsem před odjezdem z ČR doufala, že si třeba v Lichtenštejnsku zlepším němčinu. Někdy je opravdu těžké porozumět místnímu alemanskému dialektu, ale ve srovnání se švýcarskou němčinou je to pořád srozumitelné (😄). Jsem moc ráda, že jsem se rozhodla vyjet. Seznámila jsem se se spoustou milých a dobrodružných lidí (nejen) z Evropy a Asie, zlepšila své konverzační dovednosti v angličtině i němčině a pracovala na projektech s místními i mezinárodními studenty. Rovněž jsem s ostatními výměnnými studenty navštívila několik švýcarských měst včetně Curychu, Lucernu či Lausanne. Doufám, že se mi opět v budoucnu nějaká zajímavá příležitost, ať už pracovní nebo studijní, naskytne!“