1.11.2017 - 25.12.2017 - Registrace do Buddy Programu na LS17/18

18.12.2017 - 1.2.2018 - Zkouškové období

French PhD Scholarships – Call for Applications 2018

Vážení doktorandi,

do schránky OZS přišla následující zpráva o stipendiích francouzské vlády určených pro doktorandy českých vysokých škol. V případě zájmu, prosím, kontaktujte přímo Francouzský institut v Praze (kontakt viz níže).

I am pleased to inform you that the call for French Government scholarships applications is now open.
These grants are to be awarded in 2018 by the French Embassy in the Czech Republic.
These scholarships are intended for PhD students of Czech universities who wish to achieve, in any field of studies, either:

• a co-supervised PhD thesis (“cotutelle“) with a French university
  • an internship for a period of one to three months in a French research laboratory

The deadline for application is set for March 16th, 2018 and the selection boards will be held in April 2018. Detailed information could be found here.

Many thanks for your cooperation.
Kind regards,

Julie Hallac
Referent pro vědeckou spolupráci/ Chargée de mission scientifique, Francouzský institut v Praze

julie.hallac@ifp.cz