Island očima studentů VŠE
Na této stránce se můžete seznámit se studenty VŠE studujícími v LS akademického roku 2020/2021 na Islandu v rámci projektu financovaného z fondů EHP 2014-2021.
Prostřednictvím fondů EHP 2014-2021 přispívají Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy.
Více informací k projektu naleznete na stránkách zde.
Medailonky
Zkušenosti studentů
Karolína Bouzková (FPH)
„Island mě vždycky hrozně lákal a dlouho jsem ho plánovala navštívit. Jeho naprosto výjimečná příroda pro mě byla hlavním rozhodujícím prvkem, který byl podpořen rovněž otevřeností, důvěřivostí a progresivitou severské kultury. Přála jsem si poznat něco opravdu odlišného od Prahy, díky čemuž bych zároveň vystoupila ze své komfortní zóny, což Reykjavík a celkově Island splňují hned v několika ohledech. Drsné a nevyzpytatelné počasí, téměř permanentní tma přecházející v téměř permanentní světlo, absence ruchu opravdového velkoměsta, relativní klid – to a mnoho dalšího pro mě znamenalo značný krok do neznáma, který ovšem přinesl své ovoce, v mnohém mě zocelil a naučil mě ocenit a užít si i ty nejdrsnější podmínky.
Vzhledem k tomu, že magisterský business program na Reykjavík University je vyučovaný ve třídenních blocích a většina hodnocení stojí na esejích a úkolech spíše než na testech, měli jsme v průběhu semestru poměrně hodně volného času, který jsme mohli využít na cestování. Přestože to zde není nejlevnější, díky EHP fondům jsem měla možnost procestovat opravdu skoro celý Island a spatřit tak nespočet vodopádů, gejzíry, krátery, ledovce, polární záři, ale i netradičních zvířata jako papuchálky, soby, polární lišku, islandské koně či tuleně, koupala jsem se v řadě přírodních horkých pramenů, a tím mé zážitky zdaleka nekončí. Vedle prozkoumání něčeho, co se místy jeví jako jiná planeta, jsem rovněž získala přátele po celém světě a nenahraditelné zkušenosti. Island pro mě díky své jakési hrubosti, netknutosti a čistotě bude navždycky láska, ale kamkoli na Erasmus pojedete, určitě nebudete litovat. Island je láska.“
Během svého semestrálního pobytu na Islandu v LS 2022 Karolína také přispívala na Instagram vse_studyabroad. Na shrnutí jejích IG stories se můžete podívat zde.
Eliška Rychetská (FPH)
„Pobyt na Islandu byl jako jedna velká pohádka a osobně jsem si užila každou minutu mého výměnného pobytu. Škola na Islandu (Reykjavik University) je na vysoké úrovni a předměty, které jsem si vybrala byly všechny moc zajímavé a hlavně interaktivní. Univerzita také nemá klasické zkouškové jako my v Česku a zkoušky se většinou skládají pouze jako eseje na dané téma. Tento přístup nám umožnil naplno cestovat o projet skoro celý ostrov křížem krážem. Díky tomu, že Island zvládl covidovou situaci na výbornou jsme si mohli vybrat, pokud chceme docházet do školy na jednotlivé hodiny, což bylo velmi osvěžující po dlouhé době online hodin. Jediné mírné negativum Islandu jsou vysoké ceny, avšak díky EHP fondům není problém se stipendiem vystačit a užít si Island na maximum.
Island nám nabídl spoustu krásných a ojedinělých zážitků, na které nikdy nezapomenu. Příležitostí pro cestování je tady nespočet a ať už jsme se vydali na sever nebo na jih ostrova, tak vždy jsme potkali minimálně dvacet vodopádů po cestě, nekonečné množství islandských koní, černé pláže, ledovcové jeskyně a nádherné výhledy na islandskou krajinu. Kromě „klasičtějších“ zážitků nám Island nabídl i nádhernou podívanou v podobě zrovna vybuchlé „turistické“ sopky, jelikož jsme k ni mohli bezpečně dojít a pozorovat žhavou lávu na vlastní oči. Cestování po Islandu může znít jako procházka růžovou zahradou, realita je však trochu drsnější až zjistíte, že vítr tu většinou fouká tak, že i nástup do auta a otevření dveří může být velký problém. Všechny autopůjčovny vás zároveň varují, abyste pevně drželi dveře od auta, jelikož je vítr může lehce odvát. Po těchto zkušenostech si již nikdy nebudu stěžovat na větrné dny v Česku 🙂.
Výměnný pobyt na Islandu byl jednou z nejlepších zkušeností a všem bych doporučila alespoň jednou za život na Island přijet a zažít jeho krásu na vlastní oči.“
Dominika Korenčíková (FPH)
„Když jsem se někdy před rokem rozhodovala, jaké destinace si na Erasmus zvolit, nikdy mě nenapadlo, o jak klíčovou volbu se jedná. Island, přezdívaný jako „země ohně a ledu“, nabízí jedinečné přírodní úkazy, pro které je však nutné překonat několik překážek. Všudypřítomný silný vítr, vyšší ceny (všeho), zima a stále se měnící počasí, zemětřesení, pouze několik hodin slunečního svitu nebo naopak absence tmy. Možná i proto je tu málo obyvatel a jedná se o nejméně covidem nakaženou zemi v Evropě, díky čemuž bylo možné můj výjezd uskutečnit.
I přes všechny zmíněné a mnohé další nástrahy tato zkušenost studovat v zahraničí a poznat jinou zemi je to nejlepší, co jsem si mohla přát. Zážitek vidět v jednu chvíli polární záři a soptící sopku (konkrétně 8 aktivních kráterů) ani nelze vyjádřit slovy. Stejně tak navštívení nesčetně úžasných vodopádů, ledovcových jeskyní nebo koupání v horské řece či jiných termálních přírodních bazénech. Nakonec nelze opomenout zmínit CrossFit, který tu trénuje téměř každý a vytváří tu se tím úžasná komunita lidí.“