1.7.2018 - 31.8.2018 - Hlavní prázdniny

17.9.2018 - 14.12.2018 - Výuka v zimním semestru 2018/2019

International Lecture Week 2018 – Universidad Europea Madrid, Spain – reminder

Vážení vyučující,

partnerská instituce Universidad Europea Madrid, Španělsko nabízí v rámci programu Erasmus+ možnost zahraničním pedagogům ucházet se o výukový pobyt (základní podmínky programu E+ pro výukové pobyty jsou povinnost odučit min. 8 hod/týden a respektování pravidel financování mobilit v zahraničí.). Podrobnosti naleznete v informaci níže, která byla zaslaná OZS. V případě zájmu se obracejte přímo na zahraniční instituci. Jestliže zahraniční instituce Vaši nabídku vyhodnotí kladně, kontaktuje OZS (radka.vavakova@vse.cz) pro potvrzení možnosti financování výukového pobytu z programu Erasmus+.

Dear Colleagues,

Universidad Europea is pleased to announce its International Week 2018 taking place at Universidad Europea de Madrid, Spain, from 22nd-26th of October 2018. Our International Week will combine the Laureate International Fair and an International Lecture Week.

All interested candidates must complete the application form and attach a CV and a lecture proposal before July 13th.

Key Dates

Application Deadline: July 13th.
Application Acceptance: UEM will confirm accepted proposals by email on July 27st.
International Week dates: Oct 22nd-26th

All participants are expected to finance their travel and accommodation
If your home institution is in Europe and participates in the Erasmus+ program, we strongly encourage you to apply for an Erasmus+ Teaching or Training grant at your university. All participants are advised to arrive on Sun, October 21st 2018.

You can find more information and apply here.

Each participant can choose to participate only in the Laureate International Fair or stay until October 26th and participate in our International Lecture Week.

Objective of the Event

The International Week aims to encourage students to spend a part of their study time abroad and to enable those students who will not spend a term abroad to experience internationalization at home. Besides the contribution to the internationalization of the curricula, the event offers participants the opportunity to exchange best practices and expand exchange and research cooperation opportunities.

Laureate International Fair
The Laureate International Fair will take place during the first two days of the International Week (22nd -23rd of October).

Stands will be provided so we kindly ask you to send us promotional material no later than 8th October 2018.
Faculty members and staff from Laureate institutions are invited to participate in our international activities during the Fair and/ or teach a class during the International Week, and we would love for you to promote this possibility at your home institution.

International Lecture Week 2018
Professors and lecturers from our partner universities are invited to submit proposals for both online and face-to-face lectures/workshops. Topics for lectures and application forms will be sent during the upcoming week.

Every participating lecturer will be assigned to a host professor at UE Madrid. We hope this will provide extra opportunities for sharing best practices and collaborating on future projects.

Fair participants do not need to submit an application form but must contact Mrs. Amra Askraba at amra.askraba@universidadeuropea to confirm attendance before July 27th .