1.7.2017 - 31.8.2017 - Hlavní prázdniny

1.7.2017 - 30.9.2017 - Soutěž Erasmus Label 2017

11th International Week & International Symposium – FEB / University of Maribor, Slovenia

Vážení vyučující,

OZS Vám předkládá pozvánku partnerské instituce University of Maribor / Faculty of Economics and Business na 11th International week 2017, v rámci kterého je možné ucházet o výukový pobyt Erasmus+. Součástí IW je i International Symposium "Teaching Methods for Economics and Business Studies".

Podrobnosti naleznete níže. V případě zájmu se obracejte přímo na zahraniční instituci. Jestliže zahraniční univerzita Vaši nabídku výuky vyhodnotí kladně, kontaktuje OZS (radka.vavakova@vse.cz) pro potvrzení možnosti financování výukového pobytu z programu Erasmus+. Podmínka programu E+ pro výukové pobyty: povinnost odučit min. 8 hod/týden.

Nabídka je opět platná pouze pro pedagogy, proto které by to byl jediný výukový pobyt v rámci programu Erasmus+ v akademickém roce 2016/2017.

The International Relations Office of the Faculty of Economics and Business, University of Maribor, would like to cordially invite you to the 11th International week 2017 which will take place at the Faculty of Economics and Business in Maribor, Slovenia, between 8–12 May 2017.

We would be very pleased if you and your colleagues could attend the event and promote your institution.

Please, find more specific information about the 2017 International week in the attachments (Invitation, Preliminary Program, Application Form).

Also, find attached an invitation to the  International Symposium "Teaching Methods for Economics and Business Studies" which will be organized within the 2017 International week: Call for Papers, Abstract Submission Form, Registration Form.

The abstract submission deadline is 18 January 2017.

We look forward to welcoming you here in Maribor!

Warm regards,

Sanja Kocijan, MSc.