AIA: přehled stipendijních nabídek na rok 2022-2023

Akademická informační agentura (AIA) zveřejnila přehled aktuálních stipendijních nabídek v oblasti bilaterální spolupráce na rok 2022-2023:

 

Německo, DAAD – krátkodobé pobyty pro studenty, absolventy, VŠ učitele a vědecké pracovníky

Zájemcům o krátkodobé pobyty v Německu by neměl uniknout webinář 11. dubna, pořádaný ve spolupráci s Německou akademickou výměnnou službou (DAAD), věnovaný tomuto tématu. Informace o webináři a odkaz na registraci naleznete zde.

DAAD nabízí stipendia ke krátkodobým pobytům v Německu dvakrát do roka. Žádosti k pobytům se začátkem v období od prosince 2022 do května 2023 je možné podat do 2. května přes online portál DAAD. Počet stipendijních míst není stanoven. Přehled nabídek naleznete na stránkách AIA. Podrobné informace jsou k dispozici pod níže uvedenými odkazy na stránkách DAAD.

V rámci nabídky krátkodobých pobytů DAAD poskytuje absolventům MSP, doktorandům a postdoktorandům stipendia pro krátké výzkumné pobyty v délce 1 až 6 měsíců.

VŠ učitelé a vědečtí pracovníci se mohou ucházet o pobyty v délce do 3 měsíců:

DAAD umožňuje získat stipendium opakovaně, bývalí stipendisté DAAD (alumni) mohou žádat o nová stipendia DAAD jednou za 3 roky.

 

Bilaterální spolupráce: Estonsko

Ministerstvo školství a výzkumu Estonska a estonský Education and Youth Board nabízí studentům VŠ stipendia na letní a zimní školy v délce 1 až 4 týdny a akademickým pracovníkům stipendia na výzkumné a přednáškové pobyty v trvání od několika dnů do 10 měsíců.

Přihlášky se podávají přímo do online systému Education and Youth Board nejpozději do 1. května. Stručný přehled naleznete zde. Bližší informace jsou k dispozici na webu iniciativy Study in Estonia.

 

Bilaterální spolupráce: Jižní Korea – letní kurzy

Ve spolupráci s MŠMT a Velvyslanectvím Korejské republiky v ČR vypisuje AIA výběrové řízení na obsazení 5 míst na letním kurzu korejštiny v roce 2022. Kurzy nabízené studentům zahraničních univerzit každoročně pořádají jihokorejské vysoké školy v délce 2 až 4 týdny.

Žádosti v tištěné formě přijímá AIA do 19. dubna. Bližší informace naleznete zde.

 

Bilaterální spolupráce: Polsko – studijní pobyty & pobyty pro akademické pracovníky

Vzhledem k tomu, že v původním termínu nebyla obsazena všechna stipendijní místa určená pro ČR, MŠMT umožní zájemcům dodatečné podání žádostí. Termín je prodloužen do 13. dubna s tím, že pokud se volná kapacita naplní před tímto datem, rozhodne pořadí doručených žádostí. Více informací naleznete zde.

 

Bavorsko (SRN) – stipendijní a grantové programy BTHA

Podle aktuálních informací Česko-bavorské vysokoškolské agentury (BTHA) bude v roce 2022 nadále možné poskytovat finanční příspěvky pro projekty přeshraniční spolupráce také v digitálním formátu a pro účast na online akcích VŠ v sousední zemi. Případné možnosti uskutečnit některá setkání, studijní pobyty nebo výzkumné projekty prezenční formou pak budou záviset na vývoji situace v obou zemích.

 

Více informací k těmto nabídkám případně poskytne přímo Akademická informační agentura.