1.7.2018 - 31.8.2018 - Hlavní prázdniny

17.9.2018 - 14.12.2018 - Výuka v zimním semestru 2018/2019

International Teaching Week at Vidzeme University of Applied Sciences in Valmiera, Lotyšsko

Vážení vyučující,

partnerská instituce University of Applied Sciences in Valmiera, Lotyšsko nabízí v rámci programu Erasmus+ možnost zahraničním pedagogům ucházet se o výukový pobyt (základní podmínky programu E+ pro výukové pobyty jsou povinnost odučit min. 8 hod/týden a respektování pravidel financování mobilit v zahraničí.). Podrobnosti naleznete v informaci níže, která byla zaslaná OZS. V případě zájmu se obracejte přímo na zahraniční instituci. Jestliže zahraniční instituce Vaši nabídku vyhodnotí kladně, kontaktuje OZS (radka.vavakova@vse.cz) pro potvrzení možnosti financování výukového pobytu z programu Erasmus+.

Dear Partners,

We are happy to announce that application for International Teaching Week 2018 at Vidzeme University of Applied Sciences in Valmiera, Latvia, is open!

This year the International Teaching Week "Where social sciences and STEM collide" will take place from October 22 to October 27, 2018.

During International Week participants will also be able to attend International Tourism Conference (October 25) and Conference for Teachers (October 26). The work language is English.

We invite personnel from our partner universities' to apply for participation in the Teaching Week by submitting their proposal for guest lectures - http://va.lv/lv/contact/application_for_international_te. Also non-academic staff is welcome to apply and participate. The application deadline is October 1, 2018. Attention: if the visa is needed to enter Latvia, we expect applications by September 1!

More information is available on our website - http://va.lv/en/news-events/news/announcement-international-teaching-week-2018.

We are looking forward to receive your applications!

Kind regards,

Vineta Puce