1.7.2018 - 31.8.2018 - Hlavní prázdniny

17.9.2018 - 14.12.2018 - Výuka v zimním semestru 2018/2019

Invitation to the 1st International Week – University of Florence – DISEI – Italy

Vážení vyučující,

OZS Vám předkládá pozvánku partnerské instituce University of Florence - DISEI - Italy na 1st International week 2018, v rámci kterého je možné ucházet o výukový pobyt Erasmus+.

Podrobnosti naleznete níže.

V případě zájmu se obracejte přímo na zahraniční instituci. Jestliže zahraniční univerzita Vaši nabídku výuky vyhodnotí kladně, kontaktuje OZS (radka.vavakova@vse.cz) pro potvrzení možnosti financování výukového pobytu z programu Erasmus+. Podmínka programu E+ pro výukové pobyty: povinnost odučit min. 8 hod/týden a respektování pravidel financování mobilit v zahraničí.

Dear Colleagues,

the Department of Economics and Management of the University of Florence is pleased to announce its 1st International Week, which will be held from the 7th to the 11th of May 2018.
It will be an opportunity for teachers to give visiting lectures at our university.
To apply, please carefully read the Call for Application, complete the application form and send it by email to international.relations@disei.unifi.it together with your CV.

Please send your application by March 9, 2018.

Please note that you are required to indicate the course – among those listed in the application form – that best matches your lecture(s).
There is no participation fee. However, participants should cover the cost of travel, accommodation and meals. Where applicable, the funding might be available from the Erasmus grant distributed by the home university.

Feel free to share this Call with anyone who might be interested in applying for it.

For further information, please contact us at international.relations@disei.unifi.it.

Looking forward to welcoming you, kindest regards.

Dott. Monica Pirioni
International Relations