Maďarsko: International Teaching Week_University of Pécs

University of Pécs informovala své partnerské školy o plánovaném International Teaching Week 2022. Od přijatých vyučujících očekává, že odučí 4 hodiny (2 x 75 min). Případní zájemci, nechť vyplní online registraci v požadovaném termínu (do 28/2/2022) a bude-li jejich nabídka vyhodnocena kladně, ať kontaktují OZS: radka.vavakova@vse.cz pro potvrzení financování z programu Erasmus+ (jednalo by se o tzv. „kombinovanou mobilitu“ = výuka + školení) a domluvení se na administrativním postupu spojeným s výjezdem.

Dear Partner,

It gives us a great pleasure to invite you to the International Teaching Week 2022 organised by the Faculty of Business and Economics, University of Pécs from 4th to 8th April 2022.

The International Teaching Week 2022 will be organized with personal presence in compliance with all regulations/precautions.

We are pleased to invite faculty members from your institution to deliver guest lectures in at least two courses. The expectation is 4 hours (2×75 minutes) per participant.

Please, find the detailed Call for Application attached.

Apply online! – University of Pécs (pte.hu)

We kindly ask for your cooperation to promote this opportunity within your network.

In case of any questions, please do not hesitate to contact us!

Sincerely yours,

Eszter ROZS