Do zahraničí vyjelo v roce 2021 téměř 900 studentů VŠE
Přestože byl rok 2021 již druhým rokem zasaženým pandemií koronaviru, realizovalo zahraniční studijní pobyt nebo pracovní stáž celkem 873 studentů VŠE. Oproti předchozímu roku je to tedy zhruba o 130 studentů v zahraničí více! Z celkového počtu 873 vyjíždějících studentů jelo 77 na pracovních stáž a 796 na studijní pobyt na jednu z našich prestižních partnerských škol.
Zároveň v roce 2021 na VŠE studovalo celkem 621 zahraničních studentů z partnerských škol.
Jaké jsou nejčastější destinace studijních pobytů a stáží?
Celkově studenti VŠE vycestovali v roce 2021 do 46 zemí na 5 kontinentech. Na studijní pobyt vyjel největší počet studentů VŠE do Německa. Mezi nejoblíbenější destinace dále patří Francie, Rakousko a Švédsko. Studenti VŠE se však často podívají i do mimoevropských zemí, a to například do USA, Kanady, Hongkongu, Thajska, Brazílie či Ruska.
Na pracovní stáže vyjíždějí naši studenti nejčastěji do sousedního Německa a dále do Velké Británie nebo Španělska. Populárními destinacemi jsou také Rakousko, Belgie a Francie. Naši stážisté se však v roce 2021 vydali také do exotičtějších a vzdálenějších částí světa, jako jsou například Spojené arabské emiráty, Izrael, Peru nebo USA.
Bc. Kateřina Svitková (FIS), West Ham United, Velká Británie
„Na své stáži jsem tvořila statistická šetření a snažila se pomoct fyzioterapeutům, aby se u hráčů a hráček předešlo zraněním. Vytvořila jsem různé modely s cílem poukázat na to, na co by se měli hráči a hráčky více soustředit a co zlepšit, aby ke zraněním tolik nedocházelo. Každý den strávený v zahraničí na vlastní pěst mě velice posunul. Vidět, jak to v zahraniční firmě funguje, jak se jiná kultura chová a jaké to je se o sebe postarat v cizí zemi, jsou zkušenosti k nezaplacení. Jsem ráda, že mi VŠE umožnila tuto zkušenost.“
Bc. Marek Pokorný (FMV), CzechTrade Paris, Francie
„Zahraniční stáž v CzechTrade je skvělá příležitost pro všechny, kteří se nebojí výzev a chtějí se zlepšit v cizím jazyce! Díky stáži v Paříži jsem poznal, že český export zdaleka není jen o automobilech a že šikovní Češi mají rozhodně světu co nabídnout. Když se mi povedlo propojit českého výrobce s francouzským odběratelem, vždy mě to zahřálo u srdce s pocitem, že je úloha CzechTrade v zahraničí nepostradatelná. 😊“
Mgr. Nikola Frollová (KM FPH), Wirtschaftsuniversität Wien, Rakousko
„Nevěřila jsem, že se lze zamilovat do města. Z výzkumného pobytu ve Vídni jsem nadšená. Nádherné prostory kampusu, které navrhovala například také Zaha Hadid, se snad nikdy neokoukají. Celá univerzita je pro mě inspirativním místem i díky akademikům, kteří se mnou diskutují moji dizertační práci. Osobně se setkávám s autory citací, které uvádím ve své práci a měla jsem i čest před nimi prezentovat na místním semináři. Vídeň je nádherné město, které se nebojí kombinovat moderní architekturu s tou tradiční, a romantická atmosféra Egona Schieleho, Gustava Klimta a Beethovena na vás dýchá na každém kroku.“
Kdo vyjíždí nejčastěji?
Možnost studovat nebo vyjet na stáž do zahraničí je v určité formě otevřená všem studentům VŠE. V roce 2021 této možnosti využilo celkem 422 studentů bakalářského studia, 440 studentů magisterského studia a 7 doktorandů. Zbývající 4 výjezdy do zahraničí absolvovali čerství absolventi VŠE.
Nejčastěji vyjíždějí studenti Fakulty mezinárodních vztahů, v závěsu za nimi potom studenti Fakulty podnikohospodářské a Fakulty financí a účetnictví.
Jakou roli sehrála pandemie?
V roce 2021 probíhala výuka na partnerských školách stále z určité části online, řada škol ale zvolila kombinaci distanční a prezenční výuky. Studenti i tak hodnotili výjezdy do zahraničí jako skvělou životní i studijní zkušenost. Jejich zážitky i fotografie jsme průběžně sdíleli na Instagramu vse_studyabroad a Facebooku VSE Study Abroad. Souhrn jejich zkušeností s výjezdem v rámci koronaviru najdete na webových stránkách Erasmus za časů korony.
V roce 2021 studovali studenti VŠE také v Lichtenštejnsku a na Islandu v rámci projektu financovaného z fondů EHP 2014-2021. Jejich fotografie a zkušenosti si můžete prohlédnout na stránkách Island očima studentů VŠE a Lichtenštejnsko očima studentů VŠE.
Novinkou ZS 2021 byl nový pravidelný seriál studentských takeoverů, kdy vždy na jeden den vybraným studentům propůjčujeme naše IG stories, aby se zde s ostatními mohli podělit o své zážitky a tipy z výjezdu. Všechny takeovery ukládáme na náš instagramový profil, aby z nich mohli naši studenti nepřetržitě čerpat inspiraci. Příspěvky nám stále přibývají, takže se můžete každý týden těšit na něco nového!
Petr Jindřich (FMV) – Norwegian School of Economics (NHH), Norsko
Budu-li mluvit za sebe, mám se skvěle. Už po měsíci stráveném v Norsku jsem změnil své priority a pohled na život. Školu máme bohužel online (až na 1 kurz, kdy jsme fyzicky ve škole – nevěřil bych, že to řeknu, ale nikdy jsem nebyl radši fyzicky zpátky ve škole).
Bydlíme na studentské koleji, takže to je taková “bublina” erasmáků a místních. Je tu společenská místnost, kde se scházejí všichni international studenti, není tedy problém se společně pobavit. Já osobně sdílím patro a kuchyň s jednou slečnou z Německa a 3 lidmi z Norska.
Poté počasí – první měsíc téměř vůbec nepršelo, ovšem pak přišlo typické bergenské počasí, a sice déšť. Tady nám ale hraje do karet online výuka – ta se ve většině předmětů nahrává, takže není problém pustit si přednášku kdykoliv. To znamená, když je hezky, jdeme ven, když je ošklivo, učíme se (s nadsázkou řečeno).
Co se týče života v Norsku během covidu, mám tu pocit, jakoby covid nebyl. Ano, měli jsme tu lockdown, nicméně nic nám nechybí. Společenskou místnost nezavřeli, obchody otevřené, benzínka, kam chodíme na fakt dobré kafe také otevřená, fitness centra již rovněž otevřená.
Tereza Kučerová (FMV) – University of Lausanne / Faculty of Business and Economics (HEC), Švýcarsko
Můj pobyt v Lausanne začal velkou výzvou v podobě 10denní karantény v pokoji o velikosti 9 m2. O to lepší pak byly první dny „na svobodě“, plné uvítacích a seznamovacích aktivit, které pro nás pořádala místní ESN organizace.
Školu máme od začátku semestru v online režimu, kampus ale máme volně přístupný, takže se můžeme scházet v knihovně nebo chodit na obědy do kantýny. Kurzy probíhají v různě početných skupinkách (až 150 studentů) a jsou vyučované částečně formou přednášek a částečně prací v menších skupinkách. Překvapilo mě, kolik práce je vyžadováno nad rámec účasti na často velmi dlouhých hodinách.
Jinak Švýcaři jsou celkově až neuvěřitelně moc milí a příjemní, je tu všude hrozně čisto a všichni tu dost sportují – běhají a jezdí na kole, ta příroda k tomu prostě vybízí. My jsme se dokonce už březnu poprvé vykoupaly v Ženevském jezeře (Lac Léman) a byl to teda skvělý zážitek, když kolem chodili lidi v péřovkách.
Musím říct, že si pobyt ve Švýcarsku celkově moc užívám, jsem tu opravdu spokojená a už teď vím, že až mi skončí školní povinnosti, budu tu ještě asi nějaký čas zůstávat, abych stihla procestovat vzdálenější části země.
Vojtěch Macek (FFÚ) – Kedge Business School, Francie
Od půlky února nám začaly předměty prezenčně, a tak máme spoustu příležitostí na potkávání dalších studentů. Sice se tu výměnných studentů kvůli Covidu nesešlo tolik, jako obvykle, o to lepší vztahy jsme si mezi sebou vybudovali. Francouzští studenti se k nám chovají, jako kdybychom byli zdejší a máme dobré vztahy i s nimi.
Na KEDGE se o výměnné studenty stará studentská organizace Interact, která pro nás připravuje velké množství aktivit. Učitelé kladou velký důraz na skupinové práce a různé případové studie, takže je potřeba se připravovat každý týden. Není to však nic, co by se nedalo lehce zvládnout.
V průběhu semestru máme také různé prázdniny a málokterý týden máme všechny předměty. Zbývá tedy dostatečné množství času na cestování. Do Marseille vede trať rychlovlaků TGV, což umožňuje cestovat v podstatě po celé Francii velmi rychle.
Myslím si, že Francie je dobrou volbou nejen v době pandemie. Zdejší opatření nejsou hektická, situace je stabilizovaná a vláda vypadá, že ví, co dělá.
Lukáš Strýček (NF) – University of Porto / School of Economics and Management (FEP), Portugalsko
Pobyt v Portugalsku je i za časů koronavirové pandemie skvělý, navíc je to tady naprosto úžasné. Nemohu si stěžovat na cokoliv a jsem opravdu spokojený. Porto je nádherné město a celé Portugalsko je skvělá země, která nabízí člověku nesčetně zážitků. Co se týče platných omezení, funguje vše, ale s omezenou dobou. Cestování jak po městě, tak po okolních regionech není nikterak omezeno, což je opravdu skvělé, a proto se snažím ze svého pobytu vytěžit maximum. Z hlediska cestování, sportování a dalších volnočasových aktivit si tu člověk připadá jako by žádná koronavirová krize nebyla.
Samotná výuka probíhá aktuálně hybridní formou. Tzn. Je preferováno, aby člověk dorazil na univerzitu osobně, avšak pokud mu není nejlépe nebo má další smysluplný důvodu může hodinu sledovat online. Co se týče kontaktu s dalšími lidmi, tak máme opravdu skvělou skupinu skládající se převážně ze zahraničních studentů. Musím uznat, že i samotná univerzita má své kvality, což člověk poznal již ze samotného přístupu vyučujících a obsahu hodin.
Na závěr musím dodat, aby každý, kdo váhá, zda je Erasmus dobrou volbou, či nikoliv. Vyjeďte, nebudete ničeho litovat a budeme mít zážitky na celý život.
Michaela Pejřimovská (FPH) – Texas A&M University, USA
Když jsem si vybírala zemi, kam bych ráda jela na svůj výměnný pobyt, Texas byl zrovna na vrcholu pandemie covid-19 a vypadalo to s ním dost bledě. Stejně jsem ale nepřestala doufat, že se to do mého odjezdu změní a já stejně pojedu. A stalo se!
Kdybych teď po své zkušenosti měla celý exchange shrnout, řekla bych jedno – jsem vděčná a ničeho nelituji. Vlastně bych to klidně udělala celé znova. Měla jsem možnost poznat nespočet skvělých lidí z celého světa a podívat se na místa, o kterých jsem vždycky snila. Jako Las Vegas, Los Angeles, Miami nebo Mexiko.
Co se týče školy, určitě mi to dalo mnohem víc, než jsem čekala. Hodiny jsme měli online i prezenčně, záleželo, jaké předměty jste si vybrali. Obě formy byly ale dobře organizované a všechno probíhalo bez problému. Texas A&M je škola, která má hodně tradicí a historie, takže pořádá nespočet eventů, kde se cítíte, že jste opravdu součástí, a že všichni táhnete za jeden provaz.
Na závěr bych řekla, že jsem si svůj pobyt nesmírně užila a jakmile to půjde, tak určitě vyjedu znova. Všem, co mají možnost taky vyjet to určitě doporučuji, a to ne jenom do Ameriky. Zkušenosti a zážitky, co jsem tady získala jsou k nezaplacení. I proto teď opouštím Texas s těžkým srdcem a věřím, že tu nejsem naposledy.
Weby Vysoké školy ekonomické v Praze využívají pro optimalizaci svého obsahu a poskytovaných služeb cookies. Prosíme o udělení souhlasu s jejich uložením.
Vyberte služby, pro které chcete povolit využívání cookies: