Do zahraničí vyjelo v roce 2021 téměř 900 studentů VŠE

Přestože byl rok 2021 již druhým rokem zasaženým pandemií koronaviru, realizovalo zahraniční studijní pobyt nebo pracovní stáž celkem 873 studentů VŠE. Oproti předchozímu roku je to tedy zhruba o 130 studentů v zahraničí více! Z celkového počtu 873 vyjíždějících studentů jelo 77 na pracovních stáž a 796 na studijní pobyt na jednu z našich prestižních partnerských škol. 

Zároveň v roce 2021 na VŠE studovalo celkem 621 zahraničních studentů z partnerských škol.

 

Jaké jsou nejčastější destinace studijních pobytů a stáží? 

Celkově studenti VŠE vycestovali v roce 2021 do 46 zemí na 5 kontinentech. Na studijní pobyt vyjel největší počet studentů VŠE do Německa. Mezi nejoblíbenější destinace dále patří Francie, Rakousko a Švédsko. Studenti VŠE se však často podívají i do mimoevropských zemí, a to například do USA, Kanady, Hongkongu, Thajska, Brazílie či Ruska.  

Na pracovní stáže vyjíždějí naši studenti nejčastěji do sousedního Německa a dále do Velké Británie nebo Španělska. Populárními destinacemi jsou také  Rakousko, Belgie a Francie. Naši stážisté se však v roce 2021 vydali také do exotičtějších a vzdálenějších částí světa, jako jsou například Spojené arabské emiráty, Izrael, Peru nebo USA. 

Bc. Kateřina Svitková (FIS), West Ham United, Velká Británie

Bc. Kateřina Svitková (FIS), West Ham United, Velká Británie

„Na své stáži jsem tvořila statistická šetření a snažila se pomoct fyzioterapeutům, aby se u hráčů a hráček předešlo zraněním. Vytvořila jsem různé modely s cílem poukázat na to, na co by se měli hráči a hráčky více soustředit a co zlepšit, aby ke zraněním tolik nedocházelo. Každý den strávený v zahraničí na vlastní pěst mě velice posunul. Vidět, jak to v zahraniční firmě funguje, jak se jiná kultura chová a jaké to je se o sebe postarat v cizí zemi, jsou zkušenosti k nezaplacení. Jsem ráda, že mi VŠE umožnila tuto zkušenost.“

Bc. Marek Pokorný (FMV), CzechTrade Paris, Francie

Bc. Marek Pokorný (FMV), CzechTrade Paris, Francie

„Zahraniční stáž v CzechTrade je skvělá příležitost pro všechny, kteří se nebojí výzev a chtějí se zlepšit v cizím jazyce! Díky stáži v Paříži jsem poznal, že český export zdaleka není jen o automobilech a že šikovní Češi mají rozhodně světu co nabídnout. Když se mi povedlo propojit českého výrobce s francouzským odběratelem, vždy mě to zahřálo u srdce s pocitem, že je úloha CzechTrade v zahraničí nepostradatelná. 😊“

Mgr. Nikola Frollová (KM FPH), Wirtschaftsuniversität Wien, Rakousko

Mgr. Nikola Frollová (KM FPH), Wirtschaftsuniversität Wien, Rakousko

„Nevěřila jsem, že se lze zamilovat do města. Z výzkumného pobytu ve Vídni jsem nadšená. Nádherné prostory kampusu, které navrhovala například také Zaha Hadid, se snad nikdy neokoukají. Celá univerzita je pro mě inspirativním místem i díky akademikům, kteří se mnou diskutují moji dizertační práci. Osobně se setkávám s autory citací, které uvádím ve své práci a měla jsem i čest před nimi prezentovat na místním semináři. Vídeň je nádherné město, které se nebojí kombinovat moderní architekturu s tou tradiční, a romantická atmosféra Egona Schieleho, Gustava Klimta a Beethovena na vás dýchá na každém kroku.“

 

Kdo vyjíždí nejčastěji? 

Možnost studovat nebo vyjet na stáž do zahraničí je v určité formě otevřená všem studentům VŠE. V roce 2021 této možnosti využilo celkem 422 studentů bakalářského studia, 440 studentů magisterského studia a 7 doktorandů. Zbývající 4 výjezdy do zahraničí absolvovali čerství absolventi VŠE 

Nejčastěji vyjíždějí studenti Fakulty mezinárodních vztahů, v závěsu za nimi potom studenti Fakulty podnikohospodářské a Fakulty financí a účetnictví. 

 

Jakou roli sehrála pandemie? 

V roce 2021 probíhala výuka na partnerských školách stále z určité části online, řada škol ale zvolila kombinaci distanční a prezenční výuky. Studenti i tak hodnotili výjezdy do zahraničí jako skvělou životní i studijní zkušenost. Jejich zážitky i fotografie jsme průběžně sdíleli na Instagramu vse_studyabroad a Facebooku VSE Study Abroad. Souhrn jejich zkušeností s výjezdem v rámci koronaviru najdete na webových stránkách Erasmus za časů korony. 

V roce 2021 studovali studenti VŠE také v Lichtenštejnsku a na Islandu v rámci projektu financovaného z fondů EHP 2014-2021. Jejich fotografie a zkušenosti si můžete prohlédnout na stránkách Island očima studentů VŠE a Lichtenštejnsko očima studentů VŠE. 

Novinkou ZS 2021 byl nový pravidelný seriál studentských takeoverů, kdy vždy na jeden den vybraným studentům propůjčujeme naše IG stories, aby se zde s ostatními mohli podělit o své zážitky a tipy z výjezdu. Všechny takeovery ukládáme na náš instagramový profil, aby z nich mohli naši studenti nepřetržitě čerpat inspiraci. Příspěvky nám stále přibývají, takže se můžete každý týden těšit na něco nového! 

Do zahraničí vyjelo v roce 2021 téměř 900 studentů VŠE