Termíny

16.4.2018 - 30.6.2018 - Staň se buddíkem ZS 2018/19

14.5.2018 - 22.6.2018 - Zkouškové období

Hledat
Pokročilé hledání
Ekonomická univerzita v Bratislavě: 4th International Teaching and Training Week 2017

Související stránky

Vážení vyučující,

partnerská instituce Ekonomická univerzita v Bratislavě nabízí v rámci programu Erasmus+ možnost zahraničním pedagogům ucházet se o výukový pobyt. Podrobnosti naleznete v informaci níže, která byla zaslaná OZS. V případě zájmu se obracejte přímo na zahraniční instituci. Jestliže zahraniční univerzita Vaši nabídku vyhodnotí kladně, kontaktuje OZS (radka.vavakova@vse.cz) pro potvrzení možnosti financování výukového pobytu z programu Erasmus+. Podmínka programu E+ pro výukové pobyty: povinnost odučit min. 8 hod/týden.

Nabídka je opět platná pouze pro pedagogy, proto které by to byl jediný výukový pobyt v rámci programu Erasmus+ v akademickém roce 2016/2017.

 

Dear Partners,

I would like to invite you to the 4th International Teaching and Training Week 2017, which will take place from 3rd to 7th April 2017.

This event aims to bring together teaching and training staff from our university and partner institutions in order to strengthen international networks and exchange ideas. Please find more information about the preliminary programe of the event in the attachment.

The maximum number of participants will be 15.

There are no participation fees. Participants can apply at their home institution for an Erasmus+ Teaching/Training Staff Grant and have to cover all costs related to this mobility.

In order to proceed further application process please fill in application and send to david.bocko@euba.sk.

The deadline for receiving applications is January 15th, 2017.

Please, find bellow the link with more information about the University of Economics in Bratislava: https://www.euba.sk/univerzitne-aktivity/preview-file/at_the-heart_UMV_www_mail-20996.pdf

In case of any questions feel free to contact: Mgr. David Bocko, Project Manager, david.bocko@euba.sk

We are looking forward to welcoming you at our university!

Boris Mattoš, Ph.D.

Vice-Rector for International Relations