Severní Evropa

Martina Ciprová (FMV) – Vytautas Magnus University/ Faculty of Political Science and Diplomacy, Litva

„Tak už jsme i s druhou studentkou z VŠE v Litvě. Nakonec se mírně změnila situace a týden před odjezdem začala platit nová pravidla pro překročení hranic. Pro nás to znamenalo buď test v ČR nebo zdarma test v Litvě po příjezdu, pro který jsem se rozhodla já – mají to tu opravdu dobře udělané, jen se na cestu zavolá Bolt auto s přepážkou a test je přímo z auta. Další podmínkou, bez závislosti na výsledku PCR testu, je 14 dní dlouhá karanténa. Přímo univerzita mi zařídila samostatný pokoj na toto období, než bude možné se přestěhovat na stálou kolej. V rámci této izolace je zakázáno vycházet z daného pokoje, takže vše funguje přes online objednávání.“

[leden 2021]

„Já jsem si z předmětů vybrala ty vyučované přes MS Teams nebo Zoom, mají tu ještě jeden poměrně tragický program, ale tomu jsem se naštěstí vyhnula. Většina mých předmětů patří mezi oborově povinné, takže je vyžadováno hodně práce, psaní seminárních prací a čtení odborných textů. Na většině přednášek mám přibližně 12-15 studentů, vždy několik Litevců a zbytek různorodí zahraniční full-time studenti (včetně těch z Afghánistánu, Turecka a mnoha dalších států), takže jsou zajímavé diskuze. Vzhledem k mému oboru Diplomacie a vybraným předmětům je to úplně něco jiného než mít homogenní českou/evropskou skupinu.

Vyučující jsou opravdu výborní, je znát že jde o místní špičky v jejich oborech. Na dva z předmětů mám například aktivistu za lidská práva, který je původem z Holandska (dokonce dostal i rytířský titul). Kromě historie a politologie se věnuje psychiatrii a to i na Sri Lance a ve východní Evropě. V rámci jednoho předmětu s ním budeme dokonce tvořit dokument pro místní Oral History institut formou rozhovoru s lidmi, kteří se účastnili bojů o litevský televizní vysílač v roce 1991 proti Sovětskému svazu.

Vzhledem k současným omezením jsou kontakty mezi studenty složitější, postupně si tu tvoříme takovou vlastní bublinu kontaktů. Dá se toho podnikat poměrně dost, ale musí se opatrně, vždy na hraně opatření a s drobnou hrozbou pokut. Co jsem se bavila se studenty, kteří tu studují několik let, tak litevštinu všichni vzdali a naučili se opravdu jen pár frází. Nicméně neměla jsem zásadnější problém, překladač jsem ani nemusela využít a vždy jsem se nějak domluvila.

Co se týče kulturního šoku, nijak extra ho nepociťuji. Překvapivě i v supermarketu lze narazit i na výrobky českých značek. Včera jsme měli dokonce státní svátek nezávislosti Litvy, takže byla hlavní třída nasvícená a byly různé online akce. Po mé zkušenosti z prvního Erasmu v Německu mi přijde větší šok až návrat zpět domů.“

[březen 2021]

„Litva je země, ke které si člověk musí najít vlastní cestu. Na začátku mého pobytu v Kaunasu bylo vše zavřené, nesmělo se ani cestovat mimo město. Litva ale poměrně brzy otevřela muzea a galerie, takže příležitostí k výletům se našlo i tak dost. Postupně se otevřely i obchody a restaurace. Ačkoliv jsme na začátku nemohli cestovat, situace se brzy zlepšila a my jsme zvládli projet většinu Litvy, od hlavního města Vilnius, hradu Trakai a okolních lesů, až po pobřežní městečka u hranic s ruským Kaliningradem, kde jsou kromě pláží i písečné duny. Cestování je tu občas složitější kvůli počasí, protože i na začátku května se může stát, že několik hodin v kuse sněží. To nás ale zatím nezastavilo, ani když nám sněžilo do vířivky 😄

Litevští studenti jsou poměrně uzavření, takže v rámci online výuky se s nimi osobně spíše nepotkáte. To ale vůbec nevadí, protože vzhledem k množství a různorodosti zahraničních full-time studentů je původ Vašich přátel opravdu nevšední – Ázerbájdžán, Afghánistán, Nigérie, Turecko a pak samozřejmě i mnoho dalších národností. Výuka je sice online, ale skupiny studentů jsou poměrně malé, takže se každý dostane ke slovu. Kromě testů a seminárních prací například pracuji i na dokumentárním filmu s pamětníky místního boje za nezávislost.

Přestože by pro většinu studentů asi Litva nebyla na prvním místě, svého výběru nelituji. Je to jedinečná možnost vyzkoušet si úplně jinou mentalitu, procestovat region a zažít život v zemi, kde sice nerozumíte ani slovo, ale kombinace němčiny, občasných ruských a českých slov a snahy vždy vše vyřeší 🙂“

[květen 2021]

 

Richard Georgiev (FFÚ) – University of Oulu / Oulu Business School, Finsko

„Finsko je i v dnešní době zemí, která nemá mnoho omezení a život se tady příliš nezměnil.

Vyzkoušet si studium ve Finsku je jednoznačně dobrá zkušenost. Semestr na University of Oulu je rozdělený do dvou period, takže je to změna oproti VŠE, kdy v každé periodě máme méně předmětů. Výuka probíhá celý letní semestr online, ale vůbec to neubírá na kvalitě. Škola je pro studenty otevřená, nachází se zde mnoho prostoru pro samostudium, dá se tady učit nebo najíst v restauracích a menzách. Jelikož škola není pouze ekonomického zaměření, nachází se tady různé laboratoře, botanická zahrada či moderní technické zařízení. Škola a vyučující jsou velice ochotní.

Největším šokem po příletu byly velmi nízké teploty. V lednu bylo okolo -20 až -30°C téměř každý den. Přicházející studenti si musí zvyknout v lednu na velmi dlouhé noci, které se ale postupně zkracují, v létě slunce nezapadá vůbec. Oulu je dobrá oblast na pozorování polární záře, která se vyskytuje nejčastěji v březnu, ale není to podmínkou. Je možné ji pozorovat taky z okna koleje.

V Oulu je k dispozici mnoho sportovních aktivit, především pro zimní sporty, jsou tady běžkařské trasy, venkovní prostory pro bruslení, pro odvážnější možnost vyzkoušet „ice-swimming“. Další oblíbenou aktivitou Finů je saunování, sauna je také na koleji. Oulu je přímořským městem, nachází se tady několik pláží a hodně možností rybaření.

Cestování po Finsku je stále možné bez omezení a určitě se vyplatí navštívit Santovu vesničku v Rovaniemi nebo sobí či husky farmu. V Laponsku se nachází mnoho lyžařských středisek. Vyplatí se taky vypůjčit auto a ve skupině procestovat další města Finska jako jsou Helsinky, Turku či Tampere.“

[duben 2021]

 

Adéla Janáková (FFÚ) – Stockholm University / Stockholm Business School, Švédsko

„Na výměnném pobytu ve Stockholmu se mi moc líbí, jsem spokojená. Ačkoli výuka probíhá online, někteří studenti (především ti na výměnném pobytu) nemají problém vídat se i osobně, a nejen skrze zoom, což je skvělé. Nejvíce jsem se spřátelila se studenty z jiných zemí, převážně z Německa a Itálie ale i s pár lidmi ze Švédska. Řekla bych, že oproti nám jsou Švédi více stydliví a trvá delší dobu, než se ostatním otevřou. Obecně jsou ale moc milí, a i výuku si nemohu vynachválit. Už jsem tady 3 měsíce, takže jsem si zvykla, ale musím přiznat, že ze začátku to kulturní šok byl. Stockholm je ale krásné město se spoustou přírody a obecně ve Švédsku je hodně možností i v současné situaci. Viděla jsem polární záři a byla se podívat na Husky farm, to je pro mě zážitek na celý život.“

[duben 2021]

 

Dávid Kovárik (FPH) – Uppsala Universitet / Department of Business Studies, Švédsko

„Daří se mi dle mého názoru velmi dobře a je tady výborně. Výuka probíhá online, to je ale v pořádku, jelikož už jsem si za ten rok zvykl. Se studenty jsme tady v kontaktu relativně často, nevím až do jaké formy je legální Vám tu to psát, z pohledu současných restrikcí, ale tady je to přeci jen volnější. Švédsko mě překvapilo spíš jen pozitivně, všechno se mi zdá lepší, možná jsem ale zaujatý, nevím.

Škoda, že je ta doba Erasmu omezena jen na 1 semestr za studium, klidně bych si to tady prodloužil, jak je tu výborně. Co poslouchám zprávy, i z Česka, tak bych se tam nejraději ani nevracel…

Už zbývají méně než 2 měsíce.. Utíká to rychle“

[duben 2021]

 

Jan Kozák (FMV) – BI Norwegian Business School, Norsko

„Pobyt na Erasmu v Norsku se do jisté míry liší od pobytu, který jsem měl možnost zažít v roce 2019 v rámci bakalářského studia na BI. Nicméně jsem velmi rád, že jsem nyní vyjel. Restrikce tu jsou, nicméně absolutně vůbec ne v takové míře jsou v ČR. To nám dává možnost cestovat v rámci Norska v podstatě bez jakýkoliv omezení, což je super a plně toho využíváme, dokud to jde.

Hned ze začátku jsem se spojil s vyjíždějícími studenty z naší školy a leč bydlí oba na jiné koleji, jsme v kontaktu v podstatě pořád. Byli jsme spolu i na několika výletech. S Erasmus studenty z jiných zemí jsem také plně v kontaktu, a to i z důvodů způsobu místní výuky magisterského studia na BI, kde se jakákoliv aktivita a term projekty dělají v mnoha členných skupinách.

Výuka zde probíhá od začátku semestru online, což mi vůbec nevadí. Kampus je otevřený, a tak studenti mohou využívat knihovnu a jiné krásné prostory školy na výuku nebo jako místo srazu s jinými studenty. V rámci prevence byla škola zhruba na 2 týdny zavřená, tak mi probíhala výuka doma na koleji. Bydlím na koleji hned vedle školy, jedná se o byt, který sdílím se třemi spolubydlícími. Všichni tři pochází z různých koutů Norska, přijeli do Osla studovat. Je to fajn, poněvadž je poslouchám, jak mluví norsky mezi sebou a pomáhá mi to s norštinou. Chodím tu na intenzivní kurz norštiny level A2 a myslím, že mi to velmi pomohlo se tu zorientovat.

Co se týče kulturního šoku, tak si myslím, že větší kulturní šok budu zažívat až přijedu zpět do ČR, stejné jako jsem zažíval před dvěma lety. A to hlavně z důvodů, že podle mě je norská společnost jedna z příkladných, modelových společností, proto zvykání si na místní chod bylo vcelku snadné.“

[duben 2021]

 

David Halman (FPH) – Uppsala Universitet / Department of Business Studies, Švédsko

„Vše jo ok. Je velmi příjemné, jak se ve Švédsku bere COVID… Téměř vše zůstává otevřené s určitými omezeními (například maximálně 4 lidi u stolu) a je tedy možné normálně žít. Nicméně škola je celá online a je doporučeno nenavštěvovat kampus a scházet se s ostatními, pokud to není vyloženě nutné. My, jako mezinárodní studenti, máme ale společnou komunitu, která je od školy v podstatě oddělená a podnikáme věci společně v rámci možností, což je skvělé! S místními studenty v podstatě v kontaktu nejsme. Maximálně je možné na někoho natrefit náhodou v baru, ale to je vše.

Kulturní šok jsem moc nezaznamenal, stále je Švédsko hodně blízko České republice. Obecně jsou tu lidé ale milejší a otevřenější a celé Švédsko je takové pomalejší a klidnější. Škola probíhá ve 4 periodách s tím, že závěrečná zkouška z předmětu je vždy již v rámci periody, takže člověk většinou zcela ukončí předmět a potom jde na další. Další věc, která mě příjemně překvapila je, že koleje jsou velice hezké. Působí to zde spíše jak někde na bytě. Obecně je to zde skvělé a myslím si, že zvlášť v době korony je to snad nejlepší místo, kam se vydat.“

[duben 2021]

 

Barbora Schmiedová (FMV) – University of Agder, Norsko

„Zatím bych řekla, že se nám daří dobře, v Norsku se sice zpřísňují Corona restrikce, takže oproti začátku máme už měsíc zavřená sportovní centra a roušky v uzavřených prostorech, ale Kristiansand je krásné město plné parků a jezer, kam se dá ve volném čase chodit. V každém z párků je navíc spoustu připravených ohnišť, kam můžeme chodit dělat BBQ a opékat hot dogy, což je překvapivě oblíbená činnost pro Nory po celý rok i v teplotách pod nulou. Tohle je rozhodně hlavní věc, co mě na Norech překvapila. Mezi další překvapivé věci bych zařadila pak jejich výbornou fyzičku. Když jsme šly v Bergenu na hike na jednu ze 7 hor, nebylo neobvyklé vidět Nory, kteří kolem nás s lehkostí probíhali, když my jsme sotva šly. A hlavně, jarní a velikonoční prázdniny tu mají i vysokoškoláci, takže zasloužené volno jsme hned využili k poznávání Norska.

Výuku já osobně mám bohužel pouze online, ale jiní studenti mají některé předměty ve škole, například norštinu, zaleží na počtu studentů na kurzu.

Téměř všichni výměnní studenti bydlí na kolejích v campusu školy v bytech po 8 a při výuce je dán velký důraz na skupinové práce, takže díky tomu nejsme ani přes Covid od ostatních výměnných studentů nijak odříznutí. Ale s Norskými studenty se vídáme jen výjimečně, například ze začátku na ESN akcích nebo akcích Outdoorového spolku, s kterým jsme byli na běžkách (tyhle akce se ale bohužel už nepořádají, kvůli Covidu). Případně se dá s norskými studenty setkat při skupinových pracích při studiu (ty já mám ale jen s ostatními Erasmáky).

Ale i přes to, že se nemůžeme fyzicky vídat ve větším počtu a nemůžou se pořádat oficiální akce, se o nás ESN a International office stará velmi dobře a minimálně jednou týdně pořádají alespoň Coffee Session nebo Game Night přes zoom.

Vídáme se dost i s ostatními studenty z VŠE. S holkami jsem teď například byla právě o velikonočních prázdninách na roadtripu do Stavangeru a Bergenu. Kdy jsme vylezly i na známý Preikestolen, viděly krásné vodopády, nebo šly na vyhlídku na Bergen.“

[duben 2021]

 

Marek Styblík (FIS) – Karlstad University, Švédsko

„Přestože jsou opatření ve Švédsku obecně velmi mírná (můžeme chodit do kaváren, restaurací atp.), veškerá výuka probíhá online. Škola vypadá velmi pěkně a moderně, ale uvnitř jsem byl pouze jednou. Švédský systém výuky mi naprosto vyhovuje. Mám pouze dva předměty najednou, takže se mohu mnohem lépe soustředit. Již dnes jsem navíc dokončil svůj první předmět, ale zároveň jsem tento týden začal předmět nový, takže příprava zůstane po celý rok téměř na stejné úrovni.

První dva měsíce od příjezdu byly naprosto skvělé. Všechno zde bylo zasněžené a příroda nádherná. Chodili jsme často na výlety s ostatními studenty, relaxovat do kaváren, bruslit na místní jezero i hrát například discgolf.

Hlavní akce se však konala v únoru, kdy jsme se slovenskými studenty zavítali na sever do Kiruny, národního parku Abisko a Icehotelu v Jukkasjärvi. Cesta byla velice náročná, jeli jsme autem asi 18 hodin tam i zpět. Celý pobyt na severu jsme si užili a zážitky i fotky definitivně stojí za to. Viděli jsme i polární záři, která byla také jedním z hlavních důvodů výletu na daleký sever, ovšem nebyla vidět tak dobře, aby se dala sdílet.

Po jedné velké akci v první třetině března se však rozšířil po celém kampusu koronavirus, takže jsme se museli všichni izolovat. Většina testovaných studentů byla pozitivní, včetně mne. Po izolaci následovalo zkouškové období, které probíhalo zhruba doteď, takže nikdo neměl moc času na různé aktivity. Situace se ale pomalu dostává do starých kolejí, takže očekávám, že duben bude mnohem lepším měsícem, než byl březen 😊“

[duben 2021]

„Průběh onemocnění na Covid-19 jsem měl velmi lehké, a tak jsem mohl úspěšně absolvovat svou zkoušku. Po izolaci se situace v kampusu se situace začala stále lepšit, takže se různé aktivity stávaly čím dál častějšími. Na sportovní utkání (mimo jednoho fotbalového utkání, kde hráli za místní tým dva italští kamarádi) jsem se bohužel nedostal, zato se mi ale dařilo s ostatními studenty plánovat výlety do jiných měst. Podívali jsme se například do Stockholmu, Göteborgu, Kalmaru či Örebro, procestovali jsme také celý ostrov Öland a byli jsme i v Bullerbynu. Splnil jsem také svou studentskou povinnost, když jsem úspěšně splnil také dva poslední kurzy. Před odjezdem jsme pak spolu s ostatními stihli oslavit konec semestru a rozloučit se 😊

Celý Erasmus a pobyt ve Švédsku hodnotím jako jedinečnou zkušenost, poznal jsem spoustu skvělých lidí a prožil celý semestr v severské zemi s odlišnou kulturou i systémem výuky.“

[červen 2021]

 

Jakub Hrbáč (FPH) – Umeå University / Umeå School of Business, Economics and Statistics, Švédsko

„Musím přiznat, že je to paráda! Je to nepopsatelný pocit vrátit se zase do “normálního života” v době pandemie, nemuset mít neustále nasazenou roušku, moci se volně pohybovat… a navíc v tak krásné zemi, jakou je Švédsko. Zrovna jsme se vrátili z prodlouženého víkendu v lyžařském středisku Åre u norských hranic. Co se týče kolektivu tak je to zajímavý mix všech možných koutů světa od USA po Indii, poznávat lidi a kultury z celého světa je velká zábava. Dostal jsem se i do kolektivu Švédů (což není dvakrát snadné), ale když je člověk víc pozná, tak jsou to vážně skvělí a přátelští lidé.

Co se výuky týče tak je 100% on-line jelikož zde stále rostou počty nakažených, ale není to až takový problém, mají to zvládnuté. Mám už hotové 2/3 předmětů a čekám u nich už jen na výslednou známku. Co se šoku týče, tak asi ani ne, člověk si opravdu dost připlatí za vše, co se týče služeb, ale to se dá očekávat. Jinak jsem dřív nevěděl, jak moc je pro Švédy důležitá jejich “fika”, nejraději by jedli sladkosti a pili kafe snad úplně pořád.

Jinak z počátku tady byla vážně krutá zima, sněžné bouře atp., ale pomalu už i tady na severu začíná jaro. Jinak nemůžu zapomenout na jeden z nejúchvatnějších zážitků, na který nikdy nezapomenu – polární záře! Je to magie.“

[březen 2021]

 

Anna Bambasová (FMV) – University of Vaasa / Faculty of Business Studies, Finsko

„Posílám pozdravy z Finska! Jelikož jsme na University of Vaasa tento semestr dorazili tři Češi z naší univerzity a trávíme poměrně velkou část našeho času ve stejném okruhu přátel, posílám informace o našem pobytu a také nějaké naše fotky za nás za všechny (Anna Bambasová, Veronika Sklenářová, Martin Janoch). 🙂

Jako všude jinde, i tady se snažíme s koronavirovou situací prát co nejlépe a užít si Finsko co nejvíce to jde. Přestože zde od začátku našeho pobytu panují nepříliš příznivé podmínky a škola je online, stále jsme na tom o poznání lépe než v Čechách, které náš kamarád trefně označil jako „coronavirus hotspot“.

Díky ubytování v kolejních areálech můžeme trávit čas s ostatními exchange studenty a užívat si tak zahraniční studentský život, o kterém všichni vždycky vypráví. Podařilo se nám tu vytvořit skvělou partu, se kterou pořádáme menší akce, chodíme do přírody, děláme táboráky, vaříme mezinárodní večeře a když to situace dovolí, jezdíme na výlety.“

[březen 2021]

 

Michal Plochý (FMV) – Jönköping University / Jönköping International Business School, Švédsko

„Výměnný pobyt si nemůžu vynachválit. Švédsko je krásná země s velice přátelskými a nápomocnými lidmi. Korona virus jako by zde neexistoval, je zde zavedeno minimum vládních opatření (omezení počtu lidí na metrech čtverečních prodejní plochy, omezení počtu lidí sedících u jednoho stolu v restauracích/barech). Spíše je boj proti korona viru založen na odpovědnostech jednotlivců.

Výuka bohužel probíhá, a do konce semestru probíhat bude, online, avšak studentům nikdo nezakazuje se sejít např. v knihovně či skupinových studovnách a výuku sledovat společně. Bohužel, co se kontaktu se švédskými studenty týče, zatím jsem neměl tu čest. Většina skupinových prací probíhá v mezinárodních skupinách, na což je opravdu kladen velký důraz ze strany vyučujících (častou podmínkou je přítomnost alespoň tří národností a obou pohlaví).

Ovšem před příjezdem by mě nikdy nenapadlo, že zrovna Švédsko bude vysněnou destinací pro velké množství studentů ze Španělska či Jižní Ameriky. Ubytování sdílím se dvěma studenty z Kolumbie a jednou studentkou ze Španělska + znám spoustu dalších z Mexika. Takže jsem víc tlačen do učení se španělštiny, než třeba švédštiny. Níže jsou fotky ze zimních radovánek se svými španělskými/kolumbijskými/mexickými přáteli a spolubydlícími. Pro drtivou většinu z nich to bylo poprvé, co stavěli sněhuláka, stáli na ledních bruslích nebo dokonce viděli sníh.

Jiné kulturní šoky jsem nezažil (nebo nebyly tak silné, aby mně utkvěly v paměti), před příjezdem jsem si Švédsko nastudoval z nejrůznějších zdrojů.“

[březen 2021]

 

Alexandra Bačíková (FMV) – Norwegian School of Economics (NHH), Norsko

„Darí sa mi neskutočne dobre. Výuku máme pol na pol, ja som si bohužiaľ zapísala predmety, ktoré sú po celý čas online, no napriek tomu si myslím, že som si vybrala dobre, všetky sú veľmi zaujímavé. Čo sa týka študentov, mala som obrovské šťastie na ľudí, bývam na poschodí so zahraničnými aj miestnymi študentmi, všetci sa tu priatelia a podnikajú spolu všeličo možné (čo podľa iných zahraničných študentov je rarita). Na Veľký piatok mi ukázali, ako sviatkujú Nóri. Zobrali ma na turistiku a na vrchu sme opekali párky a marshmallows, pri čom sme súťažili v kvíze. Na Veľkonočnú nedeľu som zase zažila tradície z južnejšej krajiny. Talian na mojom poschodí robil taliansky obed s piatimi chodmi, obedovalo sa niekoľko hodín.

Zážitky sa začali sypať až minulý mesiac, kedy sa mi podarilo prisťahovať z iného internátu a nemenila by som, som tu neuveriteľne šťastná. O miestnych sa hovorí, že sú uzavretí a veľmi sa do spoločných aktivít nezapájajú. Naozaj nemôžem potvrdiť, Nóri na mojom poschodí boli prví, ktorí sa so mnou zoznámili a veľmi sme sa spriatelili. Včera ma jeden zobral na dlhú turistiku, v polovici sa mi podarilo preboriť ľad na ceste a namočiť si polovicu nohy, ale ten výlet bol neskutočný a rozhodne sme utužili priateľstvo.

Kultúrny šok som zažila, keď som počula, že typické pre Nórsko sú waffle so sladkým syrom (zajtra sa chystáme s kamarátkou odvážiť a vyskúšať ich). A nepríjemne ma prekvapil fakt, že ak chcete vystúpiť z autobusu, nezastavuje automaticky na zastávke, ale vždy treba zvoniť, čo som zo začiatku nevedela, takže keď som sa sťahovala z karantény na internát, samozrejme som sa previezla za svoju zastávku a musela ťahať oba kufre pešo po ľade naspäť 😀.

Bergen je tá najlepšia voľba, akú som mohla spraviť, je tu všetko, na čo si len pomyslíte, fjord, architektúra, kopce, more. Už teraz sa mi tlačia slzy do očí, keď si pomyslím, že musím odísť. Som neopísateľne šťastná, že som sa odhodlala ísť aj v súčasnej neistej situácii, takto spokojná som snáď nikdy nebola.“

[duben 2021]

 

Marie Krejsová (FMV) – Norwegian School of Economics (NHH), Norsko

„Na výměnném pobytu v se mám skvěle. Máme velké štěstí, že semestr můžeme trávit právě v Norsku, kde je situace proti zbytku Evropy stále velmi dobrá. Většinu semestru jsme se mohli na některé kurzy podívat i do školy a to bez roušek a bez větších omezení. Také kampus byl většinu semestru otevřený pro studium v knihovně nebo ve studijních místnostech.

S ostatními studenty se potkáváme ve společenských místnostech nebo na společných akcích, které pořádají některé ze studentských spolků. Individuálně potom pořádáme společné večeře nebo túry a výlety po okolí. Bergen je obklopený horami, takže se bez většího úsilí za několik minut chůze z města dostaneme do krásné norské přírody.  Já jsem například měla tu jedinečnou možnost vidět zasněžené Lofoty zcela bez turistů. Díky tomu, že s námi koleje sdílí i několik Norů, většina z výměnných studentů zná alespoň jednoho z nich. Povětšinou tu ale potkáme spíše Nory z jiných částí Norska než přímo z Bergenu.

Nedá se říct, že bych prožila přímo kulturní šok. Norové jsou spíše uzavření, ale když se uvolní, tak jsou většinou velmi přátelští, a protože jejich angličtina je na velmi dobré úrovni, dá se s nimi dobře povídat.

Překvapil mě lidský a nápomocný přístup učitelů a větší různorodost ve výuce. Každý předmět je sestavený velmi individuálně a klade se na důraz aplikace teorie v praxi. Zároveň mi přijde výuka více uvolněná a bez tlaku abychom stihli co nejvíce věcí v co nejkratším čase.“

[duben 2021]

 

Julianna Danylyčová (FMV) – University of Agder, Norsko

„V Norsku na UiA se máme krásně! Vychází nám hezké počasí a korona nám život moc neztěžuje. Školu máme sice zatím online, ale vypadá to, že se na přednášky brzy podíváme i prezenčně. Zahraničních studentů je tu tento semestr opravdu hodně, takže se pořád potkáváme s novými lidmi.“

[únor 2021]

 

Kateřina Turnovská (FMV) – University of Agder, Norsko

„S životem v Kristiansandu jsem zatím naprosto spokojená. Je to příjemné malé městečko, obklopené nádhernou přírodou a hlavně poskytuje spoustu sportovních možností – túry, lezení po skalách, beachvolejbalové kurty přímo u univerzity a podobně. Skoro všichni zahraniční studenti tu bydlí společně na kampusu, takže okolo sebe pořád máme partu úžasných lidí. Výuka na škole je občas trochu zmatená – například zadávání skupinových projektů. Na druhou stranu, studentské organizace se o nás opravdu snaží starat – organizovaly pro nás spoustu akcí jako pondělní snídaně nebo výlety na běžky zdarma. Co se týče kulturního šoku, nejhorší je dívat se na ceny v supermarketech. Ale postupně si zvykáme. Za všechny ostatní výhody Norska to rozhodně stojí! 🙂“

[březen 2021]

 

Dominik Juriga (FFÚ) – University of Turku, Finsko

„Situace na kolejích není v tuto chvíli nejlepší, kolem 70 studentů se nakazilo koronavirem. Já jsem byl před 2 týdny na testech a měl jsem negativní výsledky, předevčírem jsem si ještě dělal antigenní test a také negativní. Jinak se chovám zodpovědně a řídím se pokyny vlády. 🙂

Výuka probíhá distančně jako v ČR, jediný rozdíl je v tom, že UTU má některé zkoušky v jednotlivých budovách univerzity, E-exams rooms.

Se zahraničními studenty se snažíme pořádat výlety, jak to jen jde, ale bohužel kontakt s místními studenty vůbec nemám, pouze skrz kurzy, kde např. pracujeme ve skupinách. Je škoda, že výuka neprobíhá prezenčně, ale aspoň univerzita má otevřené některé budovy, kde máme možnost studovat nebo se připojit k přednáškám.

Co se týče kulturního šoku, tak mě opravdu překvapilo, jak Finsko je klidné, v porovnání s ČR a zároveň, že Fini jsou dost sportovně založení, každý den potkávám hodně místních běžců, a když to bylo možné, tak i běžkařů. Zároveň bylo zajímavé i to, že jsem potkával hodně cyklistů v lednu a v únoru v mrazech kolem – 10 stupňů. A rozhodně mě překvapilo, jak dlouhý je tu den v zimě, kolem 6 hodin, nyní tu máme den dlouhý okolo 13 hodin.“

[březen 2021]

 

Denis Krčmář (FMV) – Umeå University / Umeå School of Business, Economics and Statistics, Švédsko

„Výměnný pobyt je zatím super, nemůžu si na nic stěžovat, všechno zatím podle očekávání. Výuka je online, ale všichni učitelé se tomu plně přizpůsobili, přednahrávají přednášky a zatím s tím nejsou žádné problémy.

Se zahraničními studenty v kontaktu jsem, at už na kolejích, tak i ve škole. Místních studentů tady moc není, asi zůstali doma:-) a celou koronavirovou situaci berou dost vážně, takže nejspíše všichni sedí doma.

Překvapil mě přístup lidí ke koronaviru, jsou tady pouze doporučení, žádné vyloženě restrikce, ale většina lidí je bere dost vážně, nosí roušky, i když nemusí, drží si odstup. Nemile mě překvapily ceny… co dodat. 🙂

Fotografie jsou z výletu z Abiska, což je národní park na hranicích s Norskem a asi 250 km za Polárním kruhem. Každému, kdo tady pojede, to určitě doporučuju, krásná příroda, polární záře, hory, 2x nám chtěl přeběhnout los přes auto a spousta aktivit (sněžné skútry, psí spřežení, turistika), určitě se tady chci přes léto vrátit.“

[březen 2021]

 

Kateřina Soukupová (FMV) – Tampere University, Finsko

„Mám se skvěle! Ve Finsku je situace nejistá. Konkrétně v Tampere máme od začátku března zavřené restaurace, kavárny a bary. Dokonce jsme měli na 3 týdny celou kolej v karanténě z důvodu velkého množství pozitivních studentů mezi námi. Výuku máme již od začátku semestru online, tudíž žádná změna a člověk si zvykne. Na univerzitě však můžeme využít skupinové místnosti, kde se často potkáváme s ostatními, kteří už taktéž museli změnit prostředí z důvodu produktivity. Na jídlo můžeme skočit do menzy, která nabízí jak snídaně, tak i obědy za velmi příjemné ceny.

S ostatními studenty se tedy potkáváme na denní bázi, primárně na koleji, jelikož nás tu bydlí vice než 100. Ale je možnost potkat i Finy v rámci různých aktivit – běh, studium, či různé projekty. Sama jsem se jednoho projektu zúčastnila a zde jsem objevila asi největší kulturní šok. Ve Finsku se klade důraz na individualismus, tudíž každý člověk dává tolik energie, kolik sám chce. Nikdo ho do ničeho nenutí a to, kolik si z projektu odnese, záleží jen a jen na něm. V Česku mi přijde, že je to hodně zaměřené na nějakém “pravidelném dozoru.”

I přes nějaká opatření jsme se dostali do slavného Laponska, kde jsme si 3 dny zalyžovali a stihli i polární záři. Bohužel jsme z důvodu covidu museli odjet o pár dní dříve. Každopádně mnoho cest je ještě před námi a plánujeme si to tu užít na maximum. Tedy i přes nějaké restrikce si to tu člověk určitě zamiluje. Já si to tu dokonce plánuji prodloužit i přes léto!“

[březen 2021]

 

Patricie Vindušková (FMV) – BI Norwegian Business School, Norsko

„Přílet do Norska proběhl poměrně hladce, předcházel mu 1 negativní PCR test. Po příletu jsme se museli nechat otestovat ještě jednou (do 24h) a následně nastoupit do 10denní karantény v karanténním hotelu, který pro nás univerzita zařídila. Po 7 dnech jsme mohli podstoupit další test a karanténu si tak zkrátit, což jsme ale nevyužili, protože jsme zde měli veškerý komfort (polopenze😊, centrální poloha). Karanténu jsme navíc mohli trávit venku při dodržování rozestupu 1m, takže jsme prochodili Oslo křížem krážem a za týden urazili přes 90 km😊 Buddy week probíhal online, ale o to víc rozmanitých aktivit pro nás univerzita připravila (např. cooking show, kurz základů norštiny, soutěže aj.).

Výuka probíhá distančně, ale kampus je pro studenty otevřený. Sedmipatrová prosklená budova, která žije svým vlastním životem, nás okamžitě ohromila. Nachází se tu nespočet místa ke studiu, ale i k odpočinku, kantýna, posilovna, knihovna, kavárna, obchod aj. Hodiny jsou velmi praktické, založené hodně na diskuzích a aktivní účasti studentů, na což jsem si musela zpočátku trochu zvykat. Nicméně profesoři mají úžasný přístup a snaží se studenty motivovat a podporovat, takže jsem si zvykla rychle.

Situace s Covid19: Stejně jako všude na světě, situace v Norsku a zejména pak v Oslu se zhoršuje. Momentálně je až na pár výjimek vše zavřené, to nám ale nevadí, protože můžeme stále chodit do přírody a volně cestovat. Nošení masek je tu povinné jen v případech, kdy není možné dodržet distanc. Norové jsou však obecně dost disciplinovaní a svědomití, takže tu masky nosí většina. Testovat se můžeme nechat zdarma na jedné z několika testovacích stanic v Oslu.

Město: Na Oslu jsem si nejvíc zamilovala fakt, že jakmile vystoupíte z metra, hned se ocitáte v přírodě a můžete vyrazit na hike, běžky, lyže nebo se jen tak projít kolem jezera. Teď když už se oteplilo, sedneme na kolo a projedeme se na nedaleký poloostrov s krásnými plážemi. Všechno je tu zkrátka snadno dostupné.

Zážitky: Zatím největším zážitkem byl pro mě jednoznačně výlet za polární září na sever země. Táborák na hranicích s Finskem v -15 stupních pod oblohou plnou hvězd je něco, na co budu dlouho vzpomínat.

Lidé: Erasmáci tu tvoří jednu velkou partu. Jezdí se na chaty a organizují se táboráky, kde člověk stále poznává někoho nového.
O Norech se říká, že jsou poměrně uzavření a tak jsem zpočátku moc nedoufala, že bych se s někým místním seznámila. Díky životu na koleji jsem se však poznala se skvělou Norkou, se kterou dokážeme propovídat celé hodiny nad sklenkou vína (nebo dvěma) :-)) Obecně jsou Norové zvídaví, milí a velmi nápomocní – nebo alespoň ti, které se mi povedlo poznat blíž.

Fun facts/Kulturní šoky:
1. Ceny. Norsko je drahá země, o tom žádná. Zejména první měsíc, než jsem se pořádně rozkoukala a zjistila, jak to tu chodí, zažila moje peněženka docela šok.
2. Jídlo. V supermarketu si můžete klidně koupit steak ze soba, rybí puding nebo kaviár v tubě, ale sehnat tu třeba tvaroh nebo polohrubou mouku je tak trochu mission impossible.
3. Otevírací doba. Oproti ČR jsou tu obchody v neděli zavřené. A pivo si ve všední dny nekoupíte po 20:00, v sobotu dokonce po 18:00.
4. Doprava. Jakmile se přiblížíte k přechodu, byť jen na 2 metry, auta vás okamžitě začnou pouštět. A dost možná vás pustí zrovna elektromobil, kterých v Norsku jezdí víc než těch klasických.
5. Počasí. Jestli máte nějaký svůj zaběhlý denní režim, norské počasí vám do něj s radostí hodí vidle. Na začátku slunce vycházelo po 9:00 a zapadalo v 15:30. Co bude ještě zajímavější, že v létě bude vycházet po 4:00 ranní a zapadat skoro v 11 večer.
6. Tradice. Poslední fakt, který mě mile překvapil a zároveň pobavil, má spojitost s tradicemi. Nejsou Vánoce, co by Norové nesledovali „naše“ Tři oříšky pro Popelku. A co víc, norská verze je minimálně úsměvná, protože všechny postavy namluvil pouze jeden dabér.

Na závěr bych ráda zmínila, že jsem opravdu vděčná za tuhle příležitost, která se mi naskytla. Erasmus mi umožnil utéct od chaosu v Česku a nalézt znovu vnitřní klid.“

[březen 2021]

 

Karin Nemcová (FMV) – University Consortium of Pori (Turku School of Economics), Finsko

„Na začiatku som sa veľmi obávala sociálneho života, pretože sme tu len 4 Erasmus študentky, ale program, ktorý nám pripravili Fínski študenti je veľmi bohatý. Každý týždeň sme boli v podstate spolu či už to bola večera, movie night, sauna, ice swimming alebo grilovanie v zime. Veľmi ma prekvapilo akú silnú študentskú komunitu tu majú. Veľmi často majú rôzne tematické party, ktoré usporiadajú študenti, z rôznych fakúlt s podporou školy. Opatrenia na začiatku boli minimálne, najviac čo nás obmedzovalo je, že sme sa mohli stretávať v skupine max 10 a potom 6. Výuka prebiehala po celú dobu online. Jeden predmet mal prebiehať hybridne, ale bohužiaľ sa akurát zhoršila covid situácia a predmet bol vyučovaný kompletne online. Aj keď sme sa po celú dobu stretávali v malých skupinkách, tak rozhodne som sa dozvedela mnoho o živote vo Fínsku, o Fínoch či ich študentskom živote.“

[duben 2021]

 

Adéla Fassmannová (FFÚ) – Tampere University, Finsko

„Ve Finsku začalo být konečně krásné počasí (a bez sněhu), takže jsme teď venku jen co to jde. Semestr je tu rozdělený na dvě periody, proto mám už dva předměty hotové a momentálně studuji další dva (díky výuce online jsem si zapsala i předměty z VŠE), oba předměty mám ale momentálně jako independent study, takže mám v systému nahrané přednášky, píšu eseje. V ani jednom předmětu kromě finštiny nemám zkoušku, všechny předměty jsou zakončené esejemi, což mi vyhovuje mnohem více. Také přednášky, které jsem měla v první periodě semestru jsou mnohem více interaktivní a velmi zajímavé.

Ve Finsku včera skončil lockdown a otevřely se zase bary a restaurace, i když jen do 18:00. Stále tady ale platí restrikce do 30.4. zákazu sdružování více než 6 osob. I přes covid jsem velmi ráda, že jsem vyjela, neboť je tu stále více možností co dělat, než u nás. Navíc bydlím na koleji s dalšími 120 mezinárodními studenty, takže tady člověk není nikdy sám. Akorát teda máme na koleji kvůli covidu zavřenou společenskou místnost, kde jsme společně jedli. Doufáme, že nám ji po 30.4. zase otevřou. Co se týče finských studentů, do teď jsme moc možností se s nimi setkávat kvůli covidu neměli, ale díky počasí, které teď je, jsme se konečně venku s nějakými skamarádili.

Každopádně pořád lze po Finsku cestovat a v únoru jsme byli v Laponsku lyžovat, což bylo skvělé. Zatím jsem navštívila také Helsinki, Turku a Jÿvaskylu. V květnu plánujeme výlet ještě do Estonska. Vzhledem k tomu, že jsem byla na konci ledna pozitivní na covid, nemám teď problém s certifikátem cestovat. Posílám také pár fotek s mými přáteli, západy slunce, které jsou tady nádherné a polární záři z Laponska. Finsko je už můj druhý Erasmus a musím uznat, že si ho užívám úplně stejně, jako ten první. Poznávat lidi z celého světa a také žít 5 měsíců v jiné zemi je nepopsatelná zkušenost.“

[duben 2021]

 

Tomáš Vrána (FFÚ) – TalTech – Tallinn University of Technology / School of Business and Governance, Estonsko

„I přes pokračující koronavirovou situaci si svůj pobyt v Estonsku užívám, jak to jen jde. Zhruba od ledna do začátku března zde bylo vše otevřené (restaurace, bary, muzea, bowling…) a daly se organizovat hromadné aktivity, kde jsem potkal spoustu zahraničních studentů. Přestože jsou nyní přísnější restrikce, každý týden s ostatními erasmáky z koleje podnikáme výlety a zjišťujeme, že v Estonsku je rozhodně co vidět!

V první řadě se mi líbí Tallinn, klidné a útulné město velikosti Bratislavy, kde se toho dá spousta zažít. Například je tu hned vedle univerzity pěkný areál na běžky, spousta možností chodit do saun/vířivek nebo pěkná pláž (cca do května pro otužilce :-D). Vždycky na mne taky zapůsobí příroda v národních parcích nebo na ostrovech, které nejsou turisticky přeplněné.

Výuka je úplně online a ve škole samotné jsem byl od začátku semestru dvakrát. Doufal jsem, že se v průběhu semestru rozběhne F2F vyučování, nicméně ani po půlce semestru to nevidím reálně. Na druhou stranu jsou tu na digitalizaci zvyklí a předměty na dálku fungují bez problémů. Přijde mi zajímavé, že na svých kurzech potkávám mimo erasmáků taky místní studenty, se kterými je radost dělat skupinové práce.

Během svého pobytu jsem tu chytil koronavirus. Naštěstí všechno proběhlo bez komplikací a musel jsem jen absolvovat 10-denní karanténu. Dobrá zpráva pro mne byla, že s estonskou ID kartou je – kromě MHD – zdarma taky veškeré testování a podle instrukcí na webu se dá snadno zjistit, kam kdy zavolat.“

[březen 2021]

„Pomalu se sem začíná blížit jaro a počasí tomu odpovídá. Jsou tu pěkné noci při sledování západu slunce v půl desáté večer.

Semestr stále pokračuje online, nicméně už za týden a půl bude končit a u tří z pěti předmětů už jen čekám na výslednou známku. To mi dovoluje víc cestovat a poznávat okolí – nedávno jsem se vrátil z osmidenního roadtripu po Švédsku. Návštěva Švédska rozhodně stála za to, ať už skandinávskou přírodou, tak rušnými městy. Překvapilo mne, že ve Švédsku v tuto chvíli nikdo moc covid neřeší a všechno funguje až na zkrácenou pracovní dobu naprosto normálně (např. restaurace a bary v Göteborgu).“

[květen 2021]

 

Petra Kubatíková (FMV) – ISM University of Management and Economics, Litva

„Výuka probíhá a bude probíhat až do konce semestru on-line, bohužel. Zatím jsem ale se samotnou úrovní výuky velmi spokojená, jelikož profesoři jsou odborníci, a tak veškerá výuka je praktická.

Co se Welcome Weeku týče, z něho jsem měla také obrovskou radost, protože spousta přednášek byla užitečná a velice zajímavě pojatá. Na druhou stranu mi začátek semestru přišel dost chaotický, a obecně mi přijde, že se studijní koordinátorky spíše soustředí na bakalářské studenty než na magistry. Neměla jsem dostatečné informace a tak jsem, bohužel, zmeškala první týden výuky. Ve zkratce, nikdo nás neinformoval o tom, že magistrům začíná/nebo může začínat výuka ve stejný týden, co probíhá Welcome Week. Toto byla bohužel nemilá zkušenost, ale jinak si nemůžu stěžovat, jsou zde všichni velice vstřícní a hodnotila bych výuku na dobré úrovni.

V kontaktu jsem se zahraničními, ale i s místními studenty, ale z 90 % jsou to převážně zahraniční studenti. Také jsem v kontaktu více se studenty z jiných univerzit, poněvadž jsem, zatím, na předmětech nepotkala příliš výměnných studentů. Ale to je i tím, že jsem magistr a řekla bych, že většina výměnných studentů jsou spíše bakaláři. Část studentů jsem poznala díky akcím, které pořádala univerzita nebo přes spolubydlící nebo přes sociální sítě a další podpůrné skupiny.

A co se týče kulturního šoku, tak musím říct, že obecně Litevci neprojevují moc emocí a ve většině případů s vámi nenavazují oční kontakt. Především v obchodech a na ulicích si můžete všimnout výrazného tzv. poker face. To je takové poznávací znamení, že se jedná o Litevce. Nemůžu však říct, že je to negativní šok, beru to jako zkušenost. Na druhou stranu se tu cítím jako doma, spousta míst mi připomíná v nějakých ohledech Prahu nebo jiná Evropská města, a ve většině případů jsem se tu vždy dorozuměla v angličtině a nebo rukama/nohama. Možná další menší šok bylo počasí a krutá zima, která tu ze začátku semestru panovala, ale na vše se dá zvyknout.

Zatím se mi tedy daří na pobytu velmi dobře a určitě nelituji, že jsem se rozhodla podstoupit tuto zkušenost. Věřím, že mi to do budoucna hodně přinese a budu na tento pobyt ráda vzpomínat. Současně doufám, že s blížícím se létem, bude možné také více cestovat a poznávat. Do dubna nebylo možné opustit Vilnius bez vážného důvodu. Hranice se ale už znovu otevřely. Zároveň i muzea/památky/obchody jsou otevřené.“

[duben 2021]

„V současné době je tady situace poklidná. S očkováním se zde postupuje nad očekávání dobře, a tudíž neplatí příliš drastická opatření. Stále je omezený počet osob, který se může setkávat, ale na druhou stranu lze volně po Litvě cestovat, navštěvovat památky, muzea a také bez testu či očkování lze zajít na zahrádky restaurací/barů, a vychutnat si jedno točený.🙂

Výuka i zkouškové období stále probíhá online, nicméně i tak se univerzita snaží být s námi neustále v kontaktu a pořádá různé akce, díky nimž se studenti mohou lépe poznat. Nedávno jsme například měli prohlídku s průvodcem po skrytých místech ve Vilniusu. S počasím je to zde trochu na houpačce, jednoduše řečeno – v Litvě prostě nikdy nevíte na čem zrovna jste. Ale myslím, že teplotní výkyvy jsou tento rok snad po celé Evropě… Na závěr bych jen chtěla dodat, že jsem moc ráda, že jsem jela (i přes nepříznivou situaci), protože jsem díky tomu poznala spoustu skvělých lidí! 🙂“

[květen 2021]

 

Markéta Náhlovská (FMV) – Karlstad University, Švédsko

O zkušenostech s online Erasmem z domova se podělila studentka Markéta Náhlovská v podcastu Domu zahraniční spolupráce s názvem „Za hranicí: O (ne)výhodách virtuálního Erasmu s Markétou.“

[duben 2021]

 

Tereza Klementová (FPH) – Hanken School of Economics, Finsko

„Jsem tu neskutečně šťastná, a ačkoliv jsem tu skončila úplnou náhodou (původně jsem měla být v Hong Kongu), v žádném případě toho nelituji! Asi opravdu bude něco na tom, že se vše děje z nějakého důvodu 🙂

Hanken se o nás stará opravdu výborně, nemohu říct jediné křivé slovo. Od samého začátku s námi byli v kontaktu, odpovídali rychle a celkově byli opravdu neskutečně ochotní. Zařídili nám všem taxi z letiště, na začátek jsme od nich dostali i tašku s nějakým drobným občerstvením. Dokonce nám už 3x objednali pizzu, zadarmo, jen tak!

Školu máme bohužel od začátku online, ale učitelé se opravdu snaží nám látku předat co nejlépe mohou. Oproti VŠE je tu rozdíl v tom, že je semestr rozdělený do dvou menších semestrů po 6 týdnech, v každém jiné předměty, což pro mě byl ze začátku trochu problém. Trvalo mi si zvyknout, že se na skupinových pracích začíná dělat už začátkem 2. týdne, nikoliv na konci 13. 🙂

Finské školství je považováno za jedno z nejlepších a teď konečně chápu proč. Důraz se klade na pochopení látky, ne na známky a učení se zpaměti něco, co se zapomene ihned po zkoušce. Děláme hodně skupinových projektů, nároky vyučujících jsou mnohem vyšší než na VŠE. Také píšeme tzv. „learning diaries“, do kterých zaznamenáváme náš osobní růst, myšlenky, nápady a zkrátka vše, co nám během přednášek proběhlo hlavou. Neřekla bych, že je to zde těžší, ale časově náročnější určitě.

Když jsem přiletěla, vedla jsem tu (až na školu online a roušky v uzavřených prostorech) naprosto normální život – kavárny, hospody, bary, zkrátka vše bylo otevřené. Bohužel se tu teď situace horší, tak uvidíme, co se bude dít.

Naštěstí bydlím společně s ostatními výměnnými studenty, se kterými se vídáme každý den, takže o sociální kontakt opravdu nouzi nemám. Sedli jsme si parádně, vymýšlíme pořád různé akce a výlety. Překvapilo mě, že mají velký zájem i místní Finové, ačkoliv se o nich říká, jak jsou odtažití a uzavření. Ti, se kterými se vídám, jsou naprostý opak. Už teď vím, že se s některými rozhodně nevidím naposledy. Netušila jsem, že se dá za tak krátkou dobu navázat tak hluboké přátelství.

Finové jsou opravdu velmi disciplinovaní, takže bohužel nemáme žádné oficiální akce od studentské organizace, ale i přesto se opravdu snaží s námi být v kontaktu a dělat v rámci možností maximum. Například jsme díky nim odjeli na neoficiální výlet do finského Laponska, což byl bezpochyby jeden z nejlepších zážitků mého života, na který nikdy nezapomenu. Viděli jsme polární záři, lyžovali, navštívili sobí farmu, projeli se na psím spřežení, skútrech…:)

Do dnešního dne tu máme zimu a strašně moc sněhu, a to jsme v hlavním městě! Ještě minulý týden jsme mohli bez strachu chodit po zmrzlém moři, a to za pár dnů začíná duben. V lednu jsme měli až -30 stupňů, mrzla jsem i v oteplovacích s 10 podvlíkačkami, zatímco Finové chodili oblékaní jakoby nic a koupali se v moři (bez sauny) – to pro mě byl asi jediný kulturní šok. Už jsem ale ice-bathing zkusila také a je to super!“

[březen 2021]

 

Michaela Padrtová (FPH) – Hanken School of Economics, Finsko

„Můj výměnný pobyt ve Finsku, na Hankenu, je zatím naprosto úžasný! Jsem nesmírně ráda, že se pobyt uskutečnil navzdory situaci. Jsem v Helsinkách již skoro 3 měsíce a nesmírně si Erasmus užívám. Jezdíme s partou kamarádů na různé výlety po Finsku, jelikož vycestovat ze země je dnes relativně složité. Navštívili jsme Levi, Turku, Tampere a plno národních parků.

Helsinky a Finsko předčily veškeré mé představy, stihla jsem tu navštívit také pár podniků, než byl nastolen národní lockdown. Bydlím na místě mimo centrum, za to je tady plno dalších výměnných studentů (včetně Terezy Klementové z VŠE, se kterou jsem se také seznámila až zde), takže spolu pořádáme různé akce. Přestože jsou oficiálně velké studentské akce zakázané, tzv. „tutors“ (finští studenti z Hankenu) se s námi často stýkají, či pořádají menší akce a výlety pro erasmáky, takže se vidíme často také s místními.

Škola je bohužel celá online, přesto máme hodně týmových prací a výuka je velice interaktivní. Styl učení je zde trochu jiný, než na VŠE, dbá se tu více na self-study, reflections ze získaných znalostí a různých příkladů z praxe. Přestože nemáme prezenční výuku, musím říct, že mě hodiny baví a motivují, mám tu velice zajímavé předměty jako je Market Research and Analytics, Human Resource Management nebo Artificial Intelligence and Digital Marketing.

Obecně se o nás Hanken stará velice dobře, měli jsme zde již 3 „free pizza Fridays“, kdy nám Hanken objednal a dovezl pizzy až na ubytování. Studijní koordinátorka Towa je naprosto úžasná, korespondence je rychlá a je neuvěřitelně vstřícná a nápomocná. Lepší univerzitu na výměnný pobyt jsem si najít nemohla, především teď v době korony.

Když jsem se dozvěděla, že je ve Finsku 3 miliony saun na 5 milionů lidí, tak jsem si říkala, jaká je to blbost a že to přehání, ale je to opravdu k neuvěření, jak moc Finové milují sauny! Máme k dispozici také zdarma saunu na ubytování a musím říct, že si na sauny začínám zvykat, budou mi v ČR chybět.“

[březen 2021]

 

Petr Jindřich (FMV) – Norwegian School of Economics (NHH), Norsko

„Budu-li mluvit za sebe, mám se skvěle. Už po měsíci stráveném v Norsku jsem změnil své priority a pohled na život.

Školu máme bohužel online (až na 1 kurz, kdy jsme fyzicky ve škole – nevěřil bych, že to řeknu, ale nikdy jsem nebyl radši fyzicky zpátky ve škole).

Bydlíme na studentské koleji, takže to je taková “bublina” erasmáků a místních. Je tu společenská místnost, kde se scházejí všichni international studenti, není tedy problém se společně pobavit. Já osobně sdílím patro a kuchyň s jednou slečnou z Německa a 3 lidmi z Norska. Nicméně Norové se moc nebaví, jsou introverti – to je také důvod, proč tak dobře zvládají pandemii (velké odstupy, hodně z nich je doopravdy doma, dost věří vládě apod.). Musíte jim dát čas. Ovšem s jedním spolubydlícím se bavíme již více do hloubky, už to není jen small talk. Musí zjistit, že Vám můžou věřit a pak si Vás “pustí” víc k sobě. Má to své nevýhody, ale i jednu obrovskou výhodu, a sice když se začnete bavit více, je to opravdové kamarádství, a když se Vás pak Nor zeptá, jak se máte, tak se ptá, protože to fakt chce slyšet. Takže to mě celkem překvapilo.

Poté počasí – první měsíc téměř vůbec nepršelo, ovšem pak přišlo typické bergenské počasí, a sice déšť. Tady nám ale hraje do karet online výuka – ta se ve většině předmětů nahrává, takže není problém pustit si přednášku kdykoliv. To znamená, když je hezky, jdeme ven, když je ošklivo, učíme se 😁 (s nadsázkou řečeno).

Co se týče života v Norsku během covidu, mám tu pocit, jakoby covid nebyl. Ano, měli jsme tu lockdown, nicméně nic nám nechybí. Společenskou místnost nezavřeli, obchody otevřené, benzínka, kam chodíme na fakt dobré kafe také otevřená, fitness centra již rovněž otevřená.“

[duben 2021]

 

Jan Březina (FMV) – Norwegian School of Economics (NHH), Norsko

„V úvodu hned odhalím, že jsem naprosto nadšený a lituji, že jsem zahraničního výjezdu nevyužil i během bakalářského studia.

Výuka probíhá v online podobě, nicméně jeden z mých předmětů je vyučován ve škole, což je super zpestření. Po příjezdu jsme museli strávit 10 dnů karantény v hotelu, který byl opravdu krásný, a přestože byla příšerná strava v hotelu, tak si stejně každý připadal jak na dovolené.

Ze začátku jsem se trošku bál, že bude málo zahraničních studentů, jelikož jsme měli online welcome week rozdělený na mini skupiny a dost studentů nevycestovalo. Avšak po příchodu na studentskou kolej obavy zmizely, já osobně mám sdílenou kuchyň jak s Nory, tak zahraničními studenty, navíc “moji” Norové jsou velmi komunikativní, ale přesto to je spíše na bázi konverzace než společných aktivitách. Naopak zahraniční studenti jsou velice fajn v tomto směru.

Jinak to, že je výuka on-line neznamená, že je těžké se zde seznámit. Je zde společenská místnost, nebo skupiny, kam stačí napsat, zda se někdo nechce přidat na hike/výlet či jinou aktivitu. Norsko je opravdu nádherná země, mám za sebou strašně moc zážitků (naprosto jsem byl unesen z polární záře, to byl vždy sen, který se splnil) a to jsem teprve v půlce pobytu. Velice mě překvapila zdejší strava, nejoblíbenější pokrm je zde totiž tacos.

Bohužel tu dost prší. Lehké mínus také dávám faktu, že tu jsou převážně studenti z Evropy. Samozřejmě je Norsko velice drahé, přesto nelituji ani na okamžik, že jsem zvolil tuto destinaci.
Na závěr covid situace – roušky jsou doporučeny v obchodech, ale víceméně jsou všechny služby a obchody dostupné.“

[duben 2021]

 

Kamila Pavlíková (FFU) – Norwegian School of Economics (NHH), Norsko

„Daří se nám tady skvěle, i když teď hodně prší. Výuku máme více méně online, ale na jeden předmět chodíme do školy, což si všichni užíváme. Díky tomu, že je skoro všechno online můžeme alespoň více cestovat a poznat Norsko. Oproti Česku je tady minimum případů koronaviru, a proto tu nemají skoro žádná opatření. Roušky nejsou povinné, pokud je možné dodržet rozestupy a všechno je otevřené včetně restaurací a barů. Škoda jen, že se jejich návštěvy trošku prodraží 😊 Když čtu o situaci v Česku, tak jsem opravdu ráda, že jsem odjela.

Řekla bych, že tenhle semestr je tu o něco méně zahraničních studentů, protože přijeli více méně jen studenti z Evropy. Neřekla bych ale, že by bylo těžší si najít nové kamarády, protože většina bydlí na kolejích hned vedle školy a společné večeře nám nikdo nezakázal. Já jsem bohužel kolej nedostala, ale bydlím na bytě s Nory. Jsem za to nakonec ráda, protože moji spolubydlící jsou skvělí a kdybych bydlela na koleji, určitě bych se s místními tolik nebavila. Norové jsou totiž trošku introverti…

Co mě překvapilo jsou Taco Fridays. Pravidelně minimálně jednou týdně, většinou v pátek, Norové společně připravují k večeři tacos. No a recept na to, jak se skamarádit s Nory: dovézt levný alkohol z Česka a opít je 😊

Škoda jen, že tady nemůžeme zůstat déle. Už se nám to tu pomalu začíná krátit a nikomu z nás se zatím zpět do ČR nechce.“

[březen 2021]

 

Berta Šimonová (FPH) – Norwegian School of Economics (NHH), Norsko

„Môj výmenný pobyt je parádny! Výuka bohužiaľ prebieha online, ale už som mala možnosť mať aspoň jednu hodinu v offline móde, čo bol super zážitok. Najviac som v kontakte so zahraničnými študentmi, keďže nemám žiaden predmet, kde by bolo nejak veľa miestnych študentov. Kultúrny šok nebol žiaden problém a všetko je v najväčšom poriadku. Čo ma prekvapilo bolo jak Nórski obyvatelia dodržujú všetky vládne odporúčania čo sa týka covid-19. Vidno, že sa snažia spraviť všetko, aby sa čo najskôr mohli vrátiť do normálneho režimu. Taktiež sú tu dosť milí ľudia v obchodoch a v škole.

Zatiaľ behom tohto semestra sme už išli na výlet do Tromsa a taktiež plánujeme iné výlety, na ktoré pôjdeme o pár týždňov. Našťastie v Nórsku nie sú prísne pravidlá ako v Čechách, a taktiež keďže máme hodiny viac online, tak chceme využiť tento čas a objavovať rôzne miesta v Nórsku.“

[březen 2021]

 

Kristýna Štěrbová (FMV) – Linnaeus University / School of Business and Economics, Švédsko

„Před příjezdem jsem se trochu obávala, že bude těžké poznat ostatní studenty, hlavně místní. Ale měla jsem štěstí a v mém kurzu byly pouze Švédi a celkem nás bylo 14. Hned na první hodině jsme byli rozřazeni do skupin, ještě tentýž den jsem se svou skupinkou setkala v knihovně, abychom začali pracovat na projektu. Velmi lehce jsme se spřátelili, poznala jsem díky nim celou svou třídu a chodíme společně ven a na party. Všude jsem o Švédech slyšela, že jsou velmi uzavření a je těžké se s nimi seznámit, ale tak tomu vůbec není. Bavím se tu v podstatě jen s místními, nikoli s ostatními výměnnými studenty. Výuka probíhá sice online od začátku, ale většinou se všichni setkáme v knihovně, takže náš kontakt není nikdy přerušen. Dokonce jsem si zde našla přítele, Švéda 🙂 to bylo opravdu, opravdu nečekané.

Ve volném čase se procházím po městě s kamarády, chodíme běhat, do kaváren, na pivo za ‚studentské‘ ceny, nakupovat. Snažíme se vymýšlet i další nevšední aktivity, jako mezinárodní večeře s našimi přáteli z jiných zemí, pikniky, brunch, movie nights. V nejbližší době bych se švédskými kamarády chtěla jít hrát padel, který je ve Švédsku velmi populární. Z další měst krom Kalmaru a Ölandu jsem zatím navštívila Malmö, Helsinborg, Lund a chystám se do Goteborgu.

Největším rozdílem od Česka jsou určitě vyšší ceny v obchodech, převážně ceny za chléb, sýry, maso a alkohol se od těch českých značně liší. MHD je taky velmi drahé, proto všude chodíme převážně pěšky. Ale jinak je tu vše naprosto skvělé. Veškeré obchody jsou otevřeny, muzea a kina také, akorát do nich může pouze 8 lidí najednou, roušky se nemusí vlastně nikde, život zde pokračuje, jako by žádná pandemie nebyla. Dalším šokem bylo, že tu KAŽDÝ sportuje. Buď běh, procházky se psy, jízda na kole. Je velmi příjemné vidět tolik aktivních lidí.

Jsem moc ráda, že jsem se přihlásila do výběrového řízení a dostala se právě do Švédska, kde se žádný lockdown nekonal a restrikce jsou opravdu mírné. Svého rozhodnutí vyjet rozhodně nelituji a jsem si jistá, že na těchto 5 měsíců nikdy nezapomenu. Je to nejlepší věc, co se mohla stát.“

[březen 2021]

 

Eliška Landová (FPH) – Linnaeus University / School of Business and Economics, Švédsko

„Daří se nám tady dobře. Opatření a podobně jsou ve Švédsku o dost klidnější a v menším městě jako je Kalmar je opravdu pohoda. Restaurace a další podniky normálně fungují. Ale samozřejmě se nepořádají nějaké větší například kulturní akce.

Výuka je stále online a nepředpokládám, že by se forma měla měnit. Je možnost navštěvovat kampus a knihovnu, což využíváme aspoň pro skupinové projekty.

V kontaktu se studenty jsem hlavně v místě ubytování, skoro všichni studenti jsou na jednom místě, kde se setkáváme hlavně ve společných prostorách. ESN Kalmar pořádá občasná online setkání a teď se plánuje pro změnu i něco v přírodě k oslavě Velikonoc 😊

Asi mě ve Švédsku nic extra nepřekvapilo. Lidé jsou moc milí, nemají problém pomoct.“

[duben 2021]

 

Klára Koluchová (FPH) – Linnaeus University / School of Business and Economics, Švédsko

„První týden v Kalmaru byl v duchu příprav na nový semestr a zabydlování se. Kalmar je menší město u moře, ale je velmi krásné a útulné. S pomocí našich buddíků jsme to zabydlování zvládli snadno a rychle. Jakmile začala výuka i přesto, že je online, začali jsme se seznamovat se studenty z celého světa. V breakout roomech jsme si vzájemně předávali kontakty a s těmi, kteří jsou ve Švédsku jsme se začali scházet jak v kavárnách, tak i v nové univerzitní knihovně. Já jsem dokonce navštívila studenty z Växjö, které jsem potkala na kurzu Švédštiny. ESN Kalmar pořádá pro studenty různé online akce, například Speed Friending nebo vědomostní kvízy.

I přesto, že je výuka též online zvládli jsme si zde najít přátele s kterými jsme připravili například mezináodní večeři, oslavili jsme společně Semlor day a navštívili jsme Öland. Výukový systém je zde jiný. Semestr je rozdělen do čtyř cyklů a během jednoho cyklu se vždy vyučuje pouze jeden předmět. Ze začátku to pro nás bylo nové, ale je příjemné soustředit se na jedno téma a jeden kurz. Velkou výhodou jistě je, že máme stále otevřenou knihovnu a také kavárny, kde s ostatními studenty připravujeme školní projekty.

Čas tady neúprosně utíká, ale užíváme si to zde jak jen to jde. Ještě máme v plánu uspořádat táborák u moře, velikonoční brunch a návštěvu Stockholmu.“

[březen 2021]