Dlouhodobé zahraniční pobyty
Ing. Jana Stehlíková, KMSD FMV
Zahraniční výjezd na PhD je pro mnohé trochu výzvou, přitom nejlepším možným využitím doktorského studia, kdy se můžete nejen naplno věnovat studiu/praxi a sbírat materiály pro disertační práci, ale i získat cenné kontakty pro další profesní kariéru, ať už akademickou nebo jinak orientovanou. Proč to může být na počátku výzva? Protože na doktorském stupni neexistuje žádný „katalog škol“, ze kterého byste si vybírali kam pojedete. A proč? Protože každý výzkum je přece jedinečný a výjezd má co nejlépe sloužit právě tomu vašemu! Takže to chce na začátku trochu iniciativy. Kde začít? Co třeba týdenní letní/zimní škola (podívejte se do katalogu podpor na krátkodobé výjezdy, co vám katedra/fakulta nabízí financovat), která se váže k Vašemu výzkumu a kde můžete získat první kontakt s institucemi, které se této oblasti přímo věnují. Nebo jste narazili na zajímavý článek, který využívá podobnou metodologii? Tak kontaktujte autora, pokud je to profesor na nějaké univerzitě, s prosbou o výjezd. V neposlední řadě se můžete zeptat vašeho školitele, jestli pro vás nemá nějaký tip.
Má osobní cesta začala letní školou v srpnu 2018, na které jsem byla v prvním ročníku na PhD. Tam jsem po jednom pro mě zajímavém semináři oslovila vyučující s dotazem, zda by mi případně na její katedře mohli nabídnout místo Erasmus+ studenta. S dvoustránkovým návrhem výzkumu shrnujícím téma disertační práce a co přesně bych chtěla na institutu dělat jsem profesorku oslovila a po výměně 5 emailů jsem měla návrh termínu. S žádostí o výjezd jsem pak jen oslovila školitelku/vedoucí katedry a čekalo mě ve 2. ročníku pět úžasných měsíců v německém Saarbrückenu na Europa-Institutu! Jak říkají Němci: Einmal ist keinmal! Takže jsem si po návratu zažádala ještě od výzkumné stipendium DAAD a na Europa Institut se ještě jednou vrátila v říjnu 2020 na celých 10 měsíců!
Výjezd považuji za právě ty měsíce, které mě ujistily o správnosti mé volby akademické dráhy. Byl to čas, kdy jsem se mohla na plno soustředit na své srdcové téma, byla jsem obklopená lidmi, kteří mě akademicky neskutečně obohatili (díky mému interdisciplinárnímu výzkumnému tématu jsem zvolila záměrně pobyt na katedře práva namísto mezinárodních vztahů, takže samotný jiný způsob myšlení a nazírání na problematiku byl obohacující) a mezi mou úrovní angličtiny a němčiny už není rozdíl. Mimochodem, po prvním výjezdu jsem se rozhodla disertační práci psát v AJ – do té doby jsem si nevěřila, na výjezdu mi došlo, že kdy se opravdu vyhecovat, když ne teď.
Oproti bakalářským nebo magisterským výjezdům, kdy se integrujete především mezi ostatní Erasmáky, je doktorský výjezd opravdu více individuální a budete na 100 % spjati s „domácím prostředím“ – firemním, akademickým, kulturním … to už je na vás.
A co dál? Já doufám, že plánovanou malou obhajobou moje cesty nekončí. Zrovna se otevírají nové možnosti krátkodobých výjezdu… a já ještě nebyla v zámoří!
Mgr. Nikola Frollová, KM FPH
Nevěřila jsem, že se lze zamilovat do města. Z výzkumného pobytu ve Vídni jsem nadšená. Nádherné prostory kampusu, které navrhovala například také Zaha Hadid, se snad nikdy neokoukají. Celá univerzita je pro mě inspirativním místem i díky akademikům, kteří se mnou diskutují moji dizertační práci. Osobně se setkávám s autory citací, které uvádím ve své práci a měla jsem i čest před nimi prezentovat na místním semináři. Vídeň je nádherné město, které se nebojí kombinovat moderní architekturu s tou tradiční, a romantická atmosféra Egona Schieleho, Gustava Klimta a Beethovena na vás dýchá na každém kroku.
Ing. Marcel Tkáčik, KM FPH
Během prvních tří let doktorského studia jsem absolvoval tři výzkumné pobyty, všechny na prestižních univerzitách. Z toho byly dva ve Vídni – první na University of Vienna v rámci programu CEEPUS a druhý na WU Vienna University of Economics Business v rámci programu AKTION. Můj třetí a prozatím poslední pobyt byl na Reichman University v Izraeli.
Hlavním důvodem pro realizaci výzkumných pobytů pro mě bylo (a mělo by tak být i pro všechny doktorandy) navázání spolupráce se špičkovými vědci v oboru, kterému se věnujete (u mě machine learning a natural language processing a jejich aplikace v ekonomii, managementu a společenských vědách). Relativně nejnáročnější je právě získat hostitele, který bude ochoten Vás na výzkumný pobyt přijmout. Oslovujte v první řadě autory článků, které se Vás týkají a které citujete. Je důležité je zaujmout dobrým popisem toho, čím se zabýváte, co Vás zajímá a na čem byste s hostiteli rádi pracovali. Stejně však počítejte s tím, že Vám ne všichni odpoví na Váš e-mail, tím se nenechte odradit, někdo Vás nakonec přijme. Já jsem nakonec z posledních dvou pobytů získal mnoho nových spolupracovníků a spoluautorů, na WU též budu vyučovat workshop pro akademické pracovníky univerzity a s Reichman University se podařilo navázat výzkumnou spolupráci i pro výzkumný tým FPH VŠE, kterého jsem členem. Cíl propojit se s kvalitní mezinárodní vědou se tedy daří plnit. Důležité je, že úspěšní lidé ve vědě jsou, zdá se, navzájem velmi úzce propojeni, a proto se díky mým pobytům podařilo propojit se i s vědci z nejlepších evropských a světových univerzit – nyní např. dánské Aarhus University a americké Duke University.
Samotný výzkumný pobyt obvykle probíhá tak, že pracujete na výzkumu, na kterém jste se dopředu s hostitelem dohodli, postup s ním průběžně konzultujete a též se seznamujte s dalšími členy pracoviště a diskutujete s nimi své nápady, výzkumné designy atd. Je též možné i přijet bez připraveného plánu, obvykle je též možné zapsat si jakýkoliv předmět, který se v semestru vyučuje. Nicméně pro maximalizaci produktivity z výzkumného pobytu je nejlepší už přijet s rozpracovaným projektem.
Závěrem bych rád upozornil, že samotné programy typu AKTION, CEEPUS či ERASMUS pro doktorandy Vám se sháněním hostitele a navázáním spolupráce bohužel vůbec (opravdu vůbec) nepomůžou, jsou určené pouze na financování samotného pobytu (pro doktorandy obvykle relativně štědře, tudíž není potřeba ani v západních zemích či Izraeli finance při získaní těchto stipendií dále řešit).