Fulbright Specialist program – mimořádná nabídka

Komise J. Williama Fulbrighta zveřejnila dvě aktuální mimořádné nabídky v programu Fulbright Specialist.

 

Program Fulbright Specialist slouží k výukovým a metodickým pobytům v rozsahu 2-6 týdnů, takže je možné v jeho rámci pozvat experty, kteří by jinak na delší dobu nemohli přijet. I tento program slouží primárně k navázání nových kontaktů a vztahů, neměl by být pokračováním stávající spolupráce.

1. Fulbright Specialist program – mimořádný pobyt odborníka ve vypsaných oborech :
Climate Change;
Cyber Security and IT;
Disaster Response;
DEIA (Diversity, Equity, Inclusion, and Access);
Entrepreneurship;
Media Literacy/Countering Disinformation;
Public Administration;
Public/Global Health (including Mental Health);
STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics)

Česká Fulbrightova komise získala možnost rozšířit program až o tři projekty, navíc tyto projekty ve jmenovaných oborech jsou plně hrazeny z prostředků americké strany, nikoliv „traditional cost-share“, ve kterém hostitel hradí ubytování a stravné.
Pobyty se musí odehrát mezi lednem 2024/zářím 2025, uzávěrky jsou dvě, 30.9.2023 a 1.3. 2024

Více informací a detaily přihlášky jsou k dispozici na https://www.fulbright.cz/fulbright-specialist-specialni-nabidka/

 

2. Mimo tradičních 5 míst se o Fulbright Specialist mohou ucházet i projekty zaměřené na pomoc ukrajinským uprchlíkům a na podporu humanitárních aktivit na Ukrajině. Pobyty se musí odehrávat v České republice, nicméně je možné zvážit i částečnou hybridní podobu a zapojení institucí na Ukrajině. Příkladem může být projekt CEELI, který vloni uspořádal v Praze letní školu pro ukrajinské studenty práv zaměřenou na právní discipliny spojené s budoucí poválečnou obnovou Ukrajiny.

Pro projekty s tímto zaměřením jsou podmínky pro jejich posouzení stejné jako u regulerních žádostí. Jejich financování je traditional cost share.

Více informací a detaily přihlášky jsou k dispozici na https://www.fulbright.cz/pro-skoly-a-univerzity/hostovani-americkych-akademiku/

Fulbright Specialist program – mimořádná nabídka