16.4.2018 - 30.6.2018 - Staň se buddíkem ZS 2018/19

1.7.2018 - 31.8.2018 - Hlavní prázdniny

International Teaching Days/International Week 2018 – Steyr, Austria

Vážení vyučující,

partnerská instituce University of Applied Sciences Upper Austria, Rakousko nabízí v rámci programu Erasmus+ možnost zahraničním pedagogům ucházet se o výukový pobyt. Podrobnosti naleznete v informaci níže, která byla zaslaná OZS. V případě zájmu se obracejte přímo na zahraniční instituci. Jestliže zahraniční instituce Vaši nabídku vyhodnotí kladně, kontaktuje OZS (radka.vavakova@vse.cz) pro potvrzení možnosti financování výukového pobytu z programu Erasmus+.

Dear colleagues and partners,

Greetings from Steyr, Upper Austria!

It is my pleasure to invite you and your colleagues to attend our annual International Week/International Teaching Days, which will be held from May 14th to 16th, 2018 in Steyr/Austria.

The Cross-Cultural Business Conference, which is part of this so called ”International Week”, will then be held on May 17th and 18th.

Thus, we offer our guest lecturers the possibility to hand in papers for publication and to have a scientific discussion after the teaching days (May 14th-16th).

Here you can find further information about the International Week/International Teaching Days, like teaching topics, social programme and information about registration procedure.

We have created an online registration system for participants of the International Teaching Days, which you can find here https://www.fh-ooe.at/en/steyr-campus/international/international-events/international-week-2018/

We kindly ask you to also forward this invitation to interested colleagues and register online by March 17th, 2018.

We are looking forward to welcoming you in Steyr in May.

With kind regards

Marlies Schmidthaler

Dipl.Päd. Marlies Schmidthaler (Ms.)

Head of International Office

University of Applied Sciences Upper Austria