Erasmus+ a další: Mezinárodní dimenze studia na VŠE

Program Erasmus+ a další stipendijní nabídky otevírají dveře studentům VŠE do celého světa. Od studijních výjezdů na prestižních univerzitách po pracovní stáže v mezinárodních firmách – studenti objevují nové kultury, jazyky a získávají cenné zkušenosti, které obohacují jejich akademickou i osobní dráhu. Poslední díl našeho seriálu se věnuje výměnným pobytům, přes které studenti VŠE vyjíždějí do zahraničí nejčastěji. Pro mnoho studentů je vyhlídka na studium v zahraničí jednou z nejzajímavějších příležitostí, jak obohatit svůj život jak po akademické, tak po osobní stránce. Vysoká škola ekonomická díky své široké partnerské síti prestižních škol po celém světě nabízí svým studentům jedinečnou příležitost, jak toho dosáhnout.

Výměnné pobyty

Na VŠE jsou výměnné pobyty otevřeny všem studentům v prezenční formě studia a lze je realizovat nejen v Evropě, ale i v zámoří.  Program výměnných pobytů zaručuje osvobození od placení školného na zahraniční škole a a odstudované předměty v zahraničí se následně uznají do studijního plánu na VŠE. Studenti mají možnost studovat v zahraničí nejen v angličtině, ale také v dalších jazycích, jako jsou němčina, francouzština nebo španělština.

Pobyt lze uskutečnit v 2. ročníku bakalářského studia, ve 3. ročníku bakalářského studia nebo na magisterském stupni. Za dobu bakalářského a magisterského studia na VŠE však lze využít výměnný pobyt 1x na bakalářském a 1x na magisterském stupni.

Přihlašování probíhá obvykle jednou ročně dle harmonogramu na webu OZS.

Příběhy studentů

Marek Kosina (FPH, University of Victoria / Peter B. Gustavson School of Business - CA)

“ Keďže išlo už o môj druhý Erazmus, tak som mal nejaké očakávania, ktoré sa však nakoniec prevýšili a zažiť pol roka v Kanade a USA bolo naozaj fantastické. Zobúdzať sa v národných parkoch, vidieť nespútanú prírodu či stretnúť zoči voči tuleňa alebo jeleňa bolo úplne bežné a človek si rýchlo zvykne na iný štýl života.

Samotná škola mala obrovský campus, kde sa dalo nájsť úplne všetko od doktora, športovísk až po vlastné kino a dala by sa tak prirovnať k menšiemu mestu. Predmety boli oveľa praktickejšie zamerané a sú postavené na úplne iných základoch ako u nás. Niektoré sa dali zvládnuť ľahko, zatiaľ čo pri iných sa človek trochu zapotil.

Kanaďania sú extrémne priateľskí, a tak sa nemusíte báť, že by ste sa s niekým nezakecali alebo si nenašli kamarátov počas celého Erazmu. Čím skôr sa začleníte, tým lepšie, pretože vecí, ktorých môžete zažiť, je mnoho. Pozeranie veľrýb, jarné lyžovanie s výhľadom na Vancouver, futbalové a hokejové zápasy či cestovanie naprieč celým západným pobrežím je iba kúsok toho, čo všetko sa dá zvládnuť za pár mesiacov.

Celý Erazmus bol pre mňa neuveriteľným dobrodružstvom, z ktorého sa len ťažko vracia naspäť do Prahy. Ak by ste mali akékoľvek otázky alebo chceli získať tipy na výlety a život v Kanade, rád Vám na všetky odpoviem.

PS: Hoci vycestovať na iný kontinent sa môže zdať na prvý pohľad desivé, určite do toho choďte, pretože získané skúsenosti za to stoja a mnohokrát prevyšujú niektoré negatívne aspekty. “

Erasmus+ a další: Mezinárodní dimenze studia na VŠE