16.4.2018 - 30.6.2018 - Staň se buddíkem ZS 2018/19

12th International Week & International Symposium – FEB / University of Maribor, Slovenia

Vážení vyučující,

OZS Vám předkládá pozvánku partnerské instituce University of Maribor / Faculty of Economics and Business na 12th International week 2018, v rámci kterého je možné ucházet o výukový pobyt Erasmus+. Součástí IW je i 2nd International Scientific ConferenceTeaching Methods for Economics and Business Sciences” .

Podrobnosti naleznete níže. V případě zájmu se obracejte přímo na zahraniční instituci. Jestliže zahraniční univerzita Vaši nabídku výuky vyhodnotí kladně, kontaktuje OZS (radka.vavakova@vse.cz) pro potvrzení možnosti financování výukového pobytu z programu Erasmus+. Podmínka programu E+ pro výukové pobyty: povinnost odučit min. 8 hod/týden a respektování pravidel financování mobilit v zahraničí.

The International Relations Office of the Faculty of Economics and Business, University of Maribor, would like to cordially invite you to the 12th International week 2018 which will take place at the Faculty of Economics and Business in Maribor, Slovenia, between 7–11 May, 2018.

We would be very pleased if you and your colleagues could attend the event and promote your institution.

Please, find more specific information about the 2018 International week in the attachments (Invitation Letter, Abstract Template, Preliminary Programme, Call for Papers, Application Form for IW, Registration Form for conference). Also, find attached an invitation to the 2nd International Scientific ConferenceTeaching Methods for Economics and Business Sciences” (extended deadline for abstract submission), which will be organized within the 2018 International Week.

Please be so kind and pass this information to your departments and other academic staff that might be interested in the participation.

You will receive the final programme of the International week at the end of April 2018.

We look forward to welcoming you here in Maribor!

Warm regards,

Sanja Kocijan, MSc.                                                                    Assist. Prof. Franjo Mlinarič, Ph.D.

Head of International Relations Office                                 Vice-Dean for International Cooperation