16.4.2018 - 30.6.2018 - Staň se buddíkem ZS 2018/19

Stockholm Business School Global Teaching Week 2018

Vážení vyučující,

OZS tímto předkládá pozvánku partnerské instituce Stockholm Business School, Stockholm University na International Teaching Week, v rámci kterého je možné ucházet se o výukový pobyt v rámci programu Erasmus+. Podrobnosti naleznete níže.

V případě zájmu se obracejte přímo na zahraniční instituci. Jestliže zahraniční univerzita Vaši nabídku vyhodnotí kladně, kontaktujte OZS (radka.vavakova@vse.cz) pro potvrzení možnosti financování výukového pobytu z grantu projektu Erasmus+, přiděleného VŠE.

Základní podmínky programue E+ pro výukové pobyty jsou: povinnost odučit min. 8 hod/týden a respektování pravidel financování mobilit v zahraničí.

Dear colleagues,

greetings from Stockholm Business School, Stockholm  University.

We would like to take this opportunity to invite lecturers to take part in  Stockholm Business School’s Global Teaching Staff Week  in May 2018.

Lecturers within Accounting, Finance, Marketing and Management are most welcome to join us in Stockholm, Sweden. The primary focus of the weeks' lectures and activities will be on social entrepreneurship.

Dates: Monday 14th of May to Wednesday the 16th of May 2018

What’s in it for you :

• Exchange knowledge and network with colleagues from Stockholm Business School and other universities
    ·         Explore possibilities of developing joint projects
    ·         Enjoy a social program to explore Stockholm
    ·         Prepare a lecture  or workshop for bachelor, master or executive MBA

ERASMUS +  : Erasmus+ Participants will be asked to lecture for approximately 8 hours in total. The same session can be taught to several groups, or one could decide to teach two different topics. Please contact your institution’s international officer in order to get more information about the Erasmus funding.

Application:

Deadline March 1st, 2018

Should you have further questions, please do not hesitate to send an email to international@sbs.su.se

NOTE! During the same week the student assocation at the business school, Föreningen Ekonomerna, will organise the 2018 International Business Week  which is a project where 20 students from Stockholm Business School (SBS) and 20 international students from partner universities will be invited to participate in a range of activities ranging from attending company visits to various social events with local students.

This event will enable international and local students to expand their international network, gain a deeper understanding of Swedish and multinational businesses, and realize the opportunities that lie in wake for business students after their studies. Föreningen Ekonomerna will contact you with more information that you are welcome to forward to your students.

Kind regards from Stockholm,

Zebine and Besime