1.7.2018 - 31.8.2018 - Hlavní prázdniny

17.9.2018 - 14.12.2018 - Výuka v zimním semestru 2018/2019

Second International Week – University of Florence, Italy

Vážení vyučující,

partnerská instituce University of Florence, Itálie nabízí v rámci programu Erasmus+ možnost zahraničním pedagogům ucházet se o výukový pobyt (základní podmínky programu E+ pro výukové pobyty jsou povinnost odučit min. 8 hod/týden a respektování pravidel financování mobilit v zahraničí.). Podrobnosti naleznete v informaci níže, která byla zaslaná OZS. V případě zájmu se obracejte přímo na zahraniční instituci. Jestliže zahraniční instituce Vaši nabídku vyhodnotí kladně, kontaktuje OZS (radka.vavakova@vse.cz) pro potvrzení možnosti financování výukového pobytu z programu Erasmus+.

Dear All,

the Department of Economics and Management of the University of Florence is pleased to announce its 2nd International Week, which will be held from the 5th to the 9th of November 2018. It will be an opportunity for teachers to give visiting lectures at our university.

To apply, please carefully read the Call for Application, complete the application form and send it by email to international.relations@disei.unifi.it together with your CV.

Please send your application by July 16, 2018.

Please note that you are required to indicate the course(s) - among those listed in the application form - that best matches your lecture(s).
There is no participation fee. However, participants should cover the cost of travel, accommodation and meals. Where applicable, the funding might be available from the Erasmus grant distributed by the home university.

Feel free to share this Call with anyone who might be interested in applying for it. For further information, please contact us at international.relations@disei.unifi.it.

Best regards,

Barbara Sabatini
International Relations
School of Economics and Management
University of Florence
Piazza Ugo di Toscana 5,
D15 building, 3rd floor, room 3.02
50127 Florence
Italy

incoming@economia.unifi.it

www.economia.unifi.it

Office hours: Monday, Wednesday and Thursday from 10:00 a.m. to 12:30 p.m.